Jetoj ne Franc, Grun e kam shtatzane por vone e kam kuptu qe e ka Baben serb, Nana po m'thot... | Histori Të Jetës
Jetoj ne Franc

Jetoj ne Franc, Grun e kam shtatzane por vone e kam kuptu qe e ka Baben serb, Nana po m’thot…

Jetoj ne Franc, Grun e kam shtatzane por vone e kam kuptu qe e ka Baben serb, Nana po m’thot… – Pershendetje lexues! Jam nje djal 25 vjeqar qe jam rrit dhe jetoj ne franc, der tash mir kemi jetu une jam me nanen dhe motren, po edhe un si cdo i ri pas daljeve seneve jom dashuru me ni femen ktu dhe kemi koh qe kalojm bashk, edhe une gjith jom nis ka ajo se o franceze kurr skemi hy ndetaje me vet jo tkahit i ki dajt e gjyshit, se kemi jeten me program pun dalje dmth nuk kemi shum koh me humb bashk e mu mor me sene tkota. Po tash ajo eshte shtatzan na erdh kshtu pa plan me than drejten se nuk jemi kon gati mu ba prind niher. Tash ajo vjen te na edhe normal u njoftu me nanen dhe motren. Nana ksaj o franceze nga lyon, ata qe jetojn knej e din ket vend. E per baben qaq ska fol se kan qen tdam ama jeton edhe aj ktu, tash dul qe baba saj o serb ama aj moti koh neper evrop u rrit kho e fort spaska lidhje me atje, po ne emen e hetum qe o serb. Tash kejt qka po du me ju tregu o se nana ka ngul kamb se na skemi vend me mor ni bi tserbit edhe kjo koka serbe sipas nanes teme, megjithse kjo ska lidhje me atje as gjuh sdi as kurr su kan. Un e du normal edhe gjithcka o nrregull bile ajo mka ndihmu me disa provime tash fal asaj e kom punen shum mat mir mat leht dhe paguhem shum. Po ajo ska lidhje dashuria o mbi gjithcka dhe nji nat debatum me nanen teme nfakt un jo amo ajo po thot masi tlindin vajza definitivisht mu nda me to, se na skemi pse shkojm npej, jemi nga rrethina atje, me mar vesh tjert bahem hor, ty tka hije ni shiptare ashtu kshtu, a ja vlen un me prish jeten teme me ni femen te zoja te shkollume me edukat qe mu mpershtatet si gru dhe shoqe e jetes ngjitha aspektet, un mu qu tash mu nda me kta per hater te hallkuve dhe me jetu me dikon qe nashta sko me mujt me dasht. Dhe pergjigja jem ke kjo Jo mami na mu nda hiq, ama o ni blan B, kur un vi najher ne kosov me juve, kjo ska qka vjen edhe ashtu se din as gjuhen bile, dhe smiret vesh, e kom grujen franceze qaq. Kshtu ka mbet pergjigja ime po nana so e knaqt po thot qiken e kqyrim me rend si o ne evrop statusi jetsor per kejt edhe na ashtu reagojm. Po kto leje, un spo du me u nda se e du, jo qe kom me kto kuror e diqka na veq jetojm ma ni banes bashkjetes, po mu letra sma lidh dashnin, un po nihem rahat dhe i plotsum me kta. Nuk ja vlen mu nda, qka mendoni ju komentus, ama folni fer sikur tjen naj rast i juvi nket storie. Se un prap me kok teme vendosi, veq po du me dit e me pa a ka njerz qe per dashuri dhe per fmij jetojn dhe luftojn si un tash. Kaloni mire me respekt.