Nje kusherin m'kallxoj qe Vllau ja kish ble Grus banesen n'PR, a Une me fmi menxi po kemi me hanger buke! | Histori Të Jetës

Nje kusherin

Nje kusherin m’kallxoj qe Vllau ja kish ble Grus banesen n’PR, a Une me fmi menxi po kemi me hanger buke!

Nje kusherin m’kallxoj qe Vllau ja kish ble Grus banesen n’PR, a Une me fmi menxi po kemi me hanger buke! – Tung histori te jetes. Po ju shkruaj qe te publikohet historia ime edhe ne diaspore edhe ne kosove qe ta din qe ka kesij lloj njerzish te pa vlere. Nese ka mundesi mos me ma qit emrin te lutem. Jom nje grua e martume me 2 djem dhe jetoj ne nje fshat afer Rahovecit. Historia jem fillon ne kohen e luftes kur nuk kishim buke, nuk kishim uje, nuk kishim kurgja tjeter veq dashuri dhe harmoni mbes vetes tu na mbajt gjalle prej cetnikut. Mu prindt mi kan vrare ne luft dhe si bija ma e madhja, une e kisha pergjegjesi ti mbaj familjen tem gjalle. E kisha per detyr buken, fshisen, kujdesjen, edukaten ndaj vllaut tim. Aj ka qen i vogel kur kena qen ne luft dhe jemi shperngul ne Maqedoni. Aty e gjetem nje familje qe te na ndihmojn gjat luftes dhe vllau me tha moter edhe sa do kthehen prindt ton. Aa sikur nje thike ne zemer. E mendova veten qe duhet tani te kem kujdesjen maksimale ndaj tij mbase ja kish fillu mungesa e prindve me u shfaq ne nje mosh aq te vogel. Vllau gjith here me ngaterrojke me fjalen nane edhe u ndisha mire se e di qe fjala nana ka shume vlere te nje person. Problemi jem filloj 3 vitet e fundit kur vllau u martu me nje vajze nga Zvicra. Une si nje moter e madhe e kam mbrojt vllaun tem prej te keqes edhe kurr nuk kam dasht qe te gjej e keqe. Jam mundu maksimum me jep veten per te. Martesen e kam vonu per te dhe fmin i kam gjet vone e jo ne kohen e duhur qe duhet te gjej nje femer. Une per bes isha shume ne siklet kur e ndegjova qe vllau e kish gjet nje vajze ne Diaspor per shkakun se gjithmone e kam mbajt afer vetes. Ma bojke burri gru ky i vogel nuk rrin gjith, nuk jemi ma ne kohen e luftes. Kish te drejt burri se ja fillova mu fiksu ne faktin qe gjithmone ka me pas nevoj vllau per mua ashtu siq ka pas nevoj ne luft. Vrasja e prinderve tmij me shkaterroj krejt edhe nuk kam dasht qe vllau me perjetu te njejtin ndjenje, nje ndjenje e vetmis. Nje ndjenje e hidhur. U njoftova me vajzen qe e donte ne at kohe para 3 vite dhe i thash vllaut a don kjo me kan gruja jote. Tha po moter, tash mka ardh koha une ty me tmbrojt siq me ke mbrojt mu. Shkoj ne Zvicerr dhe prita naj telefonat a naj mesazh nderkohe mem tregu nese eshte mire apo jo. As nje telefonat as nje lajmerim as kurgjo. Problemi edhe eshte qe burri e ka lan punen edhe fmin nuk i kam te mdhaj. As une nuk punoj, e vetmja financ eshte kunati ne Amerike qe na ndihmon pak po jo edhe aq shume. E din vllau kushtet e mia financiare edhe me tha si ti baj paret ne Zvicerr kam mi ti qu moter se ti per mu ke ba gjithqka. Vllau si u martu nuk i ka interesu ma motra apo fakti qe motra po hek per buke. Ka pas raste qe skem pas me qa me hanger e veq me kryp e kena ly do buke sa mos me nejt unt. Vllau as sma qel telefonin as kurgja. Nje kusherin e jemja mka kallzu qe kish ble banes ne Prishtine per veten dhe gruan e mu nuk mka kallzu hiq. Pse me majt msheft? Pse me u largu prej meje ? Qka i kam ba une per me ma kthy shpinen? Ja kam dhan krejt qa kam pas edhe jete ja kam kushtu atij e sasht ngjendje gja me ba per neve. Po ndihna e vetmume po ndihna e qfryzume. Nuk e di a e ka ndikim prej grues a jo ama po vuj per vllaun tem. Nashta jam msu me pas afer e tasht mos kujdesja tij eshte tu shkatue panik. A po e shihni qka asht dashnia e vllaut? Sa te ban ni gru te harron tlen me hek per buk a une qe e kam mbrojt edhe prej armikut nuk ta din.