Unej jam Çoban ndersa gruaja me shkolle te larte, Nese Baba ose Nana ime e rendojne me fjal nuk i lejoj te hyjne ne shtepi... | Histori Të Jetës
Unej jam Çoban ndersa gruaja me shkolle te larte, Nese Baba ose Nana ime e rendojne me fjal nuk i lejoj te hyjne ne shtepi...

Unej jam Çoban ndersa gruaja me shkolle te larte, Nese Baba ose Nana ime e rendojne me fjal nuk i lejoj te hyjne ne shtepi…

Unej jam Çoban ndersa gruaja me shkolle te larte, Nese Baba ose Nana ime e rendojne me fjal nuk i lejoj te hyjne ne shtepi…-Pershendetje, ju lutem anonym , Un jam nje Mashkull 37 vjec, nga fshati, jetojm me bab e nen bashk. Jeta ime kaloi neper shum turbullira. Nga mosha e femiris qe kam qen si djal ma i miri ne Katund dua me ju tregauar historin time te famshme. Un kam dasht te bahem president, pastaj ndrova mendimin, thash do behem mjek, por isha 10 vjec ateher, e imagjinoja sikur te behem President do martohem me nje princesh, pastaj pasi ndova mendimin tim doja te behem doktor dhe mendoja se do kem shum mundesi te mir per tu martuar, do kem femi, po qe fati jon ashtu qelloi qe asnji shkoll sun bana, e ngela ne shpi, me bagetit, nusen e kam me shkoll te lart, kurse un jam Coban, skam shkoll, vetem 8 vjecare kam. Kurr u martova ka qen martes me shkuzi, se kam njoft at femren qe do martohesha, un i bera 25 vjet dhe thash ehst koha me mar nji nuse, e farefisi gjith u cun ne kemb se un shum djal i mir isha dhe ma propozun nje vajz te mir, dulem u njohem, e ajo mtha se ka qen ne shkoll dhe ka disa probleme. e mir thash para i zgjedhim cato probleme ca i ke ty. Me tregoi se ka shkollen e lart te kryme, e un Coban, thash hajt se ojdisim diqysh. problemet qe kishte ajo mi shpjegoj se fillum te takohemi si shpesh pa ndermjetsuesit tani dhe fillum te bisedonim per bashkjetes. Nje dit pasi ishim takuar disa her, ajo po me thot se ti sme prek hiq, a mke te dashur, apo grua, i thash e dashura ime ne fjal, se hala ste kam te dashur, mi shpjego ato problemet qe ki ti se nuk ke ngel pa te prek, dua ti di krejt gjerat e mundshme e pastaj do te prek, ajo kishte frik ndoshta se sme pelqen ajo mua, i thash degjo e dashur, ne kemi ter jeten koh me u prek , pa merak. e filloj me mi tregu problemet qe kishte pas, kurr ka qen ne shkoll pa dashje, e kan detyrua me pas kontakt me nji mashkull, e ai ja ka be sherin asaj e ka dhu nu, pa deshiren e saj, pastaj ajo prej zortit ka shku me at, ka nejt bashk se ai e ka detyrua dhe kjo ska pas mundesi tjera dhe patjeter eshte dasht me ndejt nja 4 vjet bashk me ate. po mir thash moj vajz e mir, qysh mthua un tet prek ty kurr ti mend i ke te ai qe ke pas dhe ste ka ec ajo dashuri pas 4 vjeteve jeni nda, tha ska qen kismet dhe un mendoj se ti je kismeti im. Oj shoqe thash se te them shoqe qe te bejm mhb tamam , mos i ngaterojm litart per kame kot, Kismetin e shkruan Zoti ne momentin qe dy vet e kan serioz dhe bien dakort per bashkjetes, mom kallaxo ti mua ketu fen, se nuk je Hoxhovic ti, po mfal se ashtu kam ndi un prej nenes time e ku ta di un, e ne at moment i thash ca po don ti, a don em shkrujt nje liber me gjenjeshtra dhe ter jeten me pas frik se po e dikton e pastaj ndahemi? tha jo por dua me ti tregu, nese mi tregon, mundesh te mi tregosh, por njekohesisht don si duket edhe te me msosh. o mfal se se kisha per ate. Un skam ardh mem dhan ti ligjerata mua, por ti tregon punen tande e un timen. Thash ti tregoj punt e mia, E mir tha fol ti trego situaten tande. Un kam nji nan e nji bab, 4 motra te martume, jam djali ma i vogel. Baben dhe nanen i kam te moshuar dhe ne nje bised me Motrat dhe dhendoret, kemi be nje marveshtje. Baba dhe nena ime do jetojn me