fbpx

Femrat e tradhetuara bejne pakte me djalllin, ju e detyroni burrin tuaj te ju tradhetoj, behu foleja e burrit ku butesi dhe dashuri e jo pallat mbreteror qe gjen vetem merzi dhe...

Femrat e tradhetuara bejne pakte me djalllin, ju e detyroni burrin tuaj te ju tradhetoj, behu foleja e burrit ku butesi dhe dashuri e jo pallat mbreteror qe gjen vetem merzi dhe…


Femrat e tradhetuara bejne pakte me djalllin, ju e detyroni burrin tuaj te ju tradhetoj, behu foleja e burrit ku butesi dhe dashuri e jo pallat mbreteror qe gjen vetem merzi dhe…-Pershendetje njerz te dashur , jame nje non 64 vjecare pershendes te gjitha grat e kesaj faqe e posaqerusht H.A ish nusen e qunit tim dhe te gjitha femrat tjerane kete faqe qe jane aq te mllefosuna e qe jane aq pak feministe, shtirren naive me duket. Problemi eshte qe kinse burrin jua vodh nje la**re e nuk jane as pake realiste te thon nuk kalova tesin e sporvave qe mi dergoi Zoti ne rrugetimin tim dhe nga friga mllefi dhe inati i zi per brenda, dhe largova nga vetja edhe aq sa kisha . Ka nje gje duhet cekur dhe ditur nese martoheni duke e ditur qe nuk ju dashuron ai person mos te presim mrekulli me kalim vitesh . Por edhe ata qe jane martuar me dashuri prap kalojme sprova nga Zoti. Sepse lufata e djallit eshte ta shkatrroj gjdo martes dhe shumica e femrave bashkpunojn me djallin duke menduar se do e sundojn martesen, ku ne fakt rezulton e kunderta. Por nje grua e meçur di ta ofroj burrin e saj dhe ta largoj ate nga rruga e keqe ta sheroj nga sulmet e djallit , per kete arsye na krioi Zoti me te brishta neve femrave ta kemi kete funksjon ke burri. Duke e njohur veten sa pak kemi investuar ne dituri ne lidhje me martes ju lutem mos e luani viktima por behuni racjonale e ta pranoni qe vet e keni dallosur mundesit e permisimit shume shpesh. Shtepin per burrin e keni ber vetem nje vend kur fle gjume, sepse ankesat e kerkimit te dashuris me presjon vetem sa e kan nxjerrur ate nga shtepia. E kur ai burr te rri jasht atje diku do kerkon lumturin. Nje dukuri e shpesht eshte qe shume femra martohen me burra duke e dituar qe ai nuk e dashuron dhe i nenshtrohen ketij burri duke i shkuar per shtati 100% sepse nese jo ai do e braktis , ose opsjoni tjeter rri e qet por e pa lumtur deri te ket rendisur kajamjt pastaj nxjerr kthetrat do qe ta ndryshoj ate burr dhe pastaj e trajtojn atë mashkull si te ishte makina e saj apo nje pron apo pasuri e patundeshme dhe keshtu nje dite ky mashkulli patjeter do mundohet te lirohet nga kjo lloj jete. Kurth per veten e tyre ku pastaj luajn rolin e viktimes duke u fshehur pas nje maske kinse dikush ua vodhi burrin ne pa mundesi te ua pranojn vetes qe nuk ja dole ta perfitosh ate burr kurr. Po moj femra mos u beni aq posesive dhe shiterrni kinse doni familje po ta donit familjen do e kishit bindur burrin se me mire se ty nuk ka gjekundi ne bote , po si thuani ju duke pohuar se keni ber te pamunduren por siiii e keni ber pyteni veten jojo ashtu si zgjedhni me maltretime gabim por pate nje mundesi te sigurt ne bashkpunim me Zotin normale , jo me inat e me urrejtje . Po qe çdo femer e tradhetuar ka mundesi ta bind bashkeshortin qe une jame e denjet per ty edhe nese ne fillmi nuk kishte aq shume dashuri por te eshte dhen mundesia per ta bind qe qe ti je nje krah i djatht per te duke e pasur