I thash "Pse ma more virgjerine", m'tha "Mos ki merak se nuk e shikon njeri ne kete dite ate pune"! | Histori Të Jetës
Pse

I thash “Pse ma more virgjerine”, m’tha “Mos ki merak se nuk e shikon njeri ne kete dite ate pune”!

I thash “Pse ma more virgjerine”, m’tha “Mos ki merak se nuk e shikon njeri ne kete dite ate pune”! – Pershendetje jam nje vajze e cila sapo i mbusha njezet vjec studente i infermierise. Vajze rritur ne nje familje me norma por si cdo kush tjeter dhe une perjetova historine time te dashurise se pare ..pa dashur ta zgjas historine po tregoj si nisi gjithcka…ishte fillim janari kur u paraqita ne urgjence sepse mami im ishte semure nderkohe qe po nxitoja per ne pune sepse punoj dhe studioj ne te njejten kohe ..aty personi ne fjale me shikon dhe duke qene se kishim dhe nje te njohur aty e pyet si quhem dhe me dergon nje ftese ne fcb te cilen e pranoj dhe fillova te flas me te e te tak …fillimisht ishte ai qe me shikonte pasi kalonte me makine pst u tak per here te pare perballe ..nisi te me plq pasi ishte orator i zoti o kurre nk me fliste per te shkuaren derisa miq te njohur me treguan qe kishte qene i fejuar ne kete rast personi qe njihnim tek urgjenca dhe madje akuzuar per maltretime gjate kohes qe punonte si infermier kete te fundit e zbulova nje nate kur dola me nje shok te punes qe ishte nga zona e belshit sic ishte dhe ai…me tha qe e njihte dhe X dhe nderkohe X po me shkruante ne whatsapp une i dergoj nje foto te shokut tim dhe ai me thote qe se njeh …atehere i thashe ky po me thote qe te njeh…reagimi atij ishte qe ate e njihnim shume veta prej punes..nejse kaloi kohe e une prisja te me tregonte derisa perfundova duke ja thene une vete po mu betua ne te dyja rastet qe ishte i pafajshem. E besova sepse sillej shume mire me mua me shkruante cdo mengjes deri ne mbremje me premtonte qe me kishte xhan qe isha dashuria e tij dhe qe isha bere aq e rendesishme per te sa kisha te njejtin vend si familja e tij ..filluam dilnim ne lokalet rreth universitetit A.Xhuvani po gjithmone ruante distancen nga une me idene gjasme per te mos me krijuar telashe mua .. Me pas ndalonte gjithmone makinen diku per te me puthur e perqafuar se ne lokale dhe mua nk me plq ..me thote nje mbremje kur kishim vetem 2 muaj qe flisnim nese une i pranoja kritikat dhe i thashe po atehere me tha neser takohemi e flasim. Keshtu e beme u takuam ulem e folem..nisi te me thoshte qe ishte mashkull e kishte nevojat e tij e fakti qe une jam e bukur e veshtiresonte faktin te qendronte afer meje pa me prekur. I thashe qe e kuptoja po nuk isha ende gati. Po cdo here qe tak filloi te insistonte per te kryer maredhenie gjithmone e refuzoja derisa nje dite u merzita e i thashe nese me do thjesht sa per mardhenie une nuk jam si ato vajzat e tilla..e ky nk e hapi me si teme..ishte data 17 qershor kur X kishte ditelindjen e tij..ate dite u takuam..nje dite me shi dhe ai teper i nervozuar e pyeta pse ishte i nervozuar ai me tha prej kohes se donte te rrinim ne natyre..u ulem tek nje restorant ku hengrem dreke u cuam dhe me coi ne nje hotel une prape nuk ndihesha gati ..e doja por kisha frike ai gjate gjithe kohes duke me premtuar se asgje nk do ndryshonte se gjerat do ishin si me pare midis nesh. I thashe e di qe ti e do kete gje por prap filloi te me prekte e me premtoi sh gjera ..pranova sepse fundja me premtoi dhe asnjehere nuk sillej keq me mua me tregonte cdo gje te tijen kur nisej kur arrinte ne pune ..me