Me ka met vjehrra ne shtrat ,po i thom hajt fol qitash nese munesh "jo po fshin jo spo fshin",E din qka ka bo kur u kan e re tash zani si nihet... | Histori Të Jetës
Me ka met vjehrra ne shtrat ,po i thom hajt fol qitash nese munesh "jo po fshin jo spo fshin",E din qka ka bo kur u kan e re tash zani si nihet...

Me ka met vjehrra ne shtrat ,po i thom hajt fol qitash nese munesh “jo po fshin jo spo fshin”,E din qka ka bo kur u kan e re tash zani si nihet…

Me ka met vjehrra ne shtrat ,po i thom hajt fol qitash nese munesh “jo po fshin jo spo fshin”,E din qka ka bo kur u kan e re tash zani si nihet…-Pershendetje, fillimisht dua te ceki qe jam shume e lumtur qe ka ksi lloj faqe ku mund te shprehem sa ma lirshem si per te mirat dhe si per te kqijat. Une du me cek qe nuk jam person i keq por jam person e mllefosur sepse jeta me ka sprovuar me gjithqka dhe tani e kam radhen qe tia kthej te gjith atyrev qe me kan lendu, tu fillu prej vjehrres time. Une jam nje nuse nga Gjakova dhe ne Gjakovart zakonisht martohem me te Gjakoves po nga dashuria e madhe qe e kisha ndaj burrit tim qe e kam njoftu ne fakultet, jam martu ne nje fshat te Ferizajt. Me ka ardh shume rend qe e kam ndryshu jeten komplet por gjithmone i kam thene vetes qe dashuria mbi te gjitha zoteron. Ne fillim kur u njoftova me vjehrren mu eshte paraqit sikur nje engjell, nje zog pa krah qe ka nevoj per nje vajze ne shtepi qe ta mbeshtes dhe ti ndihmoj per gjithqka. Une gjithmone kam thene qe do ta respektoj sikur nanen time por fatkeqsisht kjo nuk ndodhi ashtu siq mendova. Kur isha vetem ne lidhje me burrin dhe normalisht shkojsha me nejt o Zot thojsha vet me vete a eshte e mundur kjo gru kaq engjellore me qene vjehrra jem? Ah kjo sa fytyra i kish pas ma pak kom une qorapa! Kur erdha si nuse totalisht ndryshoj, ja nisi te sillet me mu sikur isha sllave e saj, tu me detyru me bo punt e shpis qe as nuk e kijsha iden se si bohen. Nuk me ndihmojke kurgjo, vetem ankesa ankesa ankesa te burri. Kritika per mu qe masanej burri mi tregojke dhe ma terheqke vrejtjen. Ne fillim u preksha sepse ndoshta kom bo diqka qe e ka lendu po pa qellim e tani dikur e kuptova qe kjo ishte krejt nje loje e flliqt nga ana e ksaj qe mem shti mu me fol edhe burri tani me me shtru problem e telashe por une isha ma e menqur se ajo! Ajo fliste une hiq nuk fola, ajo kritikojke, une hiq sja kthejsha. Gjithmone gjejke behane. Kete se ke bo mire, a je shku te lopa? Detyrim pas detyrimit. Dikur mu bo boll edhe i thash burrit nuk muj me duru ma, po me shtron shume presion edhe une krejt per ty i duroj por nuk eshte e logjikshme qe ajo vazhdimisht me me shti me u ndij sikur sllave. Burrin e kam shume per vete, syt e zij nuk me thot i ki. Ma boni burri neser flas me nanen edhe kqyri qka po me thot. Neser kur u zgju i tha nanes jo ne prezencen tem por isha afer kshtu qe krejt e ndegjojsha po qe mu zbut ajo me mu sepse boll eshte. Ajo nga merzia e madhe, qysh eshte e mundur djali jem me mbajt anen e grus pesoj gjakderdhje ne kry dhe mbeti e paralizume ne kolic. Une tasht kujdesem per te edhe pse shume fjal trenda mi ka thon sdi sa here, me ka than ti sdin me kqyr femije per ate edhe Zoti nuk ta qon. Aty e kom kuptu qe kjo eshte dreq edhe sosht njeri. Tani nje nga nje ja numeroj, tu ja ndrru pampersin i thom eeee moj nane, tka ardh dita nkokerr te shpines me nejt hajt fol qitash ntmujsh jo po fshin jo spo fshin ajo veq e ul kryt edhe nuk fol se ska qka thot e din qka ka bo. I kom than mos hy ne gjynah se Zoti eshte i madh edhe tkom thon mos me prek kerkon ne tela sidomos per femije sepse krejt kemi qejf qe me pas femijet ton. Raportet edhe me burrin kurre ma mire si kam pas, si ka mbet ajo shtriga rat mu mu ka kfjell jeta. Nje dite e pash qe eshte rat ne sallon tu kqyr telivizor edhe me erdh si lloj tugu edhe shkova ne wc. Aty me tha nuse qka u bo? Thash a qikaq shume po te intereson qka u bo a ? Ma mire rri qaty sepse gjith ty tkan interesu senet. Dola e bleva nje test dhe me dul pozitiv. Me doket se kjo prej se ka mbet rat, jeta ime tani po perparon. Shyqyr Zotit qe e kam pas ata deshmitar dhe e ka lan ata per gjynah sepse une skisha mujt ma me duru. Ju qe i doni vjehrrat mos mendoni qe ju don edhe ajo si “vajze” sepse te nana rrin ne pizhama e te burri duhesh me u qu ne fustan e lyme sikur me dal per ndonje fest.