Ne islam thuhet qe Xhehneti osht vendi i lumturis, por askush nuk u kthy qe t'na tregon diqka per te! | Histori Të Jetës

islam

Ne islam thuhet qe Xhehneti osht vendi i lumturis, por askush nuk u kthy qe t’na tregon diqka per te!

Ne islam thuhet qe Xhehneti osht vendi i lumturis, por askush nuk u kthy qe t’na tregon diqka per te! – Ju lutem qe ka mundesi Anonim. Une jam nje djal nga Kosova, kur isha ne shkoll te mesme e dashuroja nje shoqe te klases, por edhe ajo me dashuronte pa mas. Gjithmon bajshim biseda se si te fejohemi. Por mbas nje viti qe ishim ne maturant te shkolles se mesme, ndodhi diqka e pa pritur te dyjat familje ram ne nje konflikt, por jo bash familja ime e ngusht por kojshi te afer te gjakut tim. Tash e sa kohe jemi en gjak. Por ne vazhdum prap te jemi bashk edhe gjat shkollimit univerzitar. Por nje dit e thrras ne telefon, edhe ne at minut tek telefoni i saj e shef vellau saj fotografin time, edhe i thot motres se kush esht ky. Por ajo i thot veq nje shok i studimeve, te nesermen kur vjen ajo ne ligjerata edhe me tregon ket rast. Edhe me thot qe duhet te kemi kujdes ne telefon. Mbase disa muajve ishim dal me pi kafe, edhe ne at moment vjen vllau i saj me i madh, dhe ulet ne tavolin tone pa bere zhurem, edhe pershendetet me mua. Por edhe me thot, ju dy smundeni te fejohi as te martohi kurr per jet. Po me pak fjal i ju drejtova, pse ne sjemi fajtor per ket ngjarje. Ai nuk foli me shum, veq me thoshte qe une skam qa flas me ty me shum. Edhe ju drejtu motres, duke i thene, shum shpejt e paske harruar vllaun tend. Tash te dyt e kemi kry fakultetin dhe hala sjemi feju per qkak te asaj gjakmarrjee. Une jetoi tash ne CH por as qe me shkon mendja te martohem per veq asaj. Por asaj i kam thene qe te martohet, por edhe ajo spo don te martohet me askend. Keshtu kemi bere qmos qe kjo hakmarrja te mbaron, por esht e kot. Kemi bere qa esht e mundur qe kjo hakmarrje te merr fund po esht e kot. Kemi dergu pleq, hoxhallar, rinin-studentore por gjdo gje eshte e kot. Nuk e dim se kur dot mbaron kjo dhimbje qe nuk e kam afer njeriun qe e dua me shum se shpirtin tim. Qfar jete esht kjo ne ket bot qe te jetohet me frik. Cila esht ajo bot qe nuk ka vuatje? Siq pershkruhet ne fen islame dmth esht xhehneti. Por askush nuk u kthy qe tna tregon qe atje ska frig!!! Por ju lutem deri kur dot jet kjo frig ne ket bot? Askush nuk te jep pergjigje! Por dua te kam nje kshill nga ju lexus te rregull te kesaj histori jete se qfar mundem te bej?Te pres deri ne fund? Apo te veproi me ndryshe qe te shikoj nje jet tjeter qe te behem prind si shoket e mi. Kaluan shum vite qe nje jet e rinis filloi te ik dal nga dal. Por si mundem te veperoi kur dikush te pret, te enderron gjdo dit e nat? Ju lutem pa emer dua te jam Anonim veq kshilla juaj me mungon…