fbpx

"Vjehrra dhe kunata e kan shtri per toke burrin tim dhe sa kan mujt i kan mshu",tani po duhet me i dhan buke vjehrres veq mos me...

“Vjehrra dhe kunata e kan shtri per toke burrin tim dhe sa kan mujt i kan mshu”,tani po duhet me i dhan buke vjehrres veq mos me…


“Vjehrra dhe kunata e kan shtri per toke burrin tim dhe sa kan mujt i kan mshu”,tani po duhet me i dhan buke vjehrres veq mos me…-Pershendetje ju kisha lut me qen anonim. Jam nje vajz 23 vjeqe vi prej nje familje te pasur dhe shumm te lumtur jam rrit me edukaten e prinderve dhe as njeher sme kan mesu per keq. Isha ne fakulltet per Infermieri aty ku banoja un e takova nje djal per her te par u dashurova dhe prej asaj dite aj djali me mbeti ne zemer por dhe i kisha mbet ne zemer filluam me bisedu me u taku gjithqka ne rregull pa fund dashuri per njeri tjeterin pas nje kohe u njoftova dhe me familjen e burrit me Nene dhe motren shum bukur bisedojsha ishke gjithqka nrregulll . Une familjen e kam pas ne vene tjeter pasi Ne kosov erdha te studio dhe kam banu vetem ne banes dhe burri nuk donte me te jetoj un vetem vendosen me babin e burrit te shkoj te jetoj me ata ne shtepi por un nuk kisha deshir pasi qe nuk isha as e martume dhe nuk deshiroja i gjithmon i thojsha burrit ka koh me jetu sbashku esht ende heret pos aj nuk dojke me ndi fare. Filloja te jetoja aty ishe mir gjithqka knaqesi por e kishin pas nje tkeqe qe asnjher nuk i kishte pengu pa pastertija vjerres dhe kunates. vetem vjerrine kam pas te paster aj ka qen burr por ka punu si nje grua dhe un kam qef me pas paster shtepin filloja me punu me pastru shtepinn kejt punt e shpis me ushqim me tonat vjerri teper kishte gzim qe isha nje person puntor i paster dhe i shkollum cdo familjar qe kan ardh per viziti aj me lavderojke gjithqka fjal mat bukurat nbot per mu ,ja nisi me i hi xhelozia kunates dhe vjerres se isha nje vajz e zonja puntore e shkollume dhe nuk u nvarsha prej asnje gjeje po ashtu burri im me donte shummm shummmm dhe pse me donte burri mua vjerra i thoshte me harrove nenen tonde por burri asnjher sja ka kthy met keqq ,kaluam shum muaj qeshtu me fjal te renda por asnjeher sja kom kthy jam be qe spo ndie spo shof por mbrenda jam lendu shummm dhe burrin ekam pas nkrah gjithmon pse me mbeshtetke e qe me dilke krah per gjithqka xhelozojshin shummm dhe pa pritmas ja nisen me fol per qika tjera qe ka qen nlidhje burri im si adoleshent u takoshin me at qiken dhe teper u ndisha keq por prap se prap me burrr isha super e kisha krah dhe se kam pas problem dhe vjerri k qen por ato i folshin keq kaniher u ndikojke kaluam muaj dukem me injoru me ofendu dukem me dallu por skam ba za vetem mos me u ba probleme ne familje dhe nje dit shum rond me ofendoj kunata dhe un i tregova vjerrit i tregova qe po edon nje qik tjeter qe ka qen burri jem per st arsyje spo me don mu aj ka qen njeri shum imir cdoher ka kshhr me i qetsu gjerat ja nisen edhe per burrin me fol mo keq te vjerri i thojshin merrja me pare me kerr me tonat mos i jepp asnje gje por vjerri ska reagu asnjher ashtuu kaluan koh duke u ofendu por ton kohen jam mundu me kalu me burrrin eme duru per burrin. Pa pritmas ndodhi nje fatkeqsi Vjerri im pat infrakt dhe vdiq. te gjith u shokuam se na erdhi pa prit teperr merzi e madhe vujtje gjithqka. Un gjithmon i rrisha afer dhe burrit dhe kunates dhe vjerres dhe nje kunat e kam 10vjeq. se teper e vujshin humbjen e babit dhe poashrh isha teper e merzitur se me ka dasht e me ka rrespektu si qiken e vet. ikam ndimu per cdosenne familja e burrit u trenoshin kur bojsha un gjithqka