mua, por ne kemi be dy shpia, njera esht e imja qe do jem un me familjen time kurr te martohem dhe tjetra eshte e babes dhe nenes time. Ti si grua e imja e ke per detyr me ju ndimuar per aq sa ju duhet ndihm, ham pim bashk dhe rrim kurr duam shkojm e vim, kurse jeten e ban xhdonjeri ne shtepin e vet, baba dhe nena e din se nga ajo dit qe un martohem, ndahem nga Prinderit. Do jemi afer per ndonje ndihm, se buken do e ham te shpia jon dhe ata han buken dhe shkojn ne shpin e vet. Baba jem dhe nana skan te drejt te perzihen te familja ime, nga ai moment qe ti vin ne shtepin time, ti martohesh vetem me mua, e jo me gjith familjen. Ti je Gruja ime Un kerkoj nga ti qe kurr te dalish nga shpia te me tregosh se ku shkon dhe sa do rrish, se tani do martohemi, edhe un ahstu te tregoj se ku shkoj dhe sa do rri. Ne momentin qe njera pal nuk jan dakort me shku atje kurr kerkon pala tjeter, ka te drejt ta shoqeron pala tjeter. Nese un du te dal me shok te pi nje kafe, dhe ti sje dakort, un dua te dal, ti ke te drejt me ardh me mua te shkojm bashk. E nese un shkoj dhe shoket si kann mar grat, sa ulemi, un i pyes ti ku e ke grun, pse se ke mar, po ska kohe ku ta di un, ju pa grat coheni nga tavolina, kurr do i merni grat hajdi te pim kafe bashk kurr jam un me grun, ose un shkoj smund te rri se un jam me grun. Edhe ti kurr shkon me shoqet, nese un dua tet shoqeroj, ti smundesh mem than jo, edhe ti vepron si un qe veprova me shoket. Besoj se kjo duhet te jet e kjart se jemi te martuar. Nga momenti qe lidhim kuror ose vendosim per bashkjetes, jemi te lidhur bashk dhe beqaria iku.. Motrat e mia vin na vizitojn neve, por ata skan te drejt me ardh te un, po shkojn te baba dhe nana, edhe ne shkojm ti vizitojm ata kurr ata vin. Ne kohen kurr motrat vin dhe dun te bujn, nese ka vend te baba mund te rrin ati nese jo shkojn ne shpiat e veta, Ushqimin e ham bashk kurr jemi pa njerez, naten e par kurr vin ato motrat do ham at qe kemi do e ndajm, dhe nese rrin do pregatisin ata vet cka dun me hanger ne shtepi te babes dhe nenes. Motrat e mia e kann te ndaluara me ardh dhendri te flej nat, as te abba sen e kann be e as te un. Dhendri nuk ehste nip, por dhender, e han nje cop buk nje mhb dhe ik. Nese njeri nga prinderit ndrojn jete. Njejt do rri njera pal ne shpiun e vet dhe e njejta gje vazhdon, nese njeres pal i duhet ndihm, personale nga dikush qe ta lan e tat i ben hyzmet, ateher, ose un si djal ju ndimoj, ose njera nga motrat. Nese un nuk jam ne shtepi dhe babes i duhet ndihm per ta lajt apo per ta mbajt per krahu, Nuses I ndalihet ne Islam me e prek me dor vjehrin. Nga ky moment jan punt e ndame, nese sjam ne shtepi, I thir vajzat e tij, vin dhe I ndimojn. Marveshtja qe eshte ber me motrat dhe dhendoret e me bab e nen ka ket permbajtje: 1. Askush ska te drejt te vi ne shpien time dhe te gjykon jeten time qe coj un me gruen e femijet. 2. Nena dhe baba edhe motrat skan te drejht me ja fol grues time nje fjal nese ato emndojn se gruaja im eben nje padrejtesi ndaj tyre 3. Nes e i folert grues time nje fjal ng anena baba apo motrat, ju ndalohet hyrja ne shpien time heren e par per 1 muaj, heren e dyt 6 muaj, heren e tret 1 vit, heren e katert pergjithmon. 4. Nes gruaja im eben veprome qe dikujt si pelqen skan te drejt me i fol se futet ne fuqi pioka numer 3. 