E dua edhe me shume Nusen e Djalit kur kujtoj sa shume kam vuajtur nga Vjehrra, i kam than "Dil ne banes" por... | Histori Të Jetës
Nusen e Djalit

E dua edhe me shume Nusen e Djalit kur kujtoj sa shume kam vuajtur nga Vjehrra, i kam than “Dil ne banes” por…

E dua edhe me shume Nusen e Djalit kur kujtoj sa shume kam vuajtur nga Vjehrra, i kam than “Dil ne banes” por… – Pershendetje dua te shkruaj edhe une historin time, jam nje zonje 50 vjeqare, kam 2 djem te madhin 25 vjec te voglin 10 vjec kan shum diferenc me njani tjetrin se kshtu me kan ardh lindjet. Para nja 3 vitesh djali i madh dashuronte nji vajz po kurr nuk na tregonte per lidhjen qe kishte. Kishte lidhje me ket vajze mbi 2 vjet ,nji dit i themi djalit ne qoft se e ke serjozisht sille ne shpi ta shikojm ,i thot djali kesaj vajzes ,kjo nuk kish pranu ,po edhe djali nuk ja kishte qefi qe te na e binte ne shtepi ,nuk na tregonte arsyen ,po problemi ishte kjo se vajza ishte me e madhe se quni ,ishte 4 vite me e madhe ,djali po ma tregon kshtu esht puna ,i them qunit po problem tjeter a ka ,po thot ka qen e lidhur perpara me nje djal ,dhe aj e ka genjyer dhe esht ndar me te ,te ju them te drejten nuk me erdhi mire fare si nene si jam ,po prap qunit i dhash kurajo ,i thash ne qoft se e doni njeri tjetrin ,dhe esht vajze qe ja vlen nuk prish pun as per moshen, dhe as per lidhjen, djali e pash se e donte serjozisht, edhe vendosi te na e sjellte ne shpi, e solli e pash per her te par te ju them te drejten nuk na pelqeu shume duke krahasuar dhe djalin qe e kisha te mir ,ishte nji vajz e thjesht simpatike trup bukur ,dhe tualet nuk vinte fare ne fytyr ,siq e kishte fal zoti ishte ,edhe moshen nuk e jepte fare ,nejse ne e pritem shum mir me rrespekt ,une jam nje njeri shum e afruar me njerzit ,sepse une kam vuajtur shum me vjehrren time se ka qen tip i ftoht ,edhe nga qe e kam vuajtur vet ket pjes ,e afrova shum ,thoja edhe po qe se nuk perfundojne bashk mos ta kene nga neve ,vjerri vjehrra ,mir ndenji nji nate dhe iku ,i thash qunit te na e sjell sa me shpesh ,se dhe familja e saj e dinin se ja kish tregu vajza e tyre ,filloj duke e sjell quni ,ajo gjdo dit e me shum filloj duke na hyre ne zemer ,nuk ishte per punet perfekt po nuk e kisha problem per punet se punet i beja vet ,fundja punet pune ngelen ,ishte e arsimuar dhe shum e kultures edhe qunin e kam te arsimuar ,po te ju them te drejten jo sa ajo ,me pak po esht shume i shkathet per jeten ,une per ate histori qe me tha quni se ka qen e lidhur njeher ,nuk i tregova as bashkshortit ,e kam kyq ne zemren time ,vetem kur te ja tregoj varrit ,se dua qe ato te shkojne mir me njeri tjetrin ,dhe une mendoj se ky ka qen fati i tyre ,gjdo gje e ka shrujt zoti ,dhe kjo e shkreta nuk do te thot gje se ka patur nji lidhje qe nuk esht vajze e mir ,mir ram ndakort pime kafet e fejeses ,kishte nji familje super te mir ,ram ndakort per gjithqka ,po ktu ne shpin time filluan pak thashethemet me motrat e bashkshortit ,jo a nuk mujti me gjet nojni me te bukur ,me thonin mua ti je me e mir se kjo ,dikur me nxen shum e ju them shikoni femijet e juaj ,se qar do ju sjellin ne shpi ,se djali im e ka pas fat biles kete vajz te mire ,se koha qe po vjen qa spo na shohin syt, vitet po hecnin i tham qunit ta marr pergjithmon ,po familja e saj kan pas nje ngarje te rend ne familje ,e tha nuk jemi te gatshem te bejme nje darsem ,edhe quni nuk ja kishte qefi fare per darsem ,tha kismet do e bejm dy familjet bashk me von ,nusen kemi nji vit e gjysem qe e kemi ne shpi tani ,tani ajo me esht bere si vajz shpie ,o sa shum e dua ,o sa vajz e mire qe esht ,une per veti e kam vjehrren akoma gjall edhe jetoj me te ,kur kujtoj sa shume kam vuajtur me timen ,mendoj kjo mos te vuaj si puna ime ,te gjitha punet i bej vet ,nuk dua ta lodh fare ,them te merret vetem me komjuter se ka punen e till qe punon ,ajo na don shum te gjithve si familje kemi shum harmoni ,ju kemi then ndajuni ne banes tuaj se jeni me rehat ,ajo nuk pranon gjall me dal thot une do jem nji vajz per juve se ju nuk keni vajz ,nuk e di a do ma besoni po nga qe nuk kam vajz ,me duket sikur vajz ne shpi ,edhe kur ikin me pushime ,me merr malli shum per ta ,ajo vetem vjen e zbukurohet me shum tani ,quni nganjer e ka breng sepse esht me e madhe ,por une i flas shum ,i them esht shum e mire as nuk bjen ne sy fare ,tani kaq shum i dua ,nuk e di ju qe jeni ber vjehrra para meje dua te me tregoni kjo dashuri qe e dua kaq shume, a thu do me zgjas gjith jeten se me te vertet me duket sikur e kam lind vete, flasim me njere tjetren si nen e bij, une mendoj se vjehrrat duhet te dine si ti mbajne nuset, pastaj nusja pa tjeter qe do jet e mire, une perpara e mbaja veten shum, tani mundohem vetem per ate te blej rroba te bukura, por ajo esht shum ndryshe thot te dyja do i veshim te bukura ,ne jemi si shoqe me thot ,me thot kur e mban veten ti une lumturohem ,edhe ka te drejt ,se kshu i thoja dhe vjehhrres time ,tani jemi shum te lumtur ,tani pres nji vajz sa ma shpejt edhe te lumturohem sa me shum ,ju falenderoj te gjithve.