I thash "Une kum pas interes met marr veq per letra, me ja ndreq vetit jeten, por Une nuk te du dhe nuk dua te..."! | Histori Të Jetës
interes

I thash “Une kum pas interes met marr veq per letra, me ja ndreq vetit jeten, por Une nuk te du dhe nuk dua te…”!

I thash “Une kum pas interes met marr veq per letra, me ja ndreq vetit jeten, por Une nuk te du dhe nuk dua te…”! – Kam lindur dhe jam rritur ne nje familje shum problematike prinderit e mi jan te divorcuar kurse ne fmija jemi ba pik e pes, krejt ky shkatrrim i familjes erdhi si pasoje e prindve te mi te cilet e tradhetuan njeri tjetrin, agjallaret dhe hallat nuk na donin, dy vellezerit e mi kan emigru kurse un permes nje shoqes rash ne kontakt me nje djal te jashtit, ja nisem me fol si shok dhe te them te drejten nuk kisha kurfar ndjenjash per te komunikonim qdo dite ne fillim nuk u qelum shum me njani tjetrin por nga komunikimi i perditshem vetvetiu u bem me te afert, ai me tregoi qe ishte rrit jetim qe kishte vuajtur shum por kishte dasht zoti dhe sot kishte mrri krejt ato qe kishte pasur deshire, duke e pare sinqeritetin e tij vendosa edhe un te tregoj jeten time i tregova per krejt se si isha rritur dhe krejt ato qe kishin ndodhur ne familjen time dhe ne fund i thash qe ne smundemi me kan bashk se sdu me ba kerkon me vujt un skam ndjenja aspak per ty, un kum pas interes met marr per me ja ndreq vetit jeten me i bo dokumentet e me jetu larg kti vendi qe veten vujtje me ka sjell, i thash ti tash e din interesin tem keshtu qe spo du mu ba shkak ti me shpresu te un mem dasht si grun tane kur un nuk jam duke te dasht jo pse sdu met dasht po zemra mu ka ngushtu prej telasheve edhe veq jam tu dasht me ik ti u tregove i sinqert me mu prandaj e meriton me ta tregu realitetin, nuk du mu paragjyku per shkak familjes tem nuk du mu martu pa dashni e me marr ne qaf dikon se kam marr msim prej prindve te mi kom vujt si fmi per shkak gabimeve tyne dhe per ket shkak du qe neser vet me kan gru e lumtur edhe fmija e mi me qene krenar me mu si prind, i kerkova qe te mos kontaktonim ma si dy persona qe dojn mu martu qe e respektoj si mik por si asgja ma shume. Kaluan dy jave nga muhabeti i fundit qe patem dhe ai me kontaktoi prap me falenderoj per sinqeritetin qe e kisha tregu un me te dhe me tha po du met ndihmu pa kurfar interesi, martohu me mu dhe boni letrat ka met konsideru si moter ska me pas kurgjo mes neve veq masi u kallxove qaq e sinqert ne fillim un po du met ndihmu, te thom drejten nuk e prita kit reagim nga ana e tij e i thash a je i sigurt se un po nihna keq me ta hup kohen ne martes me mu edhe pom doket sikur pot shfrytzoj edhe po tutna po hi ne gjynah me tha mos ta nin hallall per qdo sen e ki. Vendosa me pranu ndihmen e tina por familje tona nuk e dinin qysh ishte puna ata menonin qe kemi me pas martese normale, benem kurorzim dhe filum procedurat per rregullim dokumenteve, pas nje kohe me dul viza dhe brenda javes u nisa per mergim. Shkova ne suedi, jetonim me ni banese dhe ai me respektonte si moter nuk kishim raporte si qift kaluan disa vite dhe un i ndreqa letrat e kisha mundesine qe te ndahem nga ai dhe te vazhdoje jeten ashtu si doja une kisha msu gjuhen kisha pune te mire kisha kry edhe pak shkoll por gjate ketyre viteve sa kisha ndejte bashk me te ai me ka suportuar me ka mbeshtet ne qdo sen me ka fol shume e kam pa qe eshte njeri i mrekullueshem njeri human edhe ja kum nis me dasht,nuk disha qysh mi than um vike edhe ran por vendosa masi te dal nga banesa ti shkruj nje leter i shkruva e falenderova per krejt qa ka ba per mu i kallxova qe e du po qe spo kom ftyr mi than se po nihna keq su ba shum edhe aj erdh drejt e te banesa ku jetova kur e hapa deren e pash ju kishim mbush syte me lot me perqafoj edhe me tha: te kam dasht prej dites te pare edhe per hir te ksaj dashurie kam dasht met nimu qe te pakten ti me kan e lumtur edhe pse thell ne shpirt kam pas pak shpres qe herdo kurdo te zbutet zemra edhe ty e sado pak munesh mem dasht. U perqafum dhe filluam jeten e perbashket si qift i martuar sot kemi dy femije dhe jemi shum te lumtur, qdo dit falenderoj zotin qe me dha nje njeri si ky. Mesazhi jem eshte qe mos e humbni kurr shpresen dhe bohuni te sinqert se aty ku ka sinqeritet vjen edhe lumturia.