parasysh se cila do bukuroshe qe mund te vie si sporov ne kete jete duke treguar pjekuni ,maturi, dashuri ,mirekuptim , sherim per burrin ta bind qe ka ne shtepi nje grua besnike te sinqert qe ka nje shpirt te pastert qe nuk ka nje djall ne zemer por ka paqe dhe bardhesi brenda saj me durim se kjo sporov do kohe per ta tejkaluar edhe pse sprova trokiti ne deren e marteses suaj . Ku ne fakt veprohet e kunderta sepse ju vendosni te beni pakt me djallin qe ju e lejuat te ju flas ne vesh dite dhe nate, me inat e urrejtje me djallezi ne shpirt .E po cfar keni bere ? heeeee vetem se e keni bindur at burr qe ka bere mire qe ka gjetur nje dashuri te re . Po kishe mundesi ta bindeshe se ju jeni njeriu me i mire ne bote per te. Duhet te therrisni mendjen e kuptojeni qe 60% te bindjes per te vazhduar me tjeteren je ti moj FEMER me djallezit e tua qe e ke bindur qe mire ka bere qe ka gjetur dikend tjeter. Leri viktimizimet dhe prano :Ti ke deshtuar ne testet e sprovat qe ti ka derguar Zoti dhe ke humbur diqka per tecilen je vet pjesmarrese sepse deshe te tregoheshe e fuqishmja e pushtetshmja heee a je e knaqur me ate qe u tregove fitimtare?Keto sprova i dergon Zoti i fuqishem kush eshte ai qe i kalon me besimin dhe mbeshtetjen tek Zoti fiton shperblime e lumturi por kush ushqen shpirtin me urrjetje e luftera per fitore le ta dij se eshte i humbur dhe mos ta fajsoj askend mbi kete tok per inatet e vneren ne shpirt qe nuk ndihmojn por vetem shkatrrojne çdo gje mbi kete tok . Jame nje nen e sporovuar edhe une ne martesen time fal Zotit ja dola kshtu duke e pranuar si sporv cdo vuajtje por qe shoh qunin tim dhe nusen time te re duke u paragjykuar nga njerzit e pa ditur pafundesisht por nje gje jame e bindur edi qe njerzit e mençur e te avancar zakonisht nuk jane paragjykues jane te matur jane plot mirkuptim e shume te arsyeshem , e ktu ne kete faqe nga gjykimet e femrave si ja paska vjedhur kjo la***eja burrin si p.sh ish-nuses time qe shkruan ketu ne faqen e juj historin per (qunin tim) po jooo mi goca e gra nuk mund ta mari as kush ti vet ke hudhur ate burr ne duart e tjeteres mos fajso femrat qe nuk jan as ne dijeni qe kishte dikend ne shtepi sepse shume gra per ta mbajtur ate burr ja dhuro lirin e nje beqari si ta din keto goca te shkreta qe ka grua kur ajo i eshte nenshtruar e dhe nuk dha shenja jete te nje martese tek ky mashkull? A mos valla jane destinuar per ta ndryshuar kete burr qe sa e sa vite ? he si ? Po jame e bindur qe Zoti na marri nga kjo jet shume gjera por edhe le dyr te hapura qe nese je njeri i Zotit do shperblehesh me qetesi ne shpirt me dashuri e me gezime po qe je me djallin do fundosesh. Zoti per kete arsye na dha Fen si nje recet si te gjejme sherim per çdo smundje qe na vie si ta tejkalojm semundjen jo ta mbysim veten me helem. Kshu e ka kjo jet O mesoni si te mbijetoni me Zotin ne kete jet o mos fajsoni te tjeret qe din ta mbushin shpirtin e nje burri qe eshte zakonisht si i humbur . Epo le ta pranojme qe dikush di per ate shpirti ti krijoj fole te sigurt e dikush edhe nje pallat te ter di te ja shendrroj ne ferr. Kshtu qe bohuni ju femra per burrat e juj foleja e tij ku gjen butesi dashni e mirkuptim e jo pallati mbreteror ku gjen vetem merzi luft e deshira per te fituar ide te pa asyeshme pa as nje mirekuptim.nga Nona Leta.z.