Ishte me mua ne lidhje por atij i tha "Sjam ne lidhje", ndersa mua me tha "Nuk me intereson Ai"! | Histori Të Jetës
Sjam ne lidhje

Ishte me mua ne lidhje por atij i tha “Sjam ne lidhje”, ndersa mua me tha “Nuk me intereson Ai”!

Ishte me mua ne lidhje por atij i tha “Sjam ne lidhje”, ndersa mua me tha “Nuk me intereson Ai”! – Pershendetje, po ju shkruaj edhe une nje histori timen, ndoshta mundeni me publiku. Para 7 muajsh jam njoftu me nje vajze nga Shqiperia por jeton ne Gjermani ne fb jam njoft, une jam nga Kosova. Ne fillim kam qene pesimist shume se mundem me qene ne lidhje me te shkaku i largesise edhe ketu ne Shqiperi por edhe ne gurbet. Sidoqofte pas disa muajve filluan edhe shkendijat e para mes nesh. Ne fillim u pelqyem shume, edhe pse dyt punonim kishim kohe per t’i shkruar njeri tjetrit, cdo mengjes me urojke dite te mire dhe sa here qe ardhke nga puna me pershendetke menjehere. Ajo ka qene 2 vite me e madhe se une, dhe vazhdimisht u shqetesojke se kjo gje do t’i pengon prinderve te saj qe mos me qene bashke si dhe qe jam nga Kosova e nuk me njohin shume. Une punoj ne profesion dhe vazhdoj ende studimet ne master. Jam tip i qete, i kulturum, flase pak dhe me bejne pershtypje njerezit qe kuptojne problemet dhe deshirat e mia. Ajo pikerisht keto i kuptoj, madje qante edhe per nenen time qe nuk jeton me. Me thoshte a te vij tek ti mos te le vet. Por gjate kesaj kohe ajo deshtoj te ju tregoj prinderve te saj, nderkaq qe une babait i kisha treguar, edhe babi jeton ne kurbet. Familjen e saj nuk e kam njoft askend edhe s kam pas as mundesi. Pas 4-5 muajve e la punen e saj dhe vendosi qe te shkoj tek halla e saj ne Greqi, ku qendroi nje jave atje dhe me shenonte vetem nje here ne dy dite, pa me tregu qe spo spo mundet me u kyc ne fb. Nejse kaloj ajo kohe u kthy ne shpi u rregulluan prape marredheniet, por pas 1 muaji i humbi interesimi per mua. Iu nevojiteshin 5 min nje fjale me kthy, e keshtu une diskutoje qe kjo gje me pengon sepse je e rendesishme per mua. Ajo sme foli me 1 jave, pas nje jave me tha qe tashme nuk e di cfare te kam. Tani me skemi bised normal vetem duke debatu, por me thojke qe nuk jemi nda perfundimisht, ja lejm kohes. Skemi fol me as ne tel, as foto as agje me thoshte qe njehere ska kohe e njehere nuk deshiron, paramendoni sa kontraverse me shkru kishte kohe e me fol jo. Nje dite u paraqit nje djale nje profilin e saj, e pyeta kush eshte, me tha qe nuk i intereson fare ai njeri. Pas 2 muajve diskutime vendosa ti shkruaj vet atij djalit. Ai me tha qe jam ne lidhje me te. Ishin njoftuar krejt mes vete, ai dinte per te ku jeton e si. Ky djali i shkruante asaj fjale si: shpirt, zemer… Kjo duke e pershendet cdo mengjes dhe duke e leju te shprehej ai ne kete menyre me vetedije. Dikur i tha atij qe s eshte me mua ne lidhje, dhe mua duke me thene qe si intereson ai tjetri dhe vetem e ka pershendet e jo me shume. Kurse ai e llogaritke te veten kete. Une duket gabova se i pata dergu biseden tone atij tipit me deshmu se jemi ne lidhje, e pranoj se nuk eshte dashte me ja dergu. Deshta te marr mendim nga ju, a eshte ne rregull qe nje femer te lejoj te thellohet muhabeti me nje person kur tjetrit i thote qe nje dite mundemi me qene bashke. Mua as me i kthy shpeshhere smi kthjeke fjalet, ate miremengjes duke i thene cdo dite. Ne fund me tha mbaroj se sme besove mu, me poshterove. E ajo kishte qene duke i njoftu me te per shume me shume. A me tregoni kush eshte poshteruar ketu, une qe e dua dhe i qendrova besnik ndaj saj apo ajo qe diksutimet ne nje lidhje jane normale mes njerezve qe ju interesojn per vete i konsideroj arsye me u largu. Tashme jemi nda, por une e dua ende dhe nuk po e kam te lehte ta harroj. Cfare mendoni ju, a isha gabim une qe u interesova per te shume, apo ajo qe ju la hapesire tjerve me njoft duke qene me mua.