shkruante ndonjehere dhe gjate punes..diten kur kryem maredhenie fillimisht nuk po me dilte gjak e ai u nervozua dhe tha kesaj rradhe do penetroj me shume ..e mua filloi te me dilte gjak. U lehtesua per kete dhe ndenjem aty dhe pak e me pas me la ne pune pastaj e me shkruante se nese kisha dhimbje te pija paracetamol se me qetesonte se ishte shume i lumtur me i lumtur se cdo here tjeter dhe donte qe zoti te na e bente drite cdo gje. Shkruanim me njeri tj cdo dite ..une punova deri me date 20 sepse e lashe punen prej sezonit te provimeve ..por ai asnjehere nk me thoshte per takim..isha une ajo qe i kerkova takim e ai me tha qe do qethej thua se nuk qethej dot te nesermen ..insistova sepse kisha provim ne 12 nderkohe ai ne 1 fillonte punen..nejse e lame per nje dite tjt e shkruanim si normalisht une i tregoja cdo detaj ku dilja me ke cfare kisha veshur se keshtu me kerkonte ai..dhe pas dy ditesh mbasi i kerkova takim i thashe qe po dilja me motren e me tha s eshte nevoja te me tregosh cdo detaj nderkohe nje here me beri namin se me kishte pare me nje bluze tjt rruges dhe une i thashe nje tj sepse e ndryshova se mu be pis por i tregova cfare kisha veshur ne momentin qe me pyeti te verteten..ai dyshues me tha po une te pashe pse sje korrekte ..kjo me beri te dyshoj e i thashe dua te jem korrekte se pst me thua qe nk jam ..ky me thote epo ska gje se gabon robi ndonjehere e une i them po madje ben gabime te medha ndonjehere. Ky reagon keq insiston ti treg ca gabimi kishte bere ai e me pas e kupton qe une e kisha fjalen per vete ..e me thote tani e kuptova ti je bere pishman qe shkove me mua qe e humbe virgjerine..e me thote mos ki merak se nuk e shikon njeri ne kete dite ..mund te largohesh nga une nese do e me akuzon se une nk dija si ta shprehja dashurine e per kete ai nuk ndjente per mua…nderkohe qe 6 muaj qe flisnim bashke me tregonte qe ndjente..e une e besova qe me donte…po prape duhet ta kisha kuptuar se kurre nk me prekte sikur dhe doren ne publik nuk me prezantonte me shoqerine familjen..nejse une i them pse ma ben kete une cdo gje e lidha me ty..te besova..atij nuk iu be vone..madje me thote qe nuk ta kam thene deri tani se mendoja se do te doja me kalimin e kohes ..po atehere pse shtireshe sikur me doje ..me tha je e lire te besh si duash se fundja nuk ha bar e di qe flet me te tjere kur une nuk flisja me asnje pervec tij aq shume sa me ishin verbuar syte nga dashuria..me kete qe me tha i thashe mori fund por malli nk me linte te nesermen e mora ne tel ma hapi me tha qe ishte ne pune e ishte i zene e ma mbylli…i shkruaj ne whatsapp e me thote qe me zor nuk behet gje ..nk thua shyqyr qe ta thashe se ka te tjere qe sta thone gjithe jeten ..me thote se kjo situate qe ndodhesha do me kalonte per disa dite..si keshtu i them a s ishe ti qe me premtove se do ishe i pari dhe i fundit per mua..ok me thote e bejme keshtu per nje muaj do pres nese do me mare malli nese po do te shkruaj nese jo vazhdo jeten tende…a thua se une isha nje rrobe qe e provoi e kaq..po e shkruaj kete histori sepse zbulova se X keshtu vepron me te gjitha vajzat qe njeh kryesisht pacientet qe vijne ne urgjencen e tij dhe thjesht i pelqen te zhvirgjeroje vajzat e si femer qe jam nuk dua qe nje tj te lendohet prej tij ashtu sic u lendova une e pse kam mbeshtetjen e familjes qe me thote se nuk ka gje me mire tani qe e tregoj veten se do vazhdonte me genjeshtra e mashtrimet sikur me donte. Ju lutem postojeni anonim.