fbpx

Une e humba femijen ne barke pe shkak te vjehrres dhe vjehrrit, me thojke vjehrra “ ku te thom ke me na qu se qare nuk ki “. Burri nuk erdhi as ne varrimin e vajzes tone, nuk mundem te jetoj me ne kete gjendje…

Une e humba femijen ne barke pe shkak te vjehrres dhe vjehrrit, me thojke vjehrra “ ku te thom ke me na qu se qare nuk ki “. Burri nuk erdhi as ne varrimin e vajzes tone, nuk mundem te jetoj me ne kete gjendje…


Pershendetje, jam e martuar kam.nje engjulle eshte 2 vjec dua te ndaj historine te jetes time me ju. Isha e fejuar per plot 13 vite jam me burin bashk, jetoj jasht vendit. Kam ardhur pra 3 vite ne gjermani, kur isha ne kosove kam pasur probleme me vjeren kunaten shum her edhe vjera e ka shti burin qe te perdor maltretim ndaj meje.Une isha shtatzen ne fmjen e pare po nuk e kam dit se jam shtatzen, kam pasur 3 muj edhe buri non stop ka perdor maltretim ndaj meje per deri sa e kam kuptu se jam shtatzen.Me pas ai erdhi ne gjermani perseri kam pasur probleme me vjeren kunaten me thojshin gjethqka.Un nuk kam nene as moter nuk kam vetem 2 vellezer kam me te vegjel se un, nuk kam pas perkrahje qe te me mbroj babi im gjethmon me thonte shuj se do behet mir un e shkreta gjethmon kam duru.Fillova te bej kontrolla te mjeku sa her shkoja te mjeku vjera me thoshte qfare gjenie e kam, un kisha nje vajze edhe ashtu e kam lut zotin qe te me fal nje vajze mbasi moter nuk kam as nene nuk kam gjethmon kam then te kem nje vajz qe me behet si shoqe.Eshte semu vjehri im, un kam ngas makinen edhe e kam len pak veten anesh me kontrolla per femijen.Kam pas shum shtres sepse ma bente vjehra, un disa her i kam then nuk mundem te vi se nuk jam mir disa her me ka then ske qare pa na qu, ku te them un ke me na shetit edhe un e mbylla gojen burin nuk e kisha aty.Kur bera 9 muaj vetem sa kam hyn ne mujinne 9, un u semura keq isha shum e lodhur e kputun po nuk e kam dit qe femija ime ka ndrru jete ne bark. Kur shkova te mjeku te beje kontrollen se kam pas edhe 1 jave per me lind, mjeku shikoi se maltretuje te zemres te vajzes jan ndalu, isha shum me shtres sepse edhe shtypja gjakut e kisha te lart shum . Shkova ne spital per te lind femjen kam prit edhe 5 dit te tjera deri sa kam lind vajzen, ashtu me dhimbje filloj gjaku te me infektohet isha ne rrezik te madh po e perballova edhe kete gje me forcen e Allahut me durimin qe kisha.Burri im jetonte ne gjermani, nuk erdhi as per vajzen qe te varros, kaloj edhe kjo situat e imja e veshtir. E kisha shum te veshtire, shum u merzitsha edhe vetem qajsha kur shkoja te dhoma qe mos te me shifte as nje njeri. Erdha ne gjermani mbas disa muje un mbeta perseri shtatzane, perseri vjehrra u perzi edhe pse jam ne gjermani.Isha 5 muj shtatzane ne djalin edhe burri ka perdor maltretim edhe me ka rraf ne gjdo vend te trupit tim edhe ne bark disa her me ka mshu.Mora makinen dola te Parku po qaja per 3 ore nuk shkoja ne shpi thoja qka po ndodh me mua.A do te lind kete femi me shendet? Po zoti deshti dhe me gezoj me nje djal tani ka 2 vite, para disa dite e kam zen buri me nje tjeter tu fol me nje femer, fillova te qaja nuk e di se qka do bej te mar djalin te ik ose te ja mar jetit veten, nuk mundem te jetoj keshtu ne kete gjendje.Si mundet te me ben kete gje per deri sa jemi mare me dashuri .Nuk e prisja prej njerit te zemres te me ben keto gjera.mora guximit te ju shkruj se dua te lexoj mendime te tjerve.

';