I thash “Une do ta rris vajzen e vetme, por do t’i tregoj se Babi ta ktheu shpinen qe kur ti ishe ne barkun tim dhe…”! – Histori Të Jetës

ta ktheu shpinen

I thash “Une do ta rris vajzen e vetme, por do t’i tregoj se Babi ta ktheu shpinen qe kur ti ishe ne barkun tim dhe…”!

I thash “Une do ta rris vajzen e vetme, por do t’i tregoj se Babi ta ktheu shpinen qe kur ti ishe ne barkun tim dhe…”! – Mirdita dhe pershendetje per stafin Histori te jetes dhe ju lexues jam nje person Anonim kam nje histori shum te veshtir ashtu sic me duket Mua dhe kam nevoj per kshillat e juaja cfar mendime do me jepnit. Jam nje vajz nga Kosova ku jetoj ne shtetet e bashkuara te amerikes me familje. Familja sidomos nena me kishte then sta bej kurr hall po s’more shiptar dhe un ja dhash besen se deshira saj dot te ja plotesoj deshiren sepse ajo sakrifikoj shum per mua nje dit nje djal shiptar filloi te me ngacmonte por un nuk i jepja shancin e shikoja me mrrola kaluan koh dhe ai sdi si me kishte gjetur ne fb. Isha ne pun kur pash nje masazh nga ai kur erdha nga puna pash foton e tij dhe i thash oh te njoh ty por nga me gjete ma ktheu me te ceshme dhe fillova te bisedoj me te vetem si shok dhe bem nje bised te madhe e lam te takohemi mbas dy dite u takuam dhe ne at moment e njeva shum afer vetes sikur e njinja shum koh ashtu me ndjehu dhe ai ce nga ajo dit filluam nje dashuri un i tregova nenes dhe ajo ishte shum e gezuar dhe ne vazhdonim te takohemi gadi cdo dit dy familjet e morren vesh kaluan gati nje vit un fillova te shkoj ne shtepin e tij dhe aj ne shtepin time ishim shum te lumtur filluam te flasim per jeten dhe te bejem nje femij sepse ne smun ta shohim jeten pa njeri tjetrin mbas nje viti mua me desht te operohem ne shpin sepse isha rrezuar ne pun ku dhe kisha thyer diskun kryesor pra mjeket ma vuan nje disk te plastikes ku dhe e mbajen 4 shtrafa isha me dhimje por me ilace kaluan 4 muaj mjeku me tha duhej te bej dhe nje operim shkova per te ber analizat e gjakut erdha ne shtepi pa pritmas me ra telefoni kur mjeku me uroi per shtatzanin 9 javshe un u hutova sa ce me ra telefoni nga Dora u ktheva te mjeket dhe e habitur i thoja mkeni ndrruar gjakun dhe me than Jo esht gjaku juaj dhe te urojem per shtatzanin ma treguan me ne ultrasound erdha ne shtepi i tregova familjes po ashto mora ne telefon dhe te dashurin i thash urime na u plotesu deshira zoti degjoje lutjet jam shtatzen cfar te bej kisha frik dhe nga operimi ce kisha vendosa te shkoj te mjeku per ta hecur por pa pritmas mbetem te habitur un dhe mjeket sepse femija ishte zgjukur mu desh te prisja dhe 1 muaj e gjys u Ben gadi 3 muaj shkova prap te mjeku po benin ultrasound pa pritmas doli beba prap mbetem shum te habitur ku ishte nje mjeke shum besimtate filloi te caj dhe me pyeti a besoj ne zot un me plot zmr ju ktheva po shum me perqafoi dhe me luste tmos te abertoj sepse esht nje mrekulli dhe un vendosa ti Beja ball dhimjedh ce kisha por spranoja te lendoj nje engjull nje dhurat nga zoti te cilen ja kishim kerkuar vet zotit dhe nje dit I thash te dashurit te pakten do fejohemi por ai sikur se ju shmangte ksaj gjaje nje dit pa pritmas me mori ne telefon dhe me tha se babi im sdo pranoj kurr te martohemi un dhe ti do tme largoj nga shtepija skishte para punonte dhe gjitha parat ja jepte babait tvet un ja afrova per hir te dashuris dhe femij se do shkoj te punoj dhe ato pak ce po me paguante shteti dhe do e marrim nje banes dhe do bejem nje jet nermale deri sa te fillosh dhe ti nje pun por ai me tha duhet te heqesh femijen un fillova te caj zmr po me dilte nga vendi ja ktheva un skam zmr ta bej at gje i thash se zoti do me ndimoj na rris femijen me ty apo pa ty por nje gje dije se sdo ta fal kurr para kisha prit vdekjen se ti tma kthesh shpinen kaluan 2 jav nuk folem shpirtit tim po mi dilte flaka vuajtja me mundi sa qe vendosa te marr veturen te dal ne autostrad te lendoj veten u futa ne vetur me lot dhe I thash oh zot e di se po bej gjynah Jo per veten time por per beben por tgjitha shpresat me jan humb provoj ta nez veturen nuk nizet sho nene te vetura po cante me ze po me luste ne zot te dal nga vetura prap e bera per nenen se po me shkonte menja si me rriti u ktheva mrena po lusja zotin dhe rash gjum kaluan 1 jav dhe ai me mori prap ne telefon un ja thash se zoti kurr mos ta beft hallall me tha se familja do flisnin me babin e tij dhe gjithqka do te rregullohej kur mora vesh nga familja e tij se aj si kishte than kurr familjes se ne kishim vendos te kalojem jeten bashk se ne kishim nis femijen me deshir un me nje fjal Mua me thoshte se askush smund te na ndaj kurse familjes po ja thoshte te kunderten bera nje test dhe me doli se dot jet Djal ai ishte gezuar por kur u Ben 5 muaj shkuam bashk te mjeku per ta par gjinin ishte nje vajz shum e bukur dhe i thash do shkojen te festojem u nisem per ta festuar ne gjysm te rrugs ai mu kthy ohh smundemi te shkojem per ta festur se kam harru kam mjek ne mengjez dhe un ja ktheva ne rregull mi se mungo terminin festojem ne vikend shkuam dyt neper shpija dhe un dola me nenen per te bler rroba per vajz te nesrmen sapo hapa syt si qdo her kisha nje mesazh mirmengjezi shpirt ja ktheva dhe un mirmengjezi zmr. A ishe te mjeku dhe ne at cast me ra telefoni kur fjalen e par degjova kam nje lajem te keq per Ty Babi nuk pranon skam qa bej smund ta humb familjen vazhdo rrugen tende dhe un timen un fillova te caj me ze te lart gjith familja mbeten te hutuar ende pa hap syt mir car po noll ja ktheva me la prap o zoti te lenduft Ty dhe baben tend ma me shkatrruat more zoti ju hjekt po ti kur e dite qe babai jot do te qoj te marton ne shipri pse sma tha ma heret pse a ka zot per ju dhe i thash ska te bej askush ne ket pun fajet jan te ti mir un do ta rris vajzen por dot ja tregoj gjith historin se babi ta ktheu shpinen qe kur ti ishe ne barkun tim dhe sdo ta lejoj kur at njeri ta sho vajzen sepse nuk ishte i ri te bej nje gabim kaq te madh ishte 29 vjeqar un kerkoj nje keshill nga ju kan mbetur vetem dhe 2 muaj per te lind vajza a ta lejoj ta she baba vet ajo ju pershendes nga zmra gjithve.