Une i falja 5 koht namaz, Burri vjedhke naper shpia, por fale Zotit e kam bind me u fal edhe ky dhe... | Histori Të Jetës

falja

Une i falja 5 koht namaz, Burri vjedhke naper shpia, por fale Zotit e kam bind me u fal edhe ky dhe…

Une i falja 5 koht namaz, Burri vjedhke naper shpia, por fale Zotit e kam bind me u fal edhe ky dhe… – Plz Anonime. Osht pak histori e gat po pe du menimin e juve. Jam 20 vjet jom martu jasht kosoves para 2 vjete me msit, erdha ngurbet burri jem sish kan njeri qysh mka than nfillim mthojke qe ki me kan e lumtur me mu mpremtojke qysh premtojn krejt djemt. Kur erdha ktu aj dilke qdo nat me shok mas 1 muje meta shtatzan se isha shum e merzitshme kisha qef me pas dikon qe mdon e qe e kom afer gjithmon. Mas 2 muje aj ja nisi hala ma shum me dal svijke nshpi ka 2 dit un i falsha 5 koht namaz ata e shtishin shokt me vjedh naper shpia naper shitore dikur hyni nburg, ton kohen sa u kan nburg jom lut qdo nat me rujt Zoti se e kom dasht teper edhe pse i bojke qato sene po gjithher ma ka shpreh qe mdon e mka mbrojt gjith po thojke kom hy ni rruge tkeqe smuj me dal. I thojsha qe smuj me jetu qeshtu thojke nese ti mlen un e lendoj vetin se veq ti mdon. Kom shku qdo dit me pa nburg um premtojke qe ka mi lak krejt senet masi dul prej burgit mas 2 jave ja nisi apet me dal me vjedh sdisha as kah me ja majt e dojsha shum u betova qe kom mu munu me ndihmu dej sa tmuj skom mu dorzu. Shtatzania nuk um shkojke edhe bash mir aj pom kallxon qe pin edhe land narkotike meta krejt e hutume nonstop e lutsha Zotin mem dhan durim e me vepru gjith me men mos me marr naj vendim qe pendona ma von. Prind e kti um perkrahshin um dojshin shum. Un qdo nat rrisha falsha namaz nafile e e lutsha Zotin me udhzu nrrug drejt e me largu prej tkqijav. Ati i folsha koh pas kohe per fe se ska dit kurgjo as shahadetin se ka dit nejse ni nat ja lshova ni ligjerat e ngoj edhe u betu qe skom me bo ksi sene qe prej nesrit ka mi lan krejt e ka mu lsu mu fal. U gzova shum po sdisha as me besu te nesrit u qu tha hajde marrmi avdes falmi u falem bashk 5 koht e namazit. Jom kan nmujin e 9t shtatzanis qato 2 javt e fundit ky ja nisi mu fal e mdojke shum mthojke nonstop mfal qka tkom bo. E linda djalin un isha nspital aj um thirrke thojke thuj dovt se une po falna tani ja shkrujta krejt nsms i ka msu per 1 nat e u fal vet tash tash falmi bashk Elhamdulilah e falenderoj Zotin shum qe mka dhan durim e ma ka plotsu lutjen. Po tash aj sum vlerson qaq e di qe mdon po sma shpreh dashnien shum rrall rrin me mu shum pak jo npun jo nshkoll jo me pushu nshpi e di sigurt qe sum tradhton po e ka tip qe e man dashnien mrena un e du shum smuj me jetu pa ta po tash jom lodh mkujtohen krejt tkqiat qe mi ka bo un e du ni jet qe mem kallxu sa mdon me dit qe vlej per ta jo veq me ja plotsu nevojat ati kur don. Me falni se ju lodha. Naten e mire!