Jam martu me shoqen e vajzes time,ajo eshte engjull qe me thot vetem fjale te mira dhe jemi shum te lumtur... | Histori Të Jetës
Jam martu me shoqen e vajzes time,ajo eshte engjull qe me thot vetem fjale te mira dhe jemi shum te lumtur...

Jam martu me shoqen e vajzes time,ajo eshte engjull qe me thot vetem fjale te mira dhe jemi shum te lumtur…

Jam martu me shoqen e vajzes time,ajo eshte engjull qe me thot vetem fjale te mira dhe jemi shum te lumtur…-Miremrama shqiptar te dashtun! Shpresoj qe jeni krejt mire gjat ksaj pandemie se une jom drejtu qitu te Historia e Jetes per me ju kallzu historin tem edhe pse jom i sigurt qe do dove ska me ju pelqy edhe so problem se qa ka ndodh ka ndodh nuk muj me ndryshu kurgjafin.Marakli i madh ne femna jam kan gjith ton jeten e kam pas pik te dobet ket punen e femnave po niher ju kisha tregu gjithqka prej fillimit qe me kuptu ma realisht historin tem. Jom lind nvitin 1964 tash ju llogaritni sa vjeqar jom. Une prej qe jom bo me dit gjith jom kan Zotnij qata edhe Zoti mi ka qel krejt rrugt sidomos me gra gjith ma ka dasht. Spo du me zgat kshtu qe po ju kallzoj shkurt qa kom bo edhe pse kur kan ni plot njerez mkan sha mkan ofendu. Nvitin 1989 jom martu me grun tem. Mire bollna ka shku gati 27/28 vjet martes tmira i kena pas. Arsyja pse thom kena pas se mka nderru jete rahmetlikja prej infraktit. Gjithsesi, grun e kom pas tmire, tkuptushem sma ka prish per kurgjo gjithqka mka nejt gati. Ska pas shanca une me shku npun pa e pas kmishen e pantollat e hekurost. Punojsha nzyre ne administrat mu deshke mu dok mire se ktu te na nKosove nese sje i vesht mir tkeshin sidomos edhe kolegt e punes ta shtrojn zullumin. Gjith ma jepke buken me vete se thojke untohesh tu punu e ski qka han aty. U kan e mire shkurt. Na ka fal Zoti 3 femije 2 djem e 1 qike. Qiken e kom ma tmadhen ajo i ka 26 tani mi fali Zoti dy djem. Shume e kan perjetu vdekjen e nanes keq, shum shum jon merzit. Krejt jena merzit amo sidomos fmija shum e kan mar ngat zemre s’hongshin, spijshin, sdalshin. Mu deshke mu bo vet burr vet gru me gatu me ju nimu djemve me mesime e krejt keto sene qe mi ka bo gruja. Sja kisha pas dit vleren grus e lodhjen e saj sa u kan gjall po gjith tu than hajt se sen sbon hajt se ton diten rri nshpi. Qika u mbyllke ndhom sfolke me kerkon pos ni shoqe qa i vijke ma shpesh me pa. E mire ajo shoqja vet shume e respektushme, kurr dur that su ardh me nejt. Besa kanihere edhe me bujt vijke e mu ma heke barr qiken se e dijsha qe osht mire me to ama veq ni sen mpengojke. Mpengojke vetja qe sa here e pajsha shoqen e qikes mlivritke zemra per ta diqysh. Thojsha a o e mundur me dasht une dikon qe munet mu kan edhe vajza jem. Thjesht u dashurova nta, u dashurova nbutesin e saj e miresjelljen. Shum e pjekt per vjet qe i ka shume ma e edukume se qika jem shume ma e zhvillume. Me ja pa trupin u doke sikur mu kan nane qfar gjyksa qfar qendrimi. U dashurova shkurt e shqip nta. E di qe ish marre se qysh mu dashuru baba nshoqe tqikes me than kshtu me za tingellon tmerruse ama skisha qa mi bo se qashtu u nijsha. Plus na nimojke ka shpija gjysen e punve qe i bojke gruja jem i kryjke kjo, e pajsha dita e dites qe qikjo qike osht tamon per familjen ton. Ni dite e kish bo ni gjell e qova qiken me na do buk edhe i thash ngom po du me tkallzu qka po ndjej se sun e maj ma nvete edhe ja shpreha dashurin. Thash nashta msheh si plak e nuk mkonsideron as si opcion ama seriozisht une kom shume ndjenja per ty qe prej grus tem tpar une kurr skom mujt me qel zemren sikur me ty qysh e qela. Ajo niher mbet shum e habitun tani mtha po ndjena shume ma mire qe ma shprehe sepse edhe une njejt i kom ndjenjat per ty, edhe jom e gatshme mu martu e me kriju familje. Kur mtha qishtu mu ka dok qe krejt Kosova u ba e jemja besom. Qaty vendosem me i kallzu edhe fmive. Qika u qart krejt qyshhhh ju dy nlidhje pas shpines tem qyshhhh po muni me dasht njani tjetrin ti tu e dasht kjo si fmiii e ti tu e dasht kta kyyy si plak. Ama hiq sna lejke pershtypje e dijsha qe qetsohet her do kur edhe kthehet. Na ja fillum lidhjes ton edhe jetes ton te re. Gjithqka per shkak tsajna mu ka doke qe po shkon ma mire, shpija ma mar, puna mecke mire se isha gjithmone disponim veq e di qe ni plus i madh osht ne jete qe jam dashuru nto edhe pse osht shum ma e re se un edhe shoqja e qikes tem. Do njerez menojn qe qa kom ba osht katastrof ama dashnia spo tvetke vlla po tsulmojke bash npiken ma te dobten qe e ki edhe thot qita ki me dasht edhe u krry. Aj nalt i ka shkru kto sene jo une se pa than aj nalt kurgjo nkit bot sbohet ndaq tranohu ndaq luj meq. Mu edhe baballaku i qikes mka qellu gjenerat kshtu qe edhe aj mka kuptu shum mire se qka dmth me nejt dikush pa gru nmosh ton qata edhe ma ka dhan qiken per gru. Une jom qiky qe jom, i dashurum nshoqe tqikes qe sot e kom gjithqka nkit bot edhe e respektoj jasht normales, e afroj ngat vetes e flej me to shlir se e di qe edhe kjo mdon mu pa hile pa sherr. Kujna ja kom kallzu historin tem ju kom dok si pedo ama nuk jom besomni se veq kjo mka hi ne zemer sepse e pajsha qka dmth me te ardh dikush per dit me ti sheru plaget si engjell edhe me ta shnosh kryt me fjal tmira e tbuta edhe me sinqeritetin e vet. Shume femna ndit sodit e kqyrin veq moshes tvet a se din qe ata si kan per seriozisht hiq veq per naj nate edhe i lajn. Spo di ma shum qka me ju kallzu veq komentoni nese menoni qe veprimin qe e kom bo osht keq apo mire. Une per vete mendoj qe mire kom vepru edhe apet njejt kisha vepru edhe sot me ndodh per zdytsh e ju qe sem kuptoni kallzoni bile arsyjen pse. Flm per kohen e juaj qe e ndat me lexu ni pjes shum tvogel per jete.