fbpx
E kam perzen burrin nga shtepija , Njerezit me moral te fort si un nuk tolerojn te ndodhin gjera qe

E kam perzen burrin nga shtepija , Njerezit me moral te fort si un nuk tolerojn te ndodhin gjera qe…!


E kam perzen burrin nga shtepija , Njerezit me moral te fort si un nuk tolerojn te ndodhin gjera qe – Pershendetje te gjithve e sidomos atyre qe jan ne ket faqe qe mesa duket ka pak qe kshillojn . Un jam nje grua   qe e perzura nga shtepija burrin tim. Ne pik te par po ju tregoj qe as qe kam dashur me te lidhem apo te martohem me dikan per jet. Por jetes nuk po ju dihke kurr. Dashuria po bike aty ku as qe e imagjinon e leje me ma te ri me pas partnerin. E kalumja ime ka qen shum e rand dhe un u lodha nga ish burri , me lodhi aq shum qe nuk shihja tjetr rrugdalje perpos te vdes. Bente imoralitet ku munde mi mirrte …(vazhdon historia me poshte…)

rrogen dhe dilte me tjera. Imagjinone ju buken e femijve ju ipte femrave per knaqesit e vet. Dhe un u forcova per femijt e mi edhe i dhash fund asaj martese te flliqt , nuk munda te duroj me maltretim fizike as psiqike se edhe femijet fillun me u shkatrru nga babai vet , ram te gjith ne depresion te madh qe edhe shkolla i kuptoj qe femijet nuk flejn nga friga e babait tyre qe kercenonte te na lendue te gjithve nese e lem vet dhe ndahem nga aj. Donte te na mante me zor edhe aj t vazhdoj jeten e vet me femrat e kasino . Nuk vjen ne shprehje qe femijet e mi te jetojn aty ku nuk kan shembull te mire si bab, as nuk punonte as nuk interesohej per askend vetem per veten. E un u ndava me shum veshtersi nga aj , edhe pse me ka kercenuar e me ka percjellur deri kur e kuptoj qe isha ne lidhje me dike , e kjo ndodhi pas 1vit e gjys. Pastaj filloj te ju thot te gjithve qe un e kam tradhetu me ket personin per at arsye jemi nda e kinse aj me ka len mua. Si gjithmon burrat flliqin tjert per me u dok vet i mir. Po nuk e kisha problem kurse te gjith me…(vazhdon historia me poshte…)

njofin se kush isha e kush jam edhe sod. E ky djali i ka dit te gjitha keto problemet e mija prej fillimit , mundimet e mija jeten time komplet, me beri te ndihem e qet mir me te vetem sa ishim pa u taku kurr , u dashurum te dyt edhe pse isha gjithmon e kujdeshme se tuj edit qfar kulture kem na si shqiptar dhe paragjykimi eshte opcioni par se e bojm , prap aj me siguronte qe familjen e ka te kulturume te kuptushme dhe dot shkoj krejt mir. Ok prita nji vit edhe un ta njoh mire. Sa i perket atij djali eshte njejt si un ne gjdo pjes te jetes, gjithqka perputhet asnji problem nuk e kemi pas apo diqka qe ben se nji qift te mos funksionoj. Dmth gjdo imtesin e kishim te njejt dhe nuk kishim pse te zihemi apo te hidherohemi, perpos kesaj qe kur e kuptova qe asnji bised nuk e kishte ber me familjen e tij dhe qe askush nuk dinte asgje per mua. Aty ja fillova te dyshoj dhe me nuk isha rehat. Siq ka tregu eshte mundu mas dy vjete me ju fol per mu po ata nuk kan pranu. Une u mundova te pres sikuse qe edi njerizit me moral nuk munden…(vazhdon historia me poshte…)

te rrin durkryq edhe ta len djalin e tyre ti shkoj dikuj ne shtepi edhe mos tjav nin hiq e mesiguri nderrmarrin diqka ose per te mire ose per te keq. Por as atij as atyne nuk ju bohte von. Familja ime filluan te me flasin se kalun 3 vjet dhe u be shum kjo pritje qe po nderrmerr ku diqka po jo kurfar ndryshimi. Pas punes vinte hante pinte dush edhe ne gjum e neser prap ne pun, te gjith familjart e mi e njifshin pasi qe un nuk e mshifja askund , as ne rrjetet sociale askund, kurse aj mua askund nuk me reklamonte si grua qe me thoshte perdit ti je gruja ime. Logjikone ju ket gruan as ne rrjete sociale nuk e kishte me pretekst jo se njerzit marrin fotot dhe bejn sehire edhe sun po i duroj familjen time kur po bertasin se jam me ty. Per gjdo dit dhe mu duke vetja sikur stacion pushimor ketu ne shtepin time. Arsyetime te kota e te pereseitura gjdo her , une si njeri familjar mendoj me larg , planifikoj jeten me te doja ta beja edhe bab por jo ne keto konteste qe aj ende shetitej dhe zdihej ku e ka shtepin nga ana familjare e tij , se nga ana…(vazhdon historia me poshte…)

