fbpx

Na ka mar shtepine

Gjirin e majte ja jepja djalit e te djathtin vajzes se burrit, e rrita e ruajta e martova dhe tani na ka mar shtepine dhe parate,ajo e din qe skemi buk per te ngrene…


Pershendetje,isha nga fshati,femije capkene,sdudioja shume,mbarova 8vjecaren e smunda te shkoja ne shkoll,vellezerit sdonin ,larg shum e kishim shkollen,mbeta ne fshat,do martohem ne qytet te shpetoj nga fshati mendova,ok u martova burri pas 8 viteve u largua nga jeta,fatkeqesi e tmershme,ishte vit i fundit te mirja diplomen,vjerra me thot ti je e re vazhdo jeten ,hallall e ke shkollen se me kishin cuar ne gjimnaz e me pas ne universitet ,shpenzimet tera vjerra e bashkeshorti i ndjere,u ndjeva keq por jeta keshtu eshte.Pas nje viti u lidha me bashkeshortin qe sot gezoj dhe e kam vertet si shpirt,fati im pati nje vajz 6 vjec dhe un e pranova me dashuri sikur te ishte vajza ime meqense se un skisha femij e u lidha shuuuume me te.Mbeta shtazene e linda Djale e gjirin e majte ia jepja Djalit e gjirin e djathte ja jepja vajzes se Burrit ,2vjet me radhe,sdija nese ishte mire apo keq isha rrit ne nje familje puntore qe nuk dija asgje prej gjeje,Babai na keshillonte “shikoni puen tuaj”dhe un a…Dhe un ashtu vazhdova edhe kur isha ne universitet shikoja vetem mesimet e punen time,nuk doja te dija ca beri ai -ajo.Keshtu qe vajzen e rrita me dashuri e doja shume,Nje dite vajza u lidh me burrin e saj qe jeton e lumtur ,jam shum e kenaqur kur i degjoj te miren se ka edhe me keq.Ka kohe qe vajza nuk me respekton e sme flet fare ,me mer malli shume por skam ca te bej,duroj por nganjeher ja jap te uleriturit nga malli e pse ma ben kete pse me flaku tutje cpati.Nje dite e pash ne rruge e thirra e i thash me mall e perqafova aq shum si e cmendur,ajo me tha vazdo jeten me babin e mua me fshi nga jeta jote u kam maman time biologjike e ti sekziston per mua,mu rrotullua dynjjaja e se pash veten me ku isha vetem kur me thane dy zonja “je me mire je me mire”Shikova ku ishte vajza ajo kishte ikur,qava shume e thash mire ma beri,Shtepine ma mori,parate mi mori ve jeten sme ka mare te lumte moj vajze ty te lumte !!!Un qaj e ti gezon shtepine time e parat e mija un skam buk te ha edhe sot qe po…Edhe sot pash faqen tuaj e u gezova shume se po shprehem e po leroj barkun mbase uroj te mos i ndodh kurre kurkujt.sot jam ne mosh te madhe eskam me te ardhura ,po spunove vete svjen gje por me ekonomi te forte jetojme ,ajo e di mire qe ne nuk kemi buke te hame e ilace te marim por i uroj vetem te miren se mezor e rrita sidomos 1994-2000 ishin vite te veshtira,e mirja ne preher kur shkoja ne pune e mirja me vete se ta mirnin e ta shisnin ashtu ishte koha e veshtire shume ne ata vite,u rrembyen vajza e djem mjer ke zuri halli hall mbetet,un e rrita e ruajta e martova e mbajta ne shpi me gjithe dhender deri sa u be me femij e dhendri e donte shume isha shume e kenaqur por jeta keshtu e paska me hodhi tutje pa piken e dhimbshurise.