5. Motrat kann mar pasurin qe ju takon ose e kann fal, ajo ceshtje eshte regualluar pa u martuar un. 6. Kush hyn ne shpien time e vendos und he askush ska te drejt te fol se futet ne fuqi pika 3. E tani moj qik e mir, i degjove disa regulla te shpis time, e njejta vlen edhe per motrat, vellezerit, dhe prindet tu, se futet menjiher ne fuqi pika 3 edhe per familjen tande. Un punoj me bageti, kam fermen time dhe ti ske pun me bagetit, kjo ehste jeta ime. Perderi sa do jesh do behesh gruja ime, duhet me fol cel me mua, nese dicka ste pelqen nga un duhet tani me ma than. Ne dhomen e gjumit ka regulla, ajo dhom eshte per provatsin ton msi burr e grua, aty ne at dhom behen biseda intime dhe gjum, per asgje tjeter sesht ajo dhom, ne at dhom I shpreh gjith deshirat intime dhe un ashtu, ne at dhom ska tuzrp, turpin do elam jasht asaj dhome, nese do lind ide e re per nje deshir te re duhet me e provu e jo me e pas ne kok dhe mos em e ba, e bojm e provojm dh ekalon si deshir. Ne at dhom folen fjalt me te flliqta, folen fjalt me te ndyre qe ne shoqeri nuk folen si fjal, asnjiher mos u lavdero ose te qahesh me shoqe se si je ne dhomen e fjetjes. Mos prano biseda nga Femrat qe tregojn gjerat intimi, se te fut ne shejtan ne bark dhe ai punon pastaj, se atom und te jen genjeshtra. Femrat qe lavderohne se kan jeten se*uala shum te mir, ata jan cop ne cop, ata skan pat asnjiher kenaqesi se*uale, pro kan vepru si robot dhe per at arsye se e kan at complex, gjithmon e bisedojn ate, por duan te dalin si me te kenaqura dhe genjejn e thuan se kan nje jet se*uale shum te mir. Ti shiko a te mjafton ajo qe e bejm bashk a jo, nese jo fol, se ka mjete ndihmse per at pun dhe behen krejt. Ato femra qe thuan per burrat e vet se jan shum te mir, e bejn se* te mir, ata jan femrat me te pa kenaqura. Nese don te jesh e lumtur fol hapur me mua se do kesh probleme me koken tende. Keshtzu ngeli e kenaqur me ket bised. Por nje dit tjeter me pyet, per ato rregulla, qe I k even ne shpin per prinderit tiu dhe motrat tua, a vlejn edhe per familjen time, I thash po. Ata vlejn si per motrat tua dhe per burat e motres tane. Po nana jem e ka si zakon shkon flenn at te vajzat dhe don me ardh edhe te un, ku do fleje ajo? Ne kemi dhomen e mysafireve dhe ajo do fleje aty , maximum 3 net, aq I mbajm ne mysafirt, jo me gajt, dhe burra nuk flejn ne shpien time asnjiher. Mir tha M epyeti kur do bejm fejesen? I thash fejes e as Kurrorezim nuk bejm 4 vjet Un I parnoj te kaluarat tua dhe dua qe ne pas nji muaj te bashkjetojm, ti vin ne shpien time si e martuar do jesh. Do bashkejetojm 4 vjet, do lindim edhe femi nese duam, e pastaj do martohemi Po femijet pa kuror Jo kurror me Hoxh do vem por jo kehstu kuror normale, ajo kuror mne hoxh do ejt vetem nese na lindin femi, se nuk jemi burr e grua, por jemi vetem bashkjetes. Ne momenti qe ty ste pelqen dicka, mudn te shkosh, ose mua sme pelqen shkosh, se tie k ardh en shpien time, por un ste ces nga shpia. Do kesh afat nje vit, zdo kemi amrdheni, do jetojm si shok, te ndar dhe per nji vit ti gjen vendbanimin tend dhe si do e fitosh buken e gojes. Ketu patem debate se nuk parnonin familjet tona, un jut hash me ne fund, neve sna dueht shkuzit, ne vendosim vet tani E thira at qiken, I thash a po vin Tha po, shkova e mora , e mbsuhi nje valixhe per teshat qe donte ti mare dhe erdhi. Jetum 4 vjet bashk, na lindi nje djal. Patsj u martuam dhe bem nje Darsem shum te bukur dhe ishte kenaqesi, se ishim gjith te kenaqur Pas ketyre viteve jetojm te lumtur dhe skemi pas probleme, se un jam Coban e ajo me shkoll te lart, jemi kuptuar mir. Kjo ishte historia ime. Per ata qe shajn. Un jus haj juve tegjitheve qe shani, para se jut e me shani. Ju qe me lavderoni, Zoti ju lavderoft juve. Ju qe gjykoni, Zoti ju gjykoft juve Ju qe keqperdorni, Zoti ua ktheft juve ate qe e keni nder mend me ja be dikujt.. N eket moment lus Zotin e madheruar qe te me mbron nga krijesat, se njerzit kann xhelozi, smir, keqsi, mirsi, dashuri, ne zemrat e veta.