fbpx
Mu keput shpirti kur djali me tha "Mam na nuk kena para per te blere qokollada", Ishte shume i uritur dhe e mori nje kojshi ti jap buke, burri im u sillte pa rroba ne qytet dhe folte me veten…

Mu keput shpirti kur djali me tha “Mam na nuk kena para per te blere qokollada”, Ishte shume i uritur dhe e mori nje kojshi ti jap buke, burri im u sillte pa rroba ne qytet dhe folte me veten…


Pershendetje Histori te Jetes, deshiroj te mbes anonim jo per diqka veq se zdu te ma dij kush brengen qe e kam nga mbrendesija shpirtit pos Allahut. Histroija ime filloj ne moshen 14 vjet kur i kam pas me martun me vet deshir se nuk doja tja kthejave prindrit fjalen, se u bo per rahmet babai im me ka vdekur ati ju kishim frigen shum nje fjal e ati ne bojshim amin. E kshtu ja nisi historija ime me martun ne moshen 14 edhe si fillim ishim shum mir, edhe pse nuk dija shum ne lidhje te marteses po u mesova ky ishte nje djal shum puntor, punonte shum edhe naten po ta thrisnin per pun punonte hic pa u nal. Edhe thash se po me hec jeta mir, po un kisha mbetur shtazan edhe i tregoj burrit tim jam mbetur shtazan ai u gzu shum, po kishte do sheja qe nuk me pelqenin te ai se mi folke do fjal me ma shti tuten edhe un i thosha vet me vete hajt se po bon hajgare me mua edhe i thosha mos mi bo mo kto gjeste se me shtin tuten. Po, kur nje dit tu ja la pantallonat e punes tu ja ferku, aty po kqyr qe me pengonte diqka te xhepat e ti edhe e kqyri nje leter ku po lexonte se ky ishte me te meta mendore! Se edhe sot kur e kujtoj me vjen per te qar, ky ma fshefte ate letren shum her, po herdo kurdo e verteta del e pys vjerren per cfar asht kjo leter, ajo me tha ja kam bo mami tha mos me e mar per ushtar. Un e besova po kur erdhi burri nga puna un i tregova letren, per cfar asht kjo letra asht kartela ime tha me tha do te tregoj gjith qka, edhe un u habita kur ky me tregoj te verteten. Ne historin e kti kishte shum vutje, edhe kishte kaluar ne depresion, edhe e kan shtru ne spital psikiatri. Ketij ju kishte martu mami vet me nje tjeter, edhe babi vet ket e kan lan rrugve, e shoqrija i kan dhan dr** edhe ky ka ra ne depresojn.Kur me tregoj edhe shum sene tjera un u merzita shum e me erdhi keq, thash ky asht fati i cili zoti e ka vendos per mua. Ai po mos te punonte kalonte prap ne depresion, ai me pun e kalonte ate te keqen e ti po un besoja gjithqka qka me thoshin se isha femij per vete. Ma ne fund me erdhi djali ne jet ishte nje gzim i madh, po ky ma nuk u kujdeste as per mua as per djalin, kishte raste na lente pa hanger pa pij edhe mua edhe femin, po un prap e kisha ate mendje ajt se gjynaf asht burri im. Nuk e mendoja ndarjen nga ai, po firma qe punonte kti i mbaroj edhe u desht me nejt ne shpi pa pun, se prej dites kur jam martu ky as nje her ska nejt me mua qysh rrin burri me gru. Veq ne dark e shifsha burrin se ishte ne pun e skisha ku me njoft ma shum, po kur mbeti pa pun un fillova tu i vu re shum senet e tij qe me bajshin pershtypje te mdhaja. Kur rrinte veten ne dhom e gjejsha tu kesh me vete, tu fol me vete, i thoja me kon po fol? Ai me thote mos genje se sjam tu fol me askend. Nje mua prap me vinte shum keq per gjendjen