Edhe pse osht turk, thojsha "Hajt se musliman osht s'ka lidhje tjerat", flejta me te kaluam mire dhe pastaj m'tha... | Histori Të Jetës
turk

Edhe pse osht turk, thojsha “Hajt se musliman osht s’ka lidhje tjerat”, flejta me te kaluam mire dhe pastaj m’tha…

Edhe pse osht turk, thojsha “Hajt se musliman osht s’ka lidhje tjerat”, flejta me te kaluam mire dhe pastaj m’tha… – Anonime ju lutem… Jam 22 vjet jam e maqedonis.. historia ime esht pak e ngatrume, kam qen e fejume dhe pastaj u ndajtem sepse nuk u pershtatem per njeri tjterin… Isht pak si rend me haru ni tkalume por e harova. Nejse tash isha ne zvicer aqe u njoftova nepermjet interentin. Me ni djal nga turqia… I cili banonte ne zvicer afer meje dhe familjes qe kisha shku aqe un…mirpo un filloj kontak me ate.. Dhe nuk desha me dal hic me at sepse se disha mir gjuhen turke…ni nat e vendosa te dal me te..dulem bisedum gjat me at un ja tregova jeten tem aj te veten.. U pelqym njeri tjterit edhe un i thash ati sidoqoft musliman jena, kjo esht kryesorja mirpo aj ma ktheu njerz jena..un sja vura veshin shum cka dote te thuse me at fjal, vazhdum te dalim me at ishim mir. Ni nat ishte ora 10 i nates kur me thiri te dal dulem un shkova te banesa e ati me at perfundum deri ne mengjes dmth flejat un me at… U dashurova tek ai pelqente shum..mirpoo masi ube aj gabim…mu mthan se aj nuk esht musliman esht alev… Un teper u merzita qajta shum sdisha cka me bo i shkrujta ati cmos pse sem mke tregu ..aj mundoheshte me ma sqaru pak a shum. Kush esht un se kuptova ..mirpo ne dejtem 5 dit te idhnum ..me thir tshkoi tek ai per te bisedu..bisedum edhe un i kerkova falje per sendet qe ja kisha than …mirpo aj mtha se ma ka fal…ai shkoi turqi per nja disa dit..atje kur shkoi me shkruntee …u kthy prej turqie ne zvicer. Prap dulem edhe ishte dita e fundit qe dola me at. Sepse un u ktheva maqedoni mirpo kur erdha un maqedoni i premtova se sdo ta haroi edhe dot kthem prap… Mirpo un i shkrujsha wacap aj ndonjiher ma kthente ndonjiher jo..edhe ni nat ishkrujta dhe e shtina blloku u nervozova…mas disa ditesh e pash se smundesha pa te prap e hoca nga blloku…edhe aj me shkrujti..tha ku je ti un tha te shkrujta mirpo ti mkishe shti bllok..edhe vazhdum me fol opet. Aj me thir me shku prap zvicer mirpo mendimin e kishte dru… Tha ti nese vjen zvicer mos mendo se det kena diqka ma shum per tu martu. Veq eja ktu me iba vet vets qef, se tha fillim me pelceve shum si femer nuk je e keqe e mir je ama tha un prej asj dite qe mthae nuk jam musliman un jam ftofe prej teje… Mendimi im esht tha se ti mdon veq ti bajsh letrat edhe tem braktisish, thash joo un tpranova qashtu si je .. Por nuk mundem me e besu vet veten si rash dashuri tek ty dhe qe tbesova… Mendova se je musliman edhe i thash sa per qefe hic nuk vjej zvicer se me dasht me bo qefe ktu maqedoni ka boll djem…edhe ithash harom mu se nuk vjej..edhe aj ma ktheu tha eja zvicerr edhe ktu po evendosim cka det bejm…tash un mendoij ama sdi cka te bej. Pike par esht fejen sen e jap per at njeri edhe pse kam flejt me at i lutem zotit me ma fal at gabim… Se un se kam dit se aj sesht musilman… Pike dit familja jem nuk dun turqi se esht larg pse jam ni qik, kam ra nhall mendoij shum… Ama edhe e shof se e dua cmendurisht at djal… Ju lutem me kuptoni dhe me kshilloni, me mirkuptim!