Reja ime del me burrin tim me shetit e jo me djalin, po e shtin vjehrrin me qu dore ne burrin e saj! | Histori Të Jetës
Reja ime

Reja ime del me burrin tim me shetit e jo me djalin, po e shtin vjehrrin me qu dore ne burrin e saj!

Reja ime del me burrin tim me shetit e jo me djalin, po e shtin vjehrrin me qu dore ne burrin e saj! – Jam një grua 60 vjeqare dhe e kam lutur qikën e motrës sime ta shkruaj historin time sepse un skam as facebook as nuk di mir të shkruaj. Historia ime ose me thën sakt jeta ime ishte vuajtje dhe pikëllim që nga mosha 6 vjeqare. Në moshën 6 vjeqare më vdiq Babi dhe na la mua motrën dhe vëllan jetim . Prej aty jeta ime kishe vetëm dhimbje dhe lot skishim ku të shkonim dhe na murr daja tek shpia tij shkuam atje për të jetuar un nëna motra dhe vëllai . Jeta ishte e vështir në at kohe e sidomos kur shkon në shtëpi të huaj ësht edhe më e vështir. Ne u rritëm me shum mund lot dhe dhimbje u bëra për martes dhe më martuan . Motra u martua më von dhe vëllau pasi u martua ndërtoj shtëpin e vet dhe nëna me vëllan u larguan nga shtëpia e dajës dhe dolën në shtëpi të vet por falimindrit prej tyre na rriten dhe na martuan ishte koha të bëhemi të zot e vetit . Un u martova por ishte ferr kjo martes dhe është edhe sod edhe pse jam plakur . Burri jetonte me vëllezër nën dhe baba . Burri sillej shumm keq me mua më rrinte më pëbuzte më nënqmonte edhe pse punoja më shum nga të gjith por leje burri por edhe prindërit e tij qun dore ne mua më nënqmuan e u sollën më qnjerzore që mund të sillet një njeri. Motrat e burrit i bishin femra burrit në shtëpi e bënte qef me to edhe pse isha un aty nëna baba tij sbënin zë ndonjëher kur folsha që sësht e drejt që ma bën kshtu mua thoshin ky ësht burr i ka hije ti mbylle gojën dhe puno e mos bo zo dhe mos gabo ti tregosh vëllaut ose dikujt për kto se kem për ta bër jetën më ferr se që e ke . U detyrova ta mbyll gojën vetëm nga frika mos i bëjn keq vllaut tim ose dikujt të familjes sime . Pas 2 vite martes linda një djal por burri im as që u lodh mi ble diqka. Fëmijës së tij e as familja tij pas një koha i bëra dhe dy djem tjer . Por vetëm un edi se si i kam rrit me skamje e me vujtje sepse burrit tim kurr si ka interesu për fmi të vet a kan me hanger a me pi a me vesh a me math deri sa jan rrit me veshjte të falne i kam rrit qa mi ipshin tjert se ju dhimsha . Ndërsa burri im parat që i fitonte kur punonte i hargjonta mbas ku***ve që ja gjejshin motrat e veta e ju blejke tesha fmive të motrave dhe vllaznive të vet. Pas një kohe u ndam nga kunetia sepse ata smund ta duronin ky kur punonte i hargjonte parat rrugave e ata punojshin e blejshin hargj për shpi . Burri im ka qen qdo her dembel edhe ësht sod e asaj dite ka qef vetëm të gatshme me i marr e me i hargju rrugave. U rritën fmia dhe i bën për me punu prej se jan rrit fmia ky pun me dor ska prek se ma dembel ska. Fmia jan shum te edukun e respektoin baben e vet e mu shum e skan qef me ja kth fjalen se thojn e kem bab skem ku e qojm po edhe un si non kurr si kam mush kunder babes vet se jam rrit vet pa bab e skam desht . Me shpres qe ky ka me ndryshu ka mu kthy ka familja ka un ka djemt e vet e mi lan ku***t e rrugat si kam mush kurr djemt kunder babes vet. Kam hek prej burrit prej vjerrive sa dajak sa fjal tradhti e shum sene kam duru u kan koha qashtu skam pas ku mu mbeshtet jam ba kurban i fmive te mi . Kur u smujshin fmia shpesh as te mjeku nuk i qojke i like qaty ne shpi si interesojke