e ti, familja vet e dinte krejt un qaja kur e shifsha ashtu edhe filloj krejt tu e hup kontrollin edhe me iku nga shpija. Nuk dija ma as nje gje per ta bonem kerkimet e krejt. Mas 2 mujve e shof neper rrug me rroba te grisura, folte me vete qeshte nuk mante men ma as nje gje, i thash mamit ati po bjerni mas se nuk e shof dot ashtu. Edhe djali e shifte baben e vet i thonte do buk, me vinte shum keq nuk i maja dot lotet , po se nana vet thot skam qa i baj kshtu e ka ai me perjudh. Edhe mua me qun te familja ime edhe aty vujta shum, bebelina skisha per djal as skishim qa te hanim se ishim shum fukarej. Nje nate mu semur djali, skisha as nje cent per me qu djalin ne spital. Nje ftoft i madh ne oren 12 te nates e mar djalin ne krah e shkoj ne spital, po ne spitalin e kemi shum larg ne maje te malit, po halli skisha qa me ba edhe kisha frig shum po i thuhet nje fjal qa ta ban fmija sta ban kerkushi. Kur me tha doktori skem qa i bajm mere qoje ne shpi, sme dha shum shpres per djalin edhe un ju lutsha Allahut me lot ne sy per me ma sheru djalin lutja ime u pranu edhe mu bo djali mir. Po nje dit ishim para deres tu nejt edhe thash hajt te lujn pak djali me fmijt tjer, po aty mu ka kput shpirti. Kurr skam me harru at dit kur djali i pa fmijet e tjere tu ble qokollata, erdhi te un e me thot mam ne jemi fukarej nuk kemi per te blere qokollada. Un nuk e majta ma veten me ran lot nga syri, e djali me tha mam fshiji lot se edhe ne do kena pare per te blere. Isha mush vaj, ishte djali 2 vjet edhe skishim as buk te hanim. Me thot djali mam du buk i thosha mam flejm pak gjum tani kur te qohemi hajm buk. Po e kam pas nje fmij shum te kuptushem, po nje kojshi po me nin edhe e mer djalin me i dhan pak buk .Sa ja jep buken kjo kojshija ky e mer e ma bjen mua, haje mam ti se un haj te kojshija e nuk ju hante buka pa e hanger un. Kur po nij mas 1 viti per burrin tem ishte martu me nje gru tjeter ,veq kam than ishalla ja ban zoti mar e mir edhe un do shof jeten tem nuk e ngacmova.Kur mas nje far kohe te shkurt u njofta me nje djal po ishte shum djali i mir, edhe erdhi momenti me pranok me fmij. Po ky i ka pas edhe 2 gra tjera para meje, bashk jetuam djali mu rrit. Kur i boni djali 12 vjeq se ka njoft babin e vet, se ato nuk interesoshin per djalin tem po un as njeher si kam fol keq djalit per baben e vet. Po erdhi momenti Vllai i ish burrit e kerkon djalin per te pas kontktat,djali nuk deshti me i pranu. po un i thash mam duhesh me i taku se jan familja babes tat po e pyta edhe ket qe ma rriti djalin ky u tregu shum i drejt tha pa problem ta takoje. Shkoj djali nejti nje nate, ma shum sju ka nejt atje.Po me ket burrin tjeter nuk me heci mir ,se ky me kishte edhe mua edhe me kojshijen qe hashim e pishim edhe i thoja moter ky kishte edhe femra tjera qe i qonte ne itali,e shum vene te europes. Per senet e vet, po mua po masi kur i vdiq nana vet mua me perzuni nga shpija e mori kojshijen. E kjo ishte fati im tani jam vet me Allahun nalt kam nis me i fal 5 vakte namaz, djalin e kam martu asht ba me fmij jetojn ne franc po edhe vetmija po te lodhka pak. I kam 36 vjet ikam djali mi ka 20 tani ju kerkoj ndjes se zgata pak si shum.