M'tha Baba "Dil me gjith fmi se n'shpi tem ske qka lyp", as 5 euro si kisha e dola, nata ishte me bore e... | Histori Të Jetës
5 euro

M’tha Baba “Dil me gjith fmi se n’shpi tem ske qka lyp”, as 5 euro si kisha e dola, nata ishte me bore e…

M’tha Baba “Dil me gjith fmi se n’shpi tem ske qka lyp”, as 5 euro si kisha e dola jasht, nata ishte me bore e… – Pershendetje te gjithve ju falenderoj nga zemera dhe ju lutem keshilla te sinqerta. Jom ne moshen 27 vjeqare e divorcuar ne martes kam nje femij. Baba femis Tim ishte njeriu im i par dhe isha shum e lumtur ne fillim te marteses por lumturija nuk zgjati shum isha nusja e par e familjes. Dhe kisha 3 kunata motra te burrit te cilat I respektova sikur ti kisha motra. Isha shtazane dhe qdo dit burri im dilke me motra te veta dhe as niher nuk ja kam Marr per te malle. Po nje dit po e shoh nje X ne telefon te burrit qe i kishte shkru nje femer veq nuk e bana te madhe por vetem e kqyrsha se qysh po ragon. Dhe te nestrit e thirri dikush ne telefon. Dhe une e lash telefonin tem tuj inqizu ne dhom edhe zdrypa ne sallon. Mas 30 minutav e niva burrin se po vjen posht une shkova ne dhom me kqyr telefonin dhe ai kishte lan takim me u taku me at qiken. Dhe per fat te keq nuk arrita me percjell se kisha kohen e lindjes te bebes mu dasht me shku ne spital me qoj kunati me kunat. Dhe pas 1 dite linda 1 ne Spital dhe erdh me murr burri shkova ne shpi. Dhe nuk bana za se me than te verteten me rrike gati mu edhe qikes. 2 muj masi Linda spata as ni problem dhe se pajsha me kerkon tu. Fol mas 2 mujve ndryshoj dilke vet as qe I interesojke per fmi per mu. Sidomos as familjes ti. Kur ish puna u dashke 6 ora me u qu me gatu me fshi e tana ama per me ma majt fmin Jo e as mu. Beso te familja me vike marre me shku se e Disha qe familja po e din se jam ka jeku edhe me nimojshin me rrit fmin. Edhe po shkoj me ja jep vakcinen qikes me vllaun po e shoh burrin tuj hyp kerr ni qik e sujta me nxa vllau e pa me tha a pe ti qka pash une une thash Jo sebep e ka e thirrke vllau sja qelke telefonin edhe ne ato moment ma bani vllau ajde shkojm shpi. Mas 3 dite erdh burri me murr shkum shpi ti ma bani tha du met kallxu tha une jam tuj shku me ni qik tha dash rri dash daju edhe ato momete jam ba mi nxerr syt e mi me vike inati 2 vjet ka nga ma’s meje per me u martu ma’s anej mema qit kushtin. Edhe thash du me u nda me qoj te Baba jem Deri te dera hina mrena po I kallxoj familje se qysh o puna ma bani baba qoja fmin ati qe** thash Jo kurr ma bani ani dil edhe ti me gjith fmi shpi tem ske qka lyp edhe jam dal kurr se harroj at nat bor me fmi te vogel as edhe 5 euro si kisha. Po thirr nje daj thash daj kam nevoj per ndim tha vallai jan ne pun qashtu edhe hallat skem kur po thirri nje tezake thash me duhen do pare per me marr naj banes me qira edhe me hanger me pi. Ma bani ku je i kallxova po kqyrum per banesa me qira e kisha harru qiken ne dor ish kan ka ik prej ksaj bote nga te ftoftit e gjetum banesen ma pagujti per 1 muj me bleti gjana ushqimore dhe u adaptova pak dhe sot e 5 vite une nuk flas as me familje as fmiu ime me bab te vet marr nje social. Jetoj per fmijun tem. Babai saj martu dhe u nda apet. Pa Marr parasysh tana vujtjet qka kam perjetu prap ende e du ama edhe nese vdes nuk e fali. Me falni ndashta e kam zgjat shum ma bani hallall.