dilke deri ne saba svike ne shpi tyj . Ju plaken prind e ju ban dyt me pampersa edhe pse kam hek prej tynve prap i kam kqyr i kam ndrru i kam la e tana senet edhe burri jem kurr sme ka respektu bile si nan te fmive po as fmin e vet si ka desht kurr per faj të tjerve i rrike fmin e vet mu se ju doke vetja si un jam zot shpie un baj qa du me juve ju skeni drejt sen me ba . Edhe motrat e tina vishin 100 fjal mi bajshin shpesh me thojshin mos dekshim pa e martu esdhe niher vllan ton se ti e keqe sje për vllavin ton. Edhe pse ja kqYrsha bab e non atynve ato e burri jem veq fjal me bajshin r dajak me ipshin jam detyru me duru hatri fmive ku me shku me fmi besa fmin smi kishin lan e ku me dit qa kish ba ky me fmi të vet hatri fmive kam duru me lot dhimbje . Kalun vjet fmia u rriten punojshin ky sen spunojke. Veq komandojke paret ja bishin ne shpi babes vet ky qysh i merke i hargjojke nuk dike kush ka pi qon . Pas një kohe dy djemt e vegjël dulen ne mergim per ni jet ma te mirë e pan që ktu ska sen i madhi nejti me ne ne kosov . U martu djali madh e murr ni gru që mazamakeq qfar grue e ka e tash burri jem me gjeth ren tem komandojn ka te shkojn shkojn bashk djalin as që e vesin pp ky i shkreti as që guxon mu ni prej babes vet e prej grus vet . Ata djemt që jan jasht i din pak a shum senet i kan fol babes vet mo bab se je ka do me na bo hor njerzit pp folin ruji paret pak bab e mes i sill gazep nones aj qaty ju ban rrafsh po po mes tju nin e prap vazhdon me ato të përparshmen . Qojn pare djemt pa nal muj. Em muj me ble per shpi pet kret neve djali madh ktu punon po sen nuk shihet si te qojn pare me kerr e ren e vet ne kerr e del kishe po blej hargj e kur vin me dy kese ne shpi kur ju thon e ku i lat paret qera jo shkun ma perzin . Un e shkreta sguxoj me ba zo tan diten ne kom tyj punu fshi ban buk kqyri lopt reja jem tan diten ne telefon e naper kojshi burri jem tan diten shtrit e ne telefon . Shumica edi keni me thon ku e ki gojen fol mos lejo tregoju djemve kam provu me fol e djemve ju kam tregu pak a shum po kret spo guxoj se me maltretuin me bajn mes me mujt as ne kom te mia mu qu e ne spital sem qojn em lojn qashtu edhe djali madh që osht ktu osht teper i urt teper djal e kam po so burr reja jem shum her e ka shti burrin tem dmth vjerrin me qu dore ne burrin e saj e sguxon me ba zo aj prej babes vet e prej grues vet i shkreti vjen prej pune han buk r shkon mshilet ne sob rrin vet rrogen kur ta merr deri ne cent ja dorzon babes vet se sguxon mes me ja dorzu se e qet prej shpies. Kur em vin djemt prej jashtit si reja si burri jem kret ndryshojn sillen mir me mu sme bertasin burri sme sqon dore ne mu reja qohet i ban punt edhe kur vin mysafir qeshtu amo kur spo jan djemt e kur spo ka mysafit veq shpirti jem e din qa po heki. Pom dhimen djemt e mi qe pasunin e djemve o ka e hargjon rrugav me ren e vet e tyj ja majt familjen e rej tyj ju ble kerra e hargj e djemve te vet ju thot kur ta vesin ku e le paret qe ti qum bab jo shkun u dut me ndreq kerrin me ndreq ato me ndreq ato i rren tan kohen edhe ata pak a shum pe din qfar babe kan po po thojn qka mi ba bab sun pe qesim prej shpie mu ba hor besa edhe kur po jan ata ktu ky kret tjetr njeri po baht me gjeth ren edhe kur fol ne telefon kret tjetr njeri . Prej punve te mdhaja as te mjeku sme qojn kur thirrin djemt ne telefon me vet a je kan te mjeku non duhet me ju thon po po nones jam kan me ka kalu eddhe pse sjam kan hiq se sguxoj me kallxu