Femrat e ks nuk dine me u vesh, veshin kepuc me "shtiklla" tu ju shku kembet dredhet,une jam frajeric jetoj jasht dhe e di se qysh... | Histori Të Jetës
Femrat e ks nuk dine me u vesh, veshin kepuc me "shtiklla" tu ju shku kembet dredhet,une jam frajeric jetoj jasht dhe e di se qysh...

Femrat e ks nuk dine me u vesh, veshin kepuc me “shtiklla” tu ju shku kembet dredhet,une jam frajeric jetoj jasht dhe e di se qysh…

Femrat e ks nuk dine me u vesh, veshin kepuc me “shtiklla” tu ju shku kembet dredhet,une jam frajeric jetoj jasht dhe e di se qysh…-Persh histori un jam ni qik si jetoj jasht venit jam shku atje qe disa vite e tash e kam pa si o jeta jasht e si a ktu kosov,jam pej ni fshati kosovs aja qa me shtini me shkru asht oer femnat e kosoves pse mathin kupuca ne shtikalla kur dalin pse sdin mu veshe pse nuk madhin patika po kur i she tu ju shku kamt dredht e knej shtiklla 10 cm . Mani bre se ktu jasht sun e she ni femen me shtiklla ne pune veq me te rrafshta. Sdi mare i sho me qanta te vogle me gur ato sjan me dal qytet e me shku lokal ,kur dal me do qika migjes ma marin ftyren qysh veshen e bajn llajner e shminka e shtiklla sdin my kombinu hiq . As me porosit ne lokal qitma ni RC col i tha ai kamarjeri ska asi pije se jan msu tu pi fallca tu pi red rein . Valla marre un jam ma frajeric kur dal po spo kom me kon sdin ma marin ftyren . I tham qa po veshni kshtu veshni naj se kto kouca jan per darsma jo me dal me ec jo se po dokum te vogla a knej dojn me ju thy kamt . Me ja oa votht qysh i ngjesin te gat me gur kuku e flokt si mi ba frizira e mad me pi kafe po fenirati pak ja lidhi ja qeshtutne sban bre se marre tanshti krejt i kqyrin si jam ban si plaqo e menjon si pi kqyrin se pa doken te bukra . Valla jo i tham pju kqyrin si sban e un kur dal i dalloj katunaret edhe qytetaret sit i sho qysh jan vesh ato qytetaret me patika me pantolla e katunaret shtiklla se kur pi ngulet naj bir dojn mu lendu. Qikat e migjs tem qashtu jan ani kur po thojn kena oferta e shanza te majra po kush mara do i femen asht. Qetu lexoj historia po sot dashta me shkru per qit teme qfar femna ju plqej ju mashkuj hajde epne naj menim a jam un gabim se i tham mames tem sdu me dal me to se marre pom vjen qe po bahen nuse per me dal me pi ikafe edhe un ska shum si jam dal po tash e kam pas si kaka mir e mu ni rahtume me qfar veshje me dal . Edhe me dit kur hin shka me pi pije me dit me hanger porositem dyner thijkshun ku e ka pleskavicen thash ata hamburgera jan ani snaj kana ne ksi mishi blum , po hana mar se na pjau paguj. Edhe qeshtu po du me thu ani kur ka naj feste ban mu vesh qashtutne me shtikell e me fustana po kur del dikun jo oj qika oj femna Kosoves banu pak ma europjana se me ardh ktu nu she veq do pro st itutka mathin shtikell rruges edhe dredhaven e kosove sdin gja as pije me porirosit as sen. Mos u ofenini se nuk e pata per krejt po e pata po qato shka pi sho e per do qika migjes te qe ma marin ftyren kur shkoj atje pushim edhe deti ati me shtiklla kan qef msonu qa o me dal qa