per kejttt familjen se tash nuset e sodit osht zor me i bo tonat un prej mat madhin e deri nbebe i kam rrespektu e nkam ju kam nejt gjithmon ende pa u martu isha dhe ne studime ne shkolll por per harer burrit dhe jam rrit me edukat me nje familje shum tmir duke pa vetem mir e kurr kerkon mos me ja ktht qysh ta bojn kalu muaj pak e harruan vde kjen e vjerrit fulluan prap me ofendime me fjal tronda me injorime dhe nje dit burrit ju tepru dhe filloj me ithon vjerrrea stop mo se nuk shkon kshtu dhe at moment kunata ka shku me ja mshu burri tem me th ikk ne shpind dhe ky me shum veshtersi ja ka mar th iken prej dore dhe dyjat sa kan mujt ikan mshu vjerra dhe motra e burrit dhe kam shku me i largu kunata me ka rrok per flok vetem jam largu as nuk ekam prek me dor ne shkuam ne banesen time por prap na vike keq me ilon vetem sepse e burri ish e kishte dhe nje vlla te vogel un ende si pata tregu per lidhjen time te gjith familjes. kunata ka shku i ka shkru vllaut tim ika thon motra jote osht me qit djal me vllaun tem vllau jem osht. shum i keq ukon tu na lendu qkamas eka rrejt vllaun dhe problekem familjjare mka bo qka mas deri ikom bind prindit qe sosht qashth vjerrra dhe kunata mkan sha qkamas. dhe me vike keq prej burrit. pas do ditve ikam than dhe pse isha e lendume e thyme e tmerrrume prej. skenave me i harru kto gjera se nuk bon nuk ec kshtu familaj kan vazhdu mir prap ja kan nis kemi ble banes me burrin kunata u martu direkt. vetem vllaun dhe vjerrra ka ardh me neve ishke mir gjithqka se vjerrra dhe kunata nuk ishin afer un dhe pas cdo seni qe me kan ba i harrojsha per hater burrit. kaluan mir por proa vazhdojn vjerrra me tinxija mashtrime. rrena pa fund fjal pa fund dhe ekam p qe burri spoka qka me i bo se non e ka u deshpru shum mo vetem mka than per Zot pe kshyri mos me lon rrugve se sma ka lan as me dasht si non moo vetem mos me hy gjynah mosme lan me hek per buk dhe un ekom pranu per hater burrit por nuk po mundem i harru mo senet e kqija qe mi kan bo e vazhdojn prap gjithmon po i thom burri po elodhi ktoo pae ma kan bo pse ashtu pse kshtu aj me thot qe mu djal me kan ba qkamas e ty qe ste kan sen po spo kom qka mi boo mo u mundu met mir skan mar vesh u mundu met keq skan ndryshu kurgjo vetem kur i jep pare qesohen si ti hargjohen prap kllen qkamas ndodh dhe un mo e kam pa qe ska ndryshime prej sajj mo as nuk rri fort me too. ni qka po bon aje lodh. kurgjo mo as sja jap shancen me fol memu as keq as mir vetem me burrr mundohen me kalu kohen dhe kunstin e vogel e kshyri shum se me dhimet shummmm por un ekam smu veten duke i mendu qka mkan bo ktoo dyja jam lodh burri me thot duro vete te rritet vllau pak dhe dalmi jetojm ndamas. po duroj sa po mundem po pom vjen naj moment qe po lodhem me sy sen pe shof vjeeeren kur pe di qkq mkan bo me familje e qkamas me kan sha e kan dasht dhe mem nda se ikan dasht tjerat qika. e burri mka dasht mu jam lodh shumm mo sen po duroj dhe burrit ja kom lodh kryt tu fol cdodit qka mkan bo ato qka pom bojn e spo i thom kurr direkt atinve. spodi qka meboo spo du me lodh burrin spo di qka me bo jam lodhshum teper stres familjes nuk i tregoj shum per kto problemem sdu me i bo merak por vetem jam duke e henger per sgjalli dashuri tmadhe kam per burri dhe aj per muu ka bo qmos e sum ka lon kurrr mka pas nkrahh gjith jeten po dhe nonen spo mun me lon se vllaun e ka te vogel as ndamas me i qit spo mujm un jom lodh se mu ka tepru qe 3 vjet me kto gjera dhe vazhdojn koh pas kohe vete se mo nuk quditem pres tkqija prej tyre mo asnje tmir se pres por jam lodh shumm.

';