drejt se me me ban pet spital . Pom vjen inati njerzve se njerzit kan nis me fol pse ky po del me re e spo del me gru te vet pse ajo spo del me burr te vet po po del me vjerrin pom dhimen djemt qe ftyren do me ju marr djemve te vet . Djali madh po dyshoj qe ka pa naj sen po sguxon me kallxu se niher i pata ni tyj u perla me gru te vet ajo ja bajke mos gabo mi kallxu babes per qato se kuku per ty qa te gjen tana ky burri jem e pat thirr ne ahr te lopve kishe me i ndihmu diqka e djalin e pat ba kret sheja sheja un skam guxu me fol I kam thon qysh rrihet djali burr per qka qka ka ba qe qove dor nta ma pat ba mshile at goj moj ku**r se met shti ty ne dor ta nxerri shpirtin e se merr vesh kerkush që ta kam ba un edhe mos gabo me ju kallxu atynve dyve atje se edin qa te gjen masanej . Jam detyru me mshel gojen e me duru qe shpirti mu coptu prej së gjalli qa po shoh e qa po ni un në shpi tem . Bahn bashk me ren e i rrejn ata dy djemt ne gurbet qe i kam kishe jan smut fmia ju ka thon mjeki me ba analiza urgjent se harrrova me tregu që djali madh i ka 2 fmi . Ata ju besojn e qojn pare sa të mujn se ja dojn fmin shum se vet ala jan pa martu skan fmi te vet ala e i dojn shum fmin e vllavit ju qojn pare tesha tana senet . Pom dhimet ne shpirt mundi djemve të mi ata puno ky me ren hargjo e bleju kerra e hargj njerzve të vet e shpin e vet djemt e vet mes i le me përparu banu 100 rrena veq me qu ma shum pare edhe pse qdo muj qojn dyt plus ky punon ktu edhe nuk shihet as nuk dihet sen qa baht me ato pare. Besa as sguxoj me i thon ku i lat se tem gjuhen dyt si reja si burri kuu i lamm blem per shpi pse ku patem mi lan rrugav spo i qojna . Mazamakeq qfar kohe kem ardh mazamakeq qfar babe osht ky qe mundohet djemt e vet e grun e vet me shkel e me ja njek qefet res se vet e familjes saj e grun e vet as te mjeku se qon edhe mes me guxu me fol e me kallxu se qka po heki se bane kallxova me han dreqi mu e djemt e mi se qfar mend ka ky qohet qon dore ne djalin e madh e thot vet ka dasht se ky përderisa qon dore ne djalin burr veq pse i thot reja bone e i ban 100 rrena veq me qu pare ata e ky me i hargju me re te. Vet e asht ne gjendje me ndrru ftyren para djemve kur vin e para mysafirve mu ba melaqe ky qkas osht ne gjendje me ba prej ktij pres qdo sen se osht njeri pa mëshir pa karakter e pa shpirt. Mu 1 her ne vjet me qon te vllau e ren muj em muj e qon te te vet qetash e shfrytezova rastin erdh edhe motra e i thash qikes motres me shkru jetën tem diku me ju kallxu njerzve që ka njerz qaq te kqi saqe e shesin edhe evladin e vet për interesa të veta. Ka shumm me tregu qe edi se shumica kan me thon e ka trillu prej vetes po po baj be ne allah që qdo fjal qdo sen jan te vërteta qdo sen ka shumm njerz të lig në kët bot si qifti burrit tem ky se meriton as emrin bab me i thon po i kam djemt teper te edukun e sun pe gjujn posht po edhe ky dreq kur jan ata ktu ndryshon baht tjetr njeri un spo guxoj me ju tregu se ata shkojn ne gurbet e ky ktu me ren ma nxerrin shpirtin mu djalit te madh edhe aj sguxon me kallxu se na nxerrin shpirtin per se gjalli me na lendu tybe pshtojna prej ktynve përbindshave po na lojn gjall e per gazepi po duhet me duru e mes me fol se skem qetr zgjidhje. Jo qdo kush që baht prind e meriton me u qujt baba kto mos e harroni. Prind i mir baba quhet aj person qe kujdeset për nonen e fmive të vet për fmi të vet për shëndetin e pasunin e tYnve ajo vetëm qe i sjell në jet. Ju përshëndes nga zemra.