Familja spo me martojn pa me bo burri darsem edhe me mi ble dimijat dhe dukat, qfar kohe u ardh per interes me martu vajzen... | Histori Të Jetës

Familja spo me martojn pa me bo burri darsem edhe me mi ble dimijat dhe dukat, qfar kohe u ardh per interes me martu vajzen…

Familja spo me martojn pa me bo burri darsem edhe me mi ble dimijat dhe dukat, qfar kohe u ardh per interes me martu vajzen…– Pershendetje Histori Te Jetes Me falni qe Ju Shqetesoj. Amun ta postoni dhe historin time Anonim ju lutem me duhen keshilla. Jam nje vaj 26 vjeqare… Qe 1 vit jam fejuar me te fejuarin kaloj shum mir .. e dua-shum njeri, tjetrin dhe vjerrin i kam shum te mir me duan e me respektoj, si vajzen e tyre … dhe shpresoj dhe kur te martohem te jen keshtu… Por problemi eshte se tani do martohem por i fejuari ket koh ka shum shpenzime … e Nuk ka mundesi tmi blej Rrobat e nuseris dhe gjerat qe duhen… Ai jeton ne Gjermani por i ka do pun e nuk po mundet ti kryen keto… as dasum nuk don te bej …Edhe un si nje vajz qe do dal nga shtepi te martohem kam deshir te vesh Vellon … por masi ai nuk deshiroj ok pranova, se thot dasmat sme kan pelqy asnjeher i urej .. un mundohem ta kuptoj .. edhe ai me kupton mua. Jeta si ti jep mundesit ne nuk e dim se si rrjedhin gjerat e jeta ne vazhdim … por un kam problem tjeter .. Prandaj kerkoj keshilla nga ju Na kemi ne familje pak mentalitet tjeter … babi e familja ime thon Rrobat e marteses duhet te blejen se ti po martohesh me ardh njerz ti me Pantolla don mi dal … nuk po themi ti blem te gjitha por se paku ato me te rendesishmet , un nuk di qka te bej i kam thrn te fejuartit me me ka then nier nuk kam mundesi kam shum shpenzime , edhe nuk kam qe te blej kto nier …. Shum nga ju do me thoni qe dashuria i kalon te gjitha sot nuk i ke neser i ben ato gjera dhe un keshtu them Por qka ti bej familjes nga njera ene me dhimbet i fejuari por nga ena tjeter mir pak e kan familja pasi te vij mje musafir un mos te vishem si nuse por si vajz i kam then te fejuarit bejm letrat pasi te dalim martohemi amo me thom njeher matohemi me mir tani behet viza, pasi epidemia e spo munde te vi dhe un thash ok se thash mendon qe nuk ja dua familjen a najsen, A te insistoj per kto gjera apo cfar te bej mos me thoni pra le ti blen familja pasi kta thon ne nuk jem tu marr nuse, Pasi ai ka dashur te martohet eshte dashur ta di qe ka obligime martesa… Jo hajt vetem po e marr ashtu, prinderit nuk kan mundesi tmi blej vllazeria kan femit e tyre .. dhe te mi blen familja pastaj neser pasneser kunatat tme thon ne i blejtem rrobat edhe pse i kam kunatat e mira… por si dihet ndonjeher si ne shaka te gjujn fjal. Ne te martum, dhe un nuk kam qef tme gjujn kshtut me fjal pastaj … edhe ndihem shum keq me then kta kshtu e me ndegju i fejuni e familja kti kto fjal. Eshte shum keq. Pasi un per asnje fjal nuk dua te bi ne poezit te keqe i fejuni. Te degjoj fjalet ne e martum masi ai tu punu e smundi per nuse te vet ti blej kto. Dhe ne familjen e ti vetem ai punon askush tjetrr kta qe jan ne kosov, mua nuk me lejon te hy me punu nuk po di qka te bej met vertet. Po Ju Lutem Si nje Moter e juaja. Si Vajza juaj cfar me Kshilloni te bej. Faleminderit nese e Postoni.