Veq Zoti dhe Nana e dine se qka ka hek me na rrite 6 jetima,Ta bofte Zoti vendin ne Xhenet oj Nana ime… – Histori Të Jetës

Veq Zoti dhe Nana e dine se qka ka hek me na rrite 6 jetima,Ta bofte Zoti vendin ne Xhenet oj Nana ime…

Veq Zoti dhe Nana e dine se qka ka hek me na rrite 6 jetima,Ta bofte Zoti vendin ne Xhenet oj Nana ime…-Mirmrama po shenoj ngat nje fb i shoqes masi un skom fb .Ju lutem anonime.Po ja nisi me historin tem qe nuk kisha dasht asni fmi n bot ta provoj.Jemi 5 motra e 1 vlla ne moshen 2 vjeqare babi vdes nja ni aksident rrugor ishte tmerr e gjo ma e ran nuk kish per neve nana met me 6 jetim tash ju dufke me ka vet nan vet bab le qe patem tragjedin e babes po njerzt dojshin me naj nda prej neve edhe nanen me menim qe ajo o met e re pa burr e smunet me na rrit neve 6 fmi.Po nana kish vendos mu ba kurban i joni si thojm populli e ka nejt na ka kqyr e na ka rrit qe fmi me bab e me nan jan e sjan rrit si na boll me hjeka e vujtje na kka rrit qe Zoti edhe shpirti i saj e din qa ka hjek me na rrit.Gjithmon lutem Zotit shyqyr qe naj ka lon nanen bile se nuk e di si kishem jetu ,me skamje e hjeka u rritem tu na nimu migjallart dajt e kush e dijke qysh jemi met.Ka qen edhe bindja e nanes se na ka kqyr e na ka rrit pa ja ni zanin as ni fjal t keqe kerkush ,qe sot kur t bjen llafi me najkon t rrethit ton krejt thojn lumet ju qfar nane keni ska pas shans asni njeri ni llaf me ja qit se ska ba asrye per me i ba llafe t kqija .Dashti Zoti u rritem po ishin qika shum e nana u tut gjith qe po e marin naj udh t keqe gjith na ka fol tash e gjith kohen me kan njek kshillat e saj ,motrat e mdhaja i kan martu t reja u dasht mi martu se rrethi u kon i keq ne mnyr qe mos t na del naj emer i keq .Tu u modernizu koha na lejun me vazhdu shkollen e mesme mu e vllaut se tjerat qika si kan leju ,po shyqyr Zotit hina me ni drejtim qe as vet se disha per qaa osht aj drejtim veq e disha qe dikun jam ka ja filloj shkolles e nuk jes te shpia ose mem martu si tjerat .Ish kon drejtim i mir per mu se ja nisa praktikes e m hini edhe m zemer ja nisa me ba praktiken me qef e msova punen shum shpejt edhe me msime m shkojke mir N venin ku bojsha praktik masi ja nisa me dit punen m muren edhe si puntore po edhe si praktikante n koh t sezonav punojsha me orar t gat e n koh t shkolles punojsha gjys orari .Qaq ja pash hajrin qe u gzojsha qe m bani zoti me ja ngjit doren nanes e me i pru rrog n shpi me i nimu sa do pak hargjimet e mdhaja ja hjeksha se mersha rrog t mir per jet n kosov .Dikur ja nisi edhe vetja mem hi n qef e mem pelqy djemt ja nisi mem pelqy ni djal nuk disha kush osht as ka osht po ja nisa mu interesu e kuptova dikur ja nisa edhe me fol shkun do muj e u ban vjet tu fol po aj nuk dojke me lan shoqnin per me menu ma gat .Un nuk dojsha mu ba loder e kerkujt me lujt me mu se m bishin men fjalt e nanes e mu kujtojshin vujtjet e saj qa ka hjek mem pru deri ktu ku jam e un nuk mujsha me ja kthy n mnyren ma t keqen .Aj ja nisi mem kercenu po vendosa mos me ju tut thash un nuk muj me kan loder e me lujt me mu, poa ndash me vazhdu qishtu se ndryshe smuj m tha ,thash okej ti rruges tane un temes se sdu me ja plas zemren nanes per kerkan .Masi ni kohe njoftona me ni djal po elhamdulilah djal tamon qysh menojsha vet aj jetonte jasht kosoves nuk i kam besu asniher kerkujt as ma pak ktyne t gurbetit .Tu fol e tu e njoft nuk e zgatem shum e ju kallxum familjev u fejum i rregullova dokumentet erdha n gjermani tash kam mi vajz e kam jeten e qet pa probleme ,nanen motrat e vllaun shkoj i vizitoj E falenderoj Zotin qe i ka jep nanes vullnet e forc me na rrit e InshALLAH ja bon Zoti venin e hajrir n XHENNET e na takon n at dynja Faleminderit t gjith qe e lexuat.