Nusja jone u qojke ne 10 e menxi me thojke mirmengjes,me ka detyru ta godas me dore,s'kam pasur zgjidhje tjeter... | Histori Të Jetës
Nusja jone u qojke ne 10 e menxi me thojke mirmengjes,me ka detyru ta godas me dore,s'kam pasur zgjidhje tjeter...

Nusja jone u qojke ne 10 e menxi me thojke mirmengjes,me ka detyru ta godas me dore,s’kam pasur zgjidhje tjeter…

Nusja jone u qojke ne 10 e menxi me thojke mirmengjes,me ka detyru ta godas me dore,s’kam pasur zgjidhje tjeter…-Mirmrema nga kurreshtja e madh qe po flitet per vjehrrat edhe tan kohen i shani po du ti them disa fjal.Marre ju qoft oj nuset e sodit nuk po jua din lezetin askush ne familjet e burrit.Ne kohen ton nuk ka pas nuse qe qohet ne 10 mengjesit edhe qe nuk e mban veten e i vjen era ndjers e ne fund shkon flen ashtu pa pastru.Po kam dyshime se edhe ate punen kur e bejn me burrat e tyre te nesermen nuk pastrohen.Te dashura nuse te sodit po du te flas vetem per juve qe po na ofendoni ter kohen neper rjeter sociale.Pse te koka vjehrra e keqe ?Qe po te thot mos flej deri ne 10 qe po te thot maje veten se burri nuk ti vet letrat meniher shkon te tjetra ,qe po te thot buzqeshju musafireve e mos ju rri mrrolt se na e qet faqen e zez a po qe po ju plotsojna te gjitha deshirat edhe ne fund po mbesim ne fajtore.Qe 9 muaj e kam martu djalin ma mir kish me qen mos te kisha martu hiq,prej qe ka ardh nusja ma ka kthy djalin ka vetja qka do qe i them dajlit i hin per nje veshi i del per tjetrit.Kjo osht shenje qe nusja i flet mbas shpines per mu ter kohen po djalin e kam te urt edhe e ndegjon.Te isha si djemt e sodit nuk do e kisha ndegju nusen kurr un vet jam Nene dhe jam vjeherr siq e ceka.Por qka esht e tepert esht e tepert 37 vite martes i kam kurr burri jem sme ka gjet flejt kur esht zgju po e ka pas kafen te kryt edhe e kom percjell per ne pun qysh i ka hije nje burrit.E kto te sodit qohen ma se herti ne ora 10 mengjes le qe shkon burri pun pa e pershendet po edhe kur zgjohet nusja menxi ta thot fjalen Mirmengjes Nene,mos e quaj Nene nese nuk e doni ashtu ksthu se ke oblim me quajt ne emer te shenjet se fjala Nene esht e shenjet.Ishin nje dit motrat tek un vjen nusja me sherby kafen edhe rrin mrrolt tu mos e dit un se qfar ka kur doli nusja me pyten motrat qka ka nusja qe po rrrin kshtu mos i ke then naj sen te keqe per shkakun tone qe erdhem thash jo asgje si kam ber hiq po qenka e pa disponuar diqka.Edhe mbet keshtu puna,kur shkuan motrat ju thash po pse rrishe ashtu e mrrolur a e din qe neve na qet faqen e zez mendojne njerzit se ne te kemi ber diqka te pa drejt.A e dini si ma kthej nusja ime e dashur aih ma ndin mu shum se qfar mendojn motrat e tua edhe ti bashk me ato.Qfar ti thuash nje nuseje si kjo me doli zemra nga vendi prej inattit pa i ber asgje ma ktheu ne ate menyr,i thash oj nuse e sodit po te isha si djali im nuk do tu kisha afruar hiq e lere me me pas pun me ty a se sheh veten se qfar njeri negativ je dhe sa e pa paster qe je.A se sheh veten qfar kulture te pist ta kan dhen prinderit tu dhe mendon se vjen ktu e me ofendon dhe sundon mua ket e kerkon ti apo?Por nuk do ta kesh ket kenaqesi asnjeher ta jap besen,ajo e shkreta mori goten dhe me gjuajti me gote sepse skishte me se qfar te thoshte.Sdija qfare te beja me doli siuata nga kontrolli shkova per afer dhe e godita me me dore edhe i thash qe nga ky moment nuk te dua ne shpin time.Ik moj e ndyre moj flliqesire ti mendon se do te duroj te me gjuash me fjal dhe me gota shko gjuaje Nenen tende dhe Baben tend qe te paskan edukuar ne ket form.Ajo iku nalt ne dhome pas pak vjen djali ne shtepi sepse e kishte telefonuar dhe i kishte treguar se un e kam godit me me dore.Me thot Mam qka ke be kshtu ajo po me thot se me rroku me dore vetem se nuk ju fola mire tezeve.Thash hajde ktu djali im edhe ulu ketu.U ul djali dhe me ndegjojke ja spjegova krejt situaten prej a deri ne zh tha nese esht keshtu mir e ke do ta largojme nga shtepija.Se nuk do e duroj as un per asnje moment te qendroj ketu.E mori e qoj tek shtepija e vete dhe pasi e kishte dergu me telefonon Nena e nuses me thot se qfar i ke ber qikes time oj shtriga plak ma paske be qiken per spital vetem po qan edhe asaj u mundoja te ja spjegoja situaten por nuk me besonte sepse ajo ja kishte mbush koken me genjeshtra.Qe 1 muaj e kam largu nusen nga shtepija dhe jan qkepur fjalet se e kam maltretu edhe pse ashtu esht por askush nuk e din situaten siq ka qen vetem thojne se e ke maltretu nusen e a,eh moj nuset e sodit jam rrit e jam plak ne prishtine gjithmon kam qen grua e kujdeseshme dhe e respektuar tek burri im sepse kam ditur si te sillem me te.E ju veq kafe edhe restorana kerkoni asgje tjeter sdini te thoni po te ja prish pak burri i boni hund e buz bashk marre ju qoft marre marre marre.Qe ja qitet faqen e zez edhe familjeve te burrit.Shkruajta nga mllefi e merzija qe kam mrenda vetit,shpresoj shum qe do te jet nej mesazh kshillues per nuset e reja.