U solla keq me babain para se te vdiste, tasht jam pishman dhe dua qe te... | Histori Të Jetës

U solla keq me babain para se te vdiste, tasht jam pishman dhe dua qe te…

U solla keq me babain para se te vdiste, tasht jam pishman dhe dua qe te… – Te dashur lexues,une qe po ju shkruaj jam nje djal me breng ne zemer. Nga kjo brenge qe kam nuk mund ta jetoje jeten si gjithe bashkemoshataret e mi . ndoshta edhe nga tipi qe kam po e perjtoje tani kete gje. Gjithqka filloji nga vete kaprioqet e mamit ne jemi kater femije dhe une jam me i madhi , kur ishim te vegjel ishim shum te lumtur , babi kishte nje biznes te vetin dhe ishte mjaft i nxen me punet e tij , Mami u be shum e stresuar dhe e nevrikosur e sidomos Xheloze per babin , ne kete kohe mami u semur nga migrena e merrte babin minut e ore ne telefon . Ku je ? Me kend je ? Kur do te mbarosh ? I kishte hipur nje xhelozi e semur , me e keqja ishte se edhe neve femijeve na futi nje xhelozi te tille per babin , na ishte fiksuar te gjithve se babi mund te kishte nje te dashur tjeter dhe se i hargjonte leket rrugeve me tjere dhe se neve nuk na donte , Si tani me kujtohet kur vinte babi ne shtepi ulej e na pyeste , Si kaluat ? Mire ju pergjigjshim ne te gjithe sikur nje te huaji , ai e shihte se kerkush nuk e donte ate keshtu qe ai ulej vete ne divanin e tij , Ai edhe kur ishim te vegjel ishte shum i afrueshem me ne por qe nganjehere puna e shmangte , ndersa mami gjente gjene me te vogel per tu zene me babin kur ai merrte telekomanden nderronte kanalin ajo u zinte gjente vetem arsyen me te vogel te zihej me te . Kur vinte i lodhur ne shtepi nganjehere nuk mund te fliste Mami ju hidhte menjehere , Pse rri keshtu pa folur por qfare te them i thoshte i shkreti baba , Nena ju ktheje po mire e ke se nuk ke nevoj te flasesh me ne se ke folur mjaft me te dashurat e tua tere diten , Babi nganjehere inatosej dhe donte te fjalosej me te por sa here tentonte te fjaliset ne te gjithe ju hidhshim babit mbi koke duke i thene qe mos ta prekte mamin me dore vetem njera moter ishte me e terhequr dhe e mbronte baban ju drejtua mames o mam mos u zi kaq shum me babin ai eshte edhe mjaft i lodhur duke u munduar per ne, Mama i u kthy une zihem aje ne veti moj si me thua ashtu une ju rrita u kujdesa per ju kurse ai nuk ju mori bile njehere ne krahe , Motra serish po edhe ai eshte njeri o ma , mire por kur ai ju bertet juve u thote nena motra i thoshte por e kemi baba , Tani mu kujtohen fjalt e motres kaq te vogel e sa e zgjuar kishte qene prej te gjithe neve , Kjo situat vazhdoi per nje kohe te gjate ne familjen tone perderisa nje dite e lajmruan mamin nga puna e tij , Ajo u shqetsua shum ! Duke pyetur cfare ka ngjare Burri juaj eshte ne spital ka pesuar infarkt nena u nis per ne spital bashk me ne shpejt e shpejt kur arritem babait veq se ju kishte perkeqsuar gjendja nena prape me ato idiotsit e saj ehh paska pasur kush te te sjelle ne spital babi me menxi duke ju pergjigjur nuk mund te merrem vesh me ty tejet i lodhur ne shtrat e spitalit , te gjithe dolem ne koridor andej e kedej koridorit pame mjekt si lenduponin drejt ne dhomen e babit duke bertitur pyeta nje mjek qfar po ndodhe fatkeqsisht babi kishte vdekur Nena u merzit shum por ishte teper vone me …. Ai sigurisht pesoi infarktin nga merzia se si edhe ne femijet ja kthyem shpinen duke i degjuar budallaqet e nenes pas vdekjes nena filloi ti ndryshonte fjalet : Duke thene kemi bere mekat si kemi vepruar me te jemi sillur shum keq ndoshta ai nuk me ka trathtuar kurr por mendja ime e kote nga keto fjale filloja ta urreja nenen cfare vlere me kishin keto fjale babi me po hante dhe me babi im me pas kishte lene edhe nje leter ku biznisin e tij e kishte qitur permi mua para shum diteve ne leter kishte shkruar : Biri im ju ishit gjithqka per mua ishit shtylla ime ishit engjujt e mi menxi prisja te vija nga puna e tju shihja por sa here qe vija ju silleshit shum te ftohur ndaje meje edhe pse kete nuk e meritoja une lodhesha shum vetem per ju mami mendonte gjdo here se pe trathtoja por as qe me ka shkuar ne mendje e leje ta beja kete veper te shemtuar sikur mos ta doja nenen tuaj ju nuk do te ishit fare sot Biri im un ju desha shum shum gjithqka qe mundohesha e beja vetem per ju dhe nenen tuaj …..sa here qe shkoj ne pune me duket sikur babi eshte aty dhe me buzqesh me trishton mungesa tij teper jam penduar e urrej edhe veten pse jetoj se qfar i kishim bere babit