Nusja ime ende pa ardh i tha nanes "Kush ti ka bo punt deri tash le ti vazhdon, une skam kohe"! | Histori Të Jetës
Kush ti ka bo punt

Nusja ime ende pa ardh i tha nanes “Kush ti ka bo punt deri tash le ti vazhdon, une skam kohe”!

Nusja ime ende pa ardh i tha nanes “Kush ti ka bo punt deri tash le ti vazhdon, une skam kohe”! – Pershendetje. Jom ni djal nga drenica jetoj ne zvicer me nanen dhe vllaznit te mi. Para do vite dola me shok ne ni pub prizren per qef dhe aty takova nje vajz qe me pelqej shum.kur u ktheva ne zvicer vazhdova te kem kontakt me ta dhe tu fol per dit me ta u dashurova ne ta. Mas 6 muaj i tregova familjes tem per ta se na kishim plane per fejes e mi ba vize per mu bashku sa ma shpejt e mu martu ktu ne zvicer.Kur i tregova nanes e vllaznive te mi ata me than para se mu feju na duhet me pyet per ta se kush esht qka esht prej qfar familje vjen e qesi fjal.Une ju thojsha nuk ka nevoj me pyet kerkanin per ta se krejt qka kom dasht Me dit per ta i di.Ajo ish rrit pa nan me bab se nana i kish vdek kur ish kan femi.ka baba kish ni moter dhe ni vlla por baba ju kish ndah se ajo gruja tij kish gjet dashnor. Kjo ish Me bab tu jetu dhe Me gjyshe. ish kan e fejume 2 her. ni her ish ndah se familja e Djalit e kishin poshtru shum e dyten her ish ndah se ai e kish tradhtu. Nana jem Me thojke djali jem nuk e kam ni ndjenj te mir per ket vajz dy her e fejume e baben te ndame as ni gru nuk e len burrin per ni dashnor Po Ku Me dit qka esht puna tynev. Une nuk e ngova nanen se kisha besim ne ta.Kur shkova Kosove do dit para fejeses i thash a ke diqka qe sme ke tregu me trego qitash se Me dal diqka ma vone qe Nuk di une kemi Me pas probleme. Ajo Me tha sen skam qka te tregoj se krejta ti kam tregu si jam rrit e Qfar lidhje kam pas qka Po don ma Shum. Kur u fejova Me ta erdh koha Me Ardh ajo zvicer ja filloj shum Shpejt mu ba komandant i shtepis Me shum kerkesa ankesa dhe fjal. Nanes i thojke kush i ka ba punet e shpis para se Me ardh une qai person let vazhdon ti ban se une skam koh i kam studimet te mija, dej sa ni dit i thash Ngo mir qka pot thom qat goj Mshelle se hundet ti thej a morre vesh edhe zonin Sdu me ta ni veq Kur te pyesim diqka mu pergjigj Po jo e sen tjeter ske nevoj Me fol.per dit i thash mu qu ora 6 mengjesit e krejta punt mi ba vet.Me buk e Me fshis e me krejta se tmys si dreqin Me prek me dore Nuk e preka veq shum i pata bertit. Qdo dit 6 sabahi u qu Edhe me buk e Me fshis tu i ba vet edhe njejten koh Tu msu studime. Nje dit pe shoh Nanen tu qajt i thash qka u ba oj nan Me tha sen su ba e lash. vendosa Me shtin ni kamer ne shpi e aty e pash qdo sen. Ajo tu i than nanes teme plak veq sa martohem kam Me ik Me djal tan ne shtepi tjeter se Me dit se vdes nuk jetoj Me vjehrri une oj gerxhulka Plak e shtrig e nana jem shum e qet tu i than qka doni bani per mu nuk perzihem as spom intereson e ajo si dreq i eger tu ma sha nanen pa ndal edhe tu lshu muzik te lart pa ndal Kur e niva kto fjal e sene u bana kurioz Me hulumtu per ta se e kuptova se nuk esht ajo qe mu ka shit mu. E morra vesh se ajo ish ni kopil i shkijve. Baba saj nuk ish Pernime baba saj po ish njerku saj e nana saj e kish rrejt burrin dvet Mka permaltretimu shkau e pernime ka shku Me deshir te vet ajo se ish kan femer e pubave. E Kjo ish njejt Sikur nana e vet femer e pubave alk**liste Edhe e fejume Me mu Edhe kish dal tinza meje tu pi edhe tu kercu para burrave ne strip club prishtin e tu ja qu Njerkut paret Ne shpi . Gruja e njerkut Kish ik Me dy femit se ai ish kan i poshter tu e tradhtu Me ni kolege te vet. E Kjo ish ndah ne fejes te paren jo Pse e kan poshtru Familja tij por kish dasht Me kan komandant i ati djalit e ne fejes te dyt ish ndah Nga qefi tu e fajsu djalin mke tradhtu pa e tradhtu Ai Hiq. Kur i morra vesh kto sene u qarrta se mkish mashtru Me rrena as 3 muj nuk kishin kalu e vendosa mu ndah e mos mu martu me ta se gati na pat perlendu shpin. Une e kisha ni banes temen Me qera qe kisha fitim Edhe aty e qova ne banes i thash deshu rri veq Ne te mbremshme, kur u desh i thash ulu Edhe e pyeta Pse mke rrejt ket e ket, kur Po Me thot qdo sen qe ke degju esht shpifje une jam femer e moralshme Me karakter te paster perveq qe baba jem i vertet esht shkau E tjerat shpifje i thash a Po a e Pse sme ke tregu per bab te vertetet Me tha skom dasht Me tregu .une u hallakata Krejt nuk lash fjal pa i than dej sa e bana Me kajt e po me thot falma at gabim pra. Une e kapa shpulla e ngreva prej flokesh zhag neper shkall e jasht tu e sha e tu i than Gjak shkau ty per gru met ba une a Kurr jo Edhe nanen ma ke poshtru Edhe e lash midis rruges Me te mbreshme e une hypa ne kerr e shkova shpi tem. Ma vone Erdhen policia mem marr se Mka denancu per maltretime. Nejta ne Burg do dit e ma prej asaj dite Kurr syt Sja kam pa Asaj dreqi e kam kthy ne Kosove te pa ndershmen bijen e Shakaut. Kujdesni qka merrni ne Kosove se ishin mush Me rrena.