ime te gjith edin se ku jetonte aj e qfar bente. Besimi ra tek un ne zero pas shum debateve qe vinin gjithmon nga un perse nuk vendos ose perse nuk behet Burr e te ma thot te verteten se ku gjendet problemi. Por un e kuptova problemi eshte tek aj vet, eshte i burgosun ne at familje . Punon sikur kali dhe nuk ka kurfar te drejta mbi njersen e tij, nje mos respekt maximal jo njerzor eshte ne at familje. Besomni ne Zot shum her ka vajtu sikur nje femij i vogel me lot shkaku i tyre qe nuk ka drejt ta mer veturen nuk ka drejt te shkoj aty e tek un kishte drejt te vinte. Nuk kuptoja asgje qfar loje eshte ka luhet . Kerkonte paran e vet per imtesira personale te vetat dhe gjithmon me potera kinse po hargjon shum. Eshte ma i pa veshuri ne shtepin e tyre me i mjeri me i shtypuni,ndersa i shikon te tjeret jetojn sikur pasanik. Tash imagjinone situaten . Kishte shku ne pun dhe nuk kishte pas para per pauze me ngren buk . Po me thrret me kamer dhe e shof qe nuk han po pin cigare dhe me thz veq edhe dy cigare me kan met !!!!! Un i thash po bleji ske shitore aty ku je. Jo tha ka po baba sme ka lan pare per sod e mesiguri ka harru . As buk nuk…(vazhdon historia me poshte…)

kishte per me hanger. Aj e ka punen e rand e duhet patjetr me hanger. Besomni toka qe sme leshoj prej idhnimit. Kam shku 50km larg ku ishte aj dhe i kam ble buk uj e cigare e ja kam dergu. Rruges ka u kthejsha thoshz qysh ka mundesi nje prind mos me interesu per femijen e vetw paska harru ok mesiguru kur ulesh me hanger buk te kujtohet per femijun tend se ke harru me ja dhan te hollat per neser se nuk ka po aj i mban. Isha qu e kishz shku me ja dhon , jo qe punon aj babai tij aj rrin ter diten eshte i lire dhe ka kerr . Un vetem mushesha mllef se nuk eshte vetem ky rast ka shuum raste tjera per tan kto vite ku kam punuar bashk me te i kam ndihmu se ata kinse ninonin. Met vertet kam duru shum nga dashurija qe kisha per te , por me koh e pash qe dashurija tij ishte vetem ne fjal e pretekste se aj person eshte mentalisht i burgosun i manipuluar , e jam mundu me i fol me te mire e ne fund edhe me te keq sepse un u perdora u perfola sikur nje rrugaqe e jaranesh e tij. U lodha nga lendimet u lodha nga premtimet qe nuk u realizun…(vazhdon historia me poshte…)

kurr, me mundesit e mija i kam dhen buk e kam dasht si burr e kam kqyr si burr e aj me fjal. Shkuan vitet asgje nuk ndryshoj . E tash le te rri ne dhomen e vet aty ku eshte vetem dhe vetem vajton dhe mos ti thot askujt se eshte fajtor apo i poshter sepse aj vet e toleron qe ata te knaqen e te jetojn me njersenne tij dhe e sunojn si nje femij te vogel. E ky vazhdon me kajt e nuk ben asgje per me ndryshu. Gruaja do burr te moralshem te fort e mbeshtetje sikuse ajo qe te mbeshtet ne te gjitha, e jo un po te du po ata spot dojn , atehet hec aty ku e ki vendin edhe mos rri ne dhomen tede sikur 5 vjeqar mbyllun. Nuk ka dasht per tan kto vite aj vet tash mos ti thot askujt asgje e mos te lyp me lon faj askend. Njerzit me moral nuk tolerojn me kalu vite kur eshte nje situat si kjo se patem ne. Te kam dasht aq shum sa qe vitet po tregojn, por un duj ty ti mu bashk me familjen tende me keni shty . Ti je aj kryesori qe e prishe ket dashuri . Martohu sikurse ja keni zanat me msit qe jau gjen prindi grat juve edhe rrini qaty krejt grumbell sikur me qen…(vazhdon historia me poshte…)

koqak i pulave, knusi knaqet ju tjert kqyrni . E kjo ka marr fund pasi qe je tregu taman pul e dobet dhe smujte kurr me fluturu e me luftu per dashnin se ma shprehje me goj por me vepra nuk erdh e su pa kurr. Se burri nuk edhte vetem per shtrat e martesa nuk eshte vetem shtrat por eshte shum kontribut i madh e mbeshtetje ne te dyja palet e qiftit . Un shtyll per ty ti per mu as temel . Prandaj , pjeku ne shtepin tende e mos gabi prap ta mendosh se gruaja eshte vetem per qefet e tua por eshte pjestar i familjes . Nuk kam shkruar per keshilla por le ta din e ter bota qe ket dashuri ti e rrxove me plot dijenin tende se 30 vjeq je jo 3 vjeq. E pra jeto aty ku je mesuar te sundohesh e mos genjej rreth e rrotull qe ti di qesht dashurija dhe qfar force te jep ajo per mos ta humb dashurin .epo ti se pate e se deshte vet. Ke premtuar me milona her qe pas nji muje ka me ndryshu ki me u vendos definitivisht ne banesen ton por prap ke vazhdu njejt me mesheftesinat tua kundrejt familjes tende te dashur. Un smundem me qe shtepija ime te behet Puf per ty e ata e te perqeshin njerzit ne nivel te ult mua dhe femijn e mij qe te pranuan ty si prind ketu. Turp te kesh ti e familja jote per moralin qe kishit . Dhe per pare per lluks qmos po tolerojshit vetem un nuk isha e pasur per ta bler vendin ne familje te juaj . Turp E kam perzen burrin nga shtepija , Njerezit me moral te fort si un nuk tolerojn te ndodhin gjera qe