Nusja si i bani letrat ju tha familjes t'vet "Burri po me maltreton", ish mar vesh me t'dashurin e vet qe... | Histori Të Jetës
i bani letrat

Nusja si i bani letrat ju tha familjes t’vet “Burri po me maltreton”, ish mar vesh me t’dashurin e vet qe…

Nusja si i bani letrat ju tha familjes t’vet “Burri po me maltreton”, ish mar vesh me t’dashurin e vet qe… – Ne vitin 1990 une dhe prinerit e mi u larguam nga Kosova, ikum nga regjimi i eger i Serbise skuam ne perendim per nje jete me te mire. Une isha 15 vjeqar vllau im me i vogel 12 dhe motra 10 vjeqare. Pas disa viteve e rregulluam statusin tone ne Perendim, prind e mi punonin dhe jetonim te lumtur. Kur une mbusha 22 vit fillova te punoj dhe fitoja vet parat per nevojat e mia, kisha dhe tani kam nje vend pune te mire. Gjate pushimeve shkonim ne Kosove te gjysherit dhe vizitononim familjaret tane. Nje dite takova nje vajze me te cilen filluam te shoqeroheshim dhe kalonim mire, me pelqente dhe une deshiroja qe nusja ime te ishte nga Kosova. Pasi une i perfundova pushimet dhe u ktheva ne Perendim ne vazhduam shoqerimin tone permes telefonit dhe facebook, bisedonom dhe qdo dite e me shume fillova ta dua ate vajze. Pas disa muajve une i propozova te martohemi, ajo me tha se edhe une i pelqeja asaj por me tha se duhet ta pres disa dite pergjigjen e saj pasi ajo deshironte te bisedonte me familjen e saj dhe te merte edhe pelqimin e tyre. Ne vazhduam te bisedonim ne tel dhe pas disa diteve ajo me tregoj se kishte biseduar me prinderit e saj dhe ata ishin dakord per kete lidhe. Ajo kerkoj nga une te fillojm proceduren e rregullimit te letrave sepse deshironte sa ma par te vinte te une dhe te vazhdonim jeten bashke. Une pas disa diteve udhetova per Kosova u kurorzuam dhe filluam proceduren e rregullimit te letrave. Pas rregullimit te letrave u martuam pa bere darsem edhe pse une deshiroja te martoheshim me darsem ajo ishte kunder. E mora nusen dhe erdhem ne perendim te jetonim bashk. Une punoja ajo kishte nje liri te plote nga une dhe vazhdimisht shkonte per shoping shetiste shkonte te te afermit, diteve kur une kisha pushim shetisinim dhe jetonim te lumtur. Me kalimin e kohes na lindi djali, u gezuam shume. Pas disa viteve ajo rregulloj letrat per qendrim te perhershem ne shtetin ku jetonim. 10 dite pas kesaj ajo beri kerkese te ndaheshim dhe me akuzoj te familja e vet se une kinse e kisha maltretuar se nuk isha kujdes per te dhe per djalin se e kisha mbyll ne banes bashk me te dhe nuk e kisha lejuar te dilte asnjeher dhe shume skuza te tjera. Ishte kjo nje situate shume e rende per mua por nuk kisha se qte beja, u mundova ta bindja te mos ndahej nga une por ajo ishte e bindur ne kerkesene saj. Shume gjate e kam munduar veten me pyetje se qka gabova por thjesht une nuk munda ta asyetoj kerkesen e saj dhe une nuk kisha gabuar por problemi qendronte dikun tjeter per qka une fillova te dyshoj por nuk kisha fakte. Pasi qe ne ishin ne procedure gjygjesore dhe une kisha angazhuar nje avokat, vendosa qe permes avokatit ti beja nje kerkese gjykates ta kontrollonte telefonin e nuses time se me kend kishte biseduar ajo. Gjykata e pranoj kerkesen time dhe siguroj te gjithe numrat e tel me te cilet kishte biseduar NUSJA ime e mire dhe sms e saj. Qka tju tregoj te nderuar lexues ajo gjate gjithe kesaj kohe sa kidhte qendruar me mua kishte qene ne lidhje me ishin e saj. Ata ishin mar vesh qe ne momentin kur NUSJA ime ti ndreq letrat te ndahej nga une dhe te martohej me ishin. Shkuam ne gjykat dhe aty doli ne shesh e verteta. U ndjeva shume keq i poshtruar i readhtuar. Por qka te beja kjo ishte e verteta. Gjykatesi mori vendim qe NUSJA ime tradhtare te largohej nga petendimi ju prishen letrat dhe ju muar e drejta e kujdestarise per femijen. Tani ajo jeton ne Kosove eshte martuar me ishin e saj. Djali im tani ka mbushur 10 vjet dhe ajo nuk e ka par asnjehere. Une vazhdoj te shkoj qdo vit per pushime ne Kosove kam krijuar nje familje te re dhe jam i lumtur. Ish NUSJA ime kete vit kur une isha ne Kosove permes nje personi me beri nje lutje per ta takuar djalin por une nuk e lejova sepse edhe sot kur e mendoj se qka mka bere e urrej ate dhe tradhtine e sa. Nuk di a kam vepruar mire ?