Femijen e par e kam me sindrom down,Te gjithe familja e burrit me shajne

Femijen e par e kam me sindrom down,Te gjithe familja e burrit me shajne…

Femijen e par e kam me sindrom down,Te gjithe familja e burrit me shajne…-Ju lutem tmbes anonime jam e martuar qe 9 vite jam nga kosova dhe jetojm ne gurbet me burrin dhe familjen e burrit i kam 28 vjet kemi tri vajza te mrekullushme qe ni ka fal Allahu i qofshim fal,nfillim ishte gjdo gje mir mbeta shtatzen pas 9 mujsh lindi vajza e pare pasi qe lindi mjeket erdhen dhe me than se vajza kishte sindromin down ishte nje shok i madh per mua dhe per burrin nuk mund ta besoja ateher kisha vetem 19 vjet dhe mjekt thonin kjo qe ju ka ndodh juve esht rast shum i rrall se jeni nje mama shum e re kisha vetem 20vjet ateher mir ashtu u pajtum me faktin dhe e pranum vajzen ashtu si esht do ipja jeten per te do luftoj deri ne diten e fundit tjetes sime qe ajo ti kete te gjitha por nga ana tjeter familja e burrit skishin mirkuptim per ket gje tgjithe ishin kunder meje thonin qka ba bane kshtu moj nuse na ke ba duhet me te ardh marre moj kurr skemi pas ksi fmi aq shum flisnin keq per mu e per vajzen saqe ja mbushnin koken edhe burrit ndryshoj ai ndaj meje fillo dilte ka 12 ore nga shpija e fikte telin tmos e thrras pinte alkool kir vinte nshpi vetem kerkonte arsye tme rrahte tme godiste e ka ber shumm her kurr hallall sja boj qe mka rreh pa faj,pas 10 dite qe mlindi vajza me erdhi motra e burrit mtha ishalla moj nuse te vdes kjo vajz se na ke ba me sheh tgjithve un i thash po si ke mundsi kshtu si ste vjen turp po ky sosht veq fmija im esht edhe i vllaut tend se kam sjell nga shpija e babes vajzen por me vllaun tend e kam bo zoti na e ka fal ashtu se kemi maru me dor ne aty ishte edhe vjehrra nvend se ti thoshte vajzes kujdes se qka flet ajo me tha mu mbylle gojen duhet met ardh marre nuse je akoma nje vit si ke qe ke ardh e mja kthen fjalen vajzes time kam vujt shummm ate periudhe derisa me lindi vajza e dyte femi i shendosh si drita pastaj mka lind edhe e treta por tash vjehrres po i pengojn shum vajzat se skam lind djal akoma paramendo qfar mentaliteti kan shqiptart por un i kam than nese zoti ka than qe kam me ba djal do ta kem por nese ai nuk do un me zor smunt tja marr dhe plus kam problem me burrin shum del me shoqni ka 12-14 ore pin alkool shum her mka premtu qe ka me lan por nuk po mundet esht i mvaruru nga alkooli me shum rrin me shoket e tij se me mua e me vajzat e mia nuk e di ca tbej shpesh them te ndahem por prap ndalem ja jap prap mundsin them ndoshta do ndryshon nje dite e dua shum mvjen keq se qka i ben vetes se pari pastaj vajzave dhe mua sdi di tja bej me to,jam e bukur e degjoj punoj tgjitha jo boj por atij asgje si mjafton nga kto qe kam shpesh her i thom pse je martu mke marr nqaf pse ske qendru beqar gjithe jetes ishe knaq me shoqni pa gru pa fmi,vetem i kam vajzat se kurr sdo e duroja kaq gjate…ju lutem ndonje kshille mendim amo pa ofendime ju pershendes…