I fejuari ish kon tu shku dom prej ushqimit te vjehrres,e kam kfjell prej qe jemi bashk... | Histori Të Jetës

I fejuari ish kon tu shku dom prej ushqimit te vjehrres,e kam kfjell prej qe jemi bashk…

I fejuari ish kon tu shku dom prej ushqimit te vjehrres,e kam kfjell prej qe jemi bashk…-Pershendetje,jom ni vajze e fejune edhe 1 muj kam mu martu, i fejuni jem osht ni djal si veq Zoti ka dit qysh mi fal shume i urt em don shume sma prish qefin per kurgjo, ai nuk ka babe i ka vdek dhe nana e tij osht martu ne gjermani me ni gjerman te huj me bo letra po taman burr e ka edhe i ka lon ketu ne kosove tfejunin edhe kunaten ajo osht e martune, une jam rrit me ni familje me motrra dhe vellzer prind e qojm mire gjithe edhe qka po shoh ne vjerren time hala nuk pash ajo osht shume e pakjudeshme i lshon fjalt si mu kon femi shume her jom randu prej saj hala pam marr nshpi ma ka lshu naj fjale jo veshja stili im me perzihet ne punt e mia me tfejunit une hala pa u martu mthot shko tek ai rri me to nuk mendon qe edhe un kam familje nuk jemi ashtu modern qe me lejojn qdo here me bujt tek i fejuni kur du une, edhe me besoni se i fejuni shume sene si ka dit per perditshmeri e ushqim ish kon djali ka shkon dom se di qysh i ka rrit veq 90 shkall e kam ndryshu se veq me gripa rrike i fejuni nuk hajke mire u kujdesha per to en veshje mos me dal holl mu ftoft ka pas probleme me shendet kronike pak fal meje osht shume mire tash jom mundu gjithqka per to mi pa mire se sikur jetim e kam gjet edhe ai ma kthen me te mire shyqyr Zotit, edhe vjerra kujdeset per ta ju dergon pare ama jo qysh i ka hije nje nane se sdi ndoshta jam rrit une ndryshe me kan eduku prindt shume, ajo bon luks ne gjermani e bile i poston ushqimet e thom si nuk i vjen keq prej djalit saj maspari se esht ktu ne kosove vetem po nejse na kemi mu martu tash gati erdh vakti edhe na shqiptart i dijm adetet krejt per nuse qka bojn na patem vendos mos me bo darsem vetem fotografi me vello edhe prindt e mi niher sju ka dok mire se kan pas qef darsem veq dikur u pajtun po besomni tash qysh gzohen shpija e burrit qe marrin nuse vjerra jeme as nuk u lodh me ma bo ni veshje tradicionale si nuse e ni djali hastret qe mka ok apet skam pas dert thojsha ok tash dashta me shiku per vello e fustana une e me nanen time e pam ni fustan te bardhe te bukur edhe e blem ateher na mbet me kqyr edhe per velle edhe 2 fustana tjer edhe me ka thon vjerra mos kqyr per velle se boll njo tbardh e ki ble me tu bo 2 jo besoni se shume me ka ardh inati se une as darsem as kurgjo skam bere edhe me qera mi marr vellen pata mendu, ok nuk me kish ardh qudi mos me pas kushte po krejt kushtet i kane ajo perveti ndrron moda boll e gjithqka bile familja jeme po quditen se si kshtu se bile pak tradit se as darsem as kurgjo asaj spo ja ndin fort veq mi kry e hajt si obligim jo gzim qe po marrin nuse shume jam prek qat dit kam qajt se gjith e kam pas onderr bile vellon e bardhe mi vesh e ajo mem thon ashtu edhe me pare t fejunit se jo tsaj, edhe per dukat mka thon kqyr ni lire ose nje rreth qaty si me qene une mbeturin edhe nfakt osht keq me thon veq jom qike e mire edhe dok kam boll sjom kon e keqe as e perdorne prandaj djali saj me vlerson shume se e din qysh jam, une spo kam qef mi shti tfejunin nta mi kallxu se e ka nane i thot najsan veq mu ka mledh krejt pom mundoin qytu sene