fbpx

Krejt e kan dite qe u kthy me jetu me ate plaken ne gjermani e une e pritsha ne shtepi, m'ka shti me gatu e i ka hanger me ate tjetren, kurr hallall sjav boj mundin qe e kam bere ne ate...

Krejt e kan dite qe u kthy me jetu me ate plaken ne gjermani e une e pritsha ne shtepi, m’ka shti me gatu e i ka hanger me ate tjetren, kurr hallall sjav boj mundin qe e kam bere ne ate…


Krejt e kan dite qe u kthy me jetu me ate plaken ne gjermani e une e pritsha ne shtepi, m’ka shti me gatu e i ka hanger me ate tjetren, kurr hallall sjav boj mundin qe e kam bere ne ate…-Pershendetje jom lezuse e rregullt e ksaj faqe. Ju përshendes dhe dua nje mendim nga ju lexues. Jom nje 38 vjeqare jom nga Kosova, jemi familje e qet nuk i duam problemet jem nje familje qe ne hak te askujt skemi deshir me hy,sepse kshtu e kemi edukaten famijare. Para 4Vite me njoftun nje i aferm i imi me nje djak nga Jasht. me tha qe ka qen i martuar po per fmi nuk me tregoj edhe un i ndrrum numrat fillum me bisedu, gjatë bisedes filloj te me tregoj se ka nje djal me te hujen e cila pa dashjen e tina ka ndodh sepse ajo e huja kishte wen 15 vite me e vjeter se ky. Ne fillim mu duk shum shtir po thash femija ska asnje faj dhe ky e kish marr per letra sepse i kish pas kushtet tmerrsiht te shtira. Pas nje kohe erdh ne pushim u njoftum me familje pytem dikun dikun do e livdojshin do nuk kishin koment as per tmir e as per te keq. Nje vit qendruam ne Fejes, pas nje viti erdh edhe u martuam nuk patem deshir te bojna diqka te madhe edhe jam mundu me kuptu se ky sish nda prej saj por i kishin shti dokumentat per divorc. Nejse na u martuam me mu qendroj vetem nje jav dhe me tha se duhet te shkon prap jasht sepse duhet me punu. Edhe u nis mu me la ne Kosovë me nanen e tina dhe nje moter me aftesi te kufizune. U bon nje muaj dy tre dhe prit po vjen nuk erdh si arsyetim skom mundesi sa her thojke. Kur nje dit tha un kete jav do nisna ne Kosov ,por qe nuk dul ajo qka tha,sepse ne telefon na lajmrohet ish gruja sipas tina dhe na thot qe X osht ne Burg. Unë u shtanga nena e ti ke ka tranohet motra ashtu kur na pa ne at gjendje. Nuk e di po u mundova ta qetsoj veten the te thom kshtu ma ka shkru zoti un ka me prit edhe pse nuk e disha arsyen per qka sepse kisha dhimt per nanen e tina e motren. Bohen disa muaj na skemi as nje informat per te se pse u hi be burg, kur lajmrohet nje i aferm i ti dhe thot x u nxu me M..qe dmth me D**g. Ar moment sdi qysh kom qendru e di qe kom bertit shum dhe prap kom than saber se bohet mir sepse kisha dhimt per nenen e tij dhe motren. u bon gjys viti dhe aj me ne fund dul prej burgu dhe erdh pa lajmru vetem nje dit ne pushim. sepse arsye e ti tash ishte se ka pun me gjygj i ka punet keq kan mem kthy etj etj . Un jam mundu shum mi kuptu jam mundu shum per ata njerz e at shpi dhe nermal per sa koh te shkurt ka qendru me mu ska dashr zoti me na fal fmi e aj sa her me ka akuzu.. Por asniher pa tregu se aj u kthy me at te hujen jan tu qendru bashk e kejt e marr un vesh ne fund. Befaslna edhe quditna pse jan njerzit kaq te poshter te gjith e kan dit qe u kthy me at te hujen qe osht moshatare e nanes tina e per 3 vite martes ne kemi qendru kejt 3 muj bashk mi rrumbullaksu. Por ket faqe e percjellin plot . Po si kan mujt mem rrejt duke me shikuar ne sy e aj i poshteri qysh ka mujt mem shti me gatu e aj me honger gatimet e mia me ish grun. A menon qe ka zot . Un qdo dit qe falna 5 kohet e namazit e zgjohna heret e lutna te zoti hakun tem qe e kom ba nat shpi qe jam kujdes shumë per nanen e ti e motren zori hakun tem me ma pagu te ta Un kurr Hallal sja boj mundin qe e kom ba ne at shpi se skom menu me u provu skom mendu me e tradhtu as ni her veq Allahu ja ktheft ati e nanes tina se ajo e ka dit pse sme ka than bi mos u nal po hec se djali jem osht kthy me te hujen po i ka konvenu me ja mbajt shpin e pastertin e musafirt me ja prit si sherbetore. Lexues ma bani hallall po pytja ime osht.: A e kom gjynah që lutna te zoti me ja kthy se mkan lendu shum se se kom meritu . Ma bani hallall per kohen qe ja morra.

';