Vijn kunatat, vjehrra ime flet mire me to, me mua bene si s'degjon, nuk jam nuse ketu por sherbetore me ka... | Histori Të Jetës
per kurgjo nuk eshte e zoja

Vijn kunatat, vjehrra ime flet mire me to, me mua bene si s’degjon, nuk jam nuse ketu por sherbetore me ka…

Vijn kunatat, vjehrra ime flet mire me to, me mua bene si s’degjon, nuk jam nuse ketu por sherbetore me ka… – Pershendetje Histori te jetes . Po dua te tregoj historin time pasi me duket vetja me shum si sherbetore ne syt e burrit dhe te vjeres sesa si bashkshorte dhe nuse . Un jm ng shqiperia dhe burri ng ks jetojm ne gjermani . Ne me burrin na kan mnjoftu si fillim ishte mir. Flisnim per cdo gje dhe si cift pershtateshim . Ne fillim me respektonte shum mir dhe me thoshte te km shum te mir je vjaza qe km dasht . Dhe me vjeren kaloja shum mir nk kishim probleme . Kur mbeta shtatzan e shikoja burrin nervoz e pyesja cfr ke Kur gj me thonte. Un reija 3 muaj shqiperi dhe 3 muaj ne gjermani Derisa i bera letrat . I them burrit te shkoj ne shkoll te mesoj gjuhen pasi nk e di aty ai fillon duke me shar meso vet ti je l*p ti je ka*i ti je bu**ll ti sdin Kur gj ti keshtu ti ashtu , me thot ne sy te njerzve , thot dhe per familjen time se jn b**all , u merzita shum Vec kam qar dhe isha shtatzan. Ai me bente. Te qaj me nervozonte gjat shtatzanis ,, Ndiesha shum keq . Kaloj koha erdhi dita e linda vajzen Engjellushen time qe me shtyn te kaloj cdo sakrific ne jet . Filloj vjerra Nk me folke nk e disha as vet se ps as nk benim fjal as Kur gje rinim ng 1 jave dit pa fol . Kur i vini cikat dhe nuste e tjra kjo folke me kungja folke per mua me ato folke mir qesht bente , kur i folsha une bente sikur nk degjonte . Kaloj nj kohe e gjat keshtu Ne syte e tyre un isha sherbetore ne shtepi , dhe per burrin jo grujaja qe ai kishte then me hert se isha , por ishta vec nj gru me ja plotesu qefet e ti . U merzita shum me ket jet nk disha cfr tebei me . Ja pritsha cikat kunatat te gjith njerzit qe me vinin. Dhe kunatat e mia edhe ato u ben sikur vjera Edhe ps edinin mir se vjera sic ka ber me mua ka ber dhe me to . Nk po duroja dot me Kur me vini motrat e burrit. Me thoshin ti je fshatare . Sepse un nk kam as nj njeri ng te mit vec familjaret e burrit ndiesha keq vajza e vogel. Familjes time nk i thosha gje . Nj dit i thash burrit se nena jote po fol dhe cikat me kunata keshtu ashtu ajde se kur gje spo thot ti fshatare je Ti je bu**ll Je l*p . Nk durova me i thash ti me ke gura apo sherbetore. Nese nk me do Ka plot varjante per me mbet miq ashtu i ka hije une nk jm sherbetore per ty perse po silleni me mua keshtu i thash ne fillim. Si me ke then je vajza qe km dasht dhe tani me thua cka mos . Dhe e trash nk jm shum i kam ps 58 kg tani i km 68 kg. Erdhi dimir ne shtepi ftot vjera ajcunin mi mbyllte kisha ftot vajza e vogel as 2 muj si kishte. Kur vini femijt e kunates i conte ajcunin ne 5. se ftot kur isha un me vajzen vet ne shpia esht nxhet ja bejke Prap i thash burrit nk me besojke ti don gjith diten me mbajt ajcunin me tha.Dhe kur ishte vet te shpi qe nk dilke thojke cele ajcunin Se ftot . Nk durova me i thash ti je i madh dhe ke ftot po kjo qe esh foshnje a pyet ndonjri ng ju i thash . Nk beri ze ic burri . Kalonin ditet ne shtepi nk kisht armoni nk kishte me te qeshura hajgare nk folshim ic .E gjith gezim per mua ishte vec vajza ime . Me vini kunatat. I Linie femijt te un i kqyrsha. Por ke me par vajzen time qe ishte foshnje apo te tjert qe mi Linien e lija vajzen time duke qare dhe i kqyrsha femijt e tjr vjerra e bente qellimisht . I thash burrit nk mundem me ta lej vajzen time dhe te kqyri te tjrt ajde se nk ke pun tjtr me tha kqyri . U nervozova dhe ithash nese don me pas per gru mbam nese jo un shkoj andej nga km ardh nk durova dot me se nk km njres ketu un per ate beni ju keshtu i thash nk kemi fol 2 dit . Shpia u be siku skish njers ic un ne dhomen time burri ne dhom tjtr vjerra ne te veten , kunatave le ta len Edhe vajzen le ta marr me vete nk e dum. Kunata me thoshin keshtu ashtu vjerra. Me vike inati se ps nk ma thojke mua apo djalit vet po folke me njerzit . Se vjrra gjith ka ber dhe me kuatat keshtu dhe ka fol njkosisht keshtu . Me shikon burri duke qar un vec ne dhomen time as haja as pija Motrat e burrit me vinin shpesh dhe kunatat ato qeshnin folshin un qaja . Vjerra nk me lejke rehat dikur dikur dhe burri po shikonte situaten , kemi fol Une te dua me thot burri kur me do ps po beni keshtu si ti si nena jote . Nejse u pajtum mirpo vjerra nk me lejke Dikur dikur bem fjal me vjerren un i thash du me shiku vec burrin dhe ciken per te tjert spo du me dit , ajo folke cka mos te vetat in te mijat i thash po e lej vajzen time duke qar me i shiku femijt e tjr dhe spo me dihet. , tash ska me , asaj i vjn inat se i thash keshtu. , vjn burri pe pune i trekon Ajo te vetea ato qe km then un dhe do i shtojke vet bem sherr me burrin I thash ose zgjidhe ket porblem ose ndahemi . Ai foli me mua dhe me vjerren vec e vec Tash po shkojm mir por problemi qendron se burri po me thot lo* b**all sdin kur gje , mi thot dhe me hajgare dhe kur esht nervoz Spo di qysh me ja be , si e shikoni ju te dashur lexues ket histori dhe cfr mendoni se as vet nk di cfr te mendoj me falni qe e zgjata keq shum ju pershendes .