Disa njerëz i mbajmë në jetë vetëm t'u rikujtojmë ; Sa të pavlerë janë... | Histori Të Jetës

Disa njerëz i mbajmë në jetë vetëm t’u rikujtojmë ; Sa të pavlerë janë…

Disa njerëz i mbajmë në jetë vetëm t’u rikujtojmë ; Sa të pavlerë janë…-Pershendetje juve ! Para 7 vitesh pata shkruar disa herë historinë e jetës sime ( e shtyva tash 7 vite po u shkruaj aktualin ) Jam nje femer afer 50 ..qysh si studente jam njoftuar me burrin qe kam tash dhe ishte dashuria ime ..mbreti i familjes mbreti im ..E zgjodha pikerisht ate edhepse kisha shume oferta sepse ka pas nje karakter te forte ka qene i dashur e i sjellshem . Ishte me i varferi akoma flente ne shtepi me balte e kashte Por per mua vlente karakteri siq thashe .. U martuam ne vitin 1994 dhe dolem ne perendim ku filluam te punojme pothuaj pa ndale ..Pas nje viti mbeta shtatzane por punen nuk e ndala sepse ne Kosove u mesuan me paret tona ndertuan shtepi e filluan te jetonin me mire Nje rroge e burrit vertete nuk kishe mbuluar shpenzimet atje tek ne qiraja e faturat mujore Ne rregull posa linda gjeta po ate jave nje pune ne orarin e kundert me burrin ..ai kujdesej per beben ma binte te puna ti jepi gji ne veture dhe disi ia dilnim ti mbajme prinderit vellezerit axhallaret e tij atje .. Po i bie me shkurt ..punuam vazhdimisht e ata ne Kosove bene edhe jete luksoze me traktora vetura etj etj ..I martuam kunetet me dasma e dukat ..me mire se te gjith .. Une jetoja si nje skllave krejt qka kisha nje unaze fejese 20 marka dhe nje garderobe qe i vishnja cdo dite ..Por me dhimbseshin ata ..( çfarë ironie e shohë tash ) Pas disa vitesh burri ndryshoi komplet ..Filloi me ba dashnore dhe u blente dhurata nga me te shtrejtat .. Une nuk kisha celular akoma atebote ai i kishte derguar nje me te riun nje dashnores L.S I fola me te mire por edhe me zemerim pse qysh ..cka me mungon mua ? Ku kam ba gabim ? Pergjigja ishte : Tash kam ba pare jam.zotri ..hmm po per mua pse nuk bëhesh Zotri ..? Vendosa ti jap fund marteses qysh atehere por ai mu lut shume me ja fal .. edhe nga dashuria edhe nga dhimbja per fëmijet si te jetojne pa babin ..ja fala .. Nuk shkoi shume e njejta gje ..Oh Zot ..ishin femijet ne moshen kur vazhdimisht deshironin te luanin te dilnin .. e te lumtur shume e mungesa e njerit prind do ti ndryshonte shume Ja fala duke i perqafuar fort ata .. Kur pas 20 vitesh martesë isha duke u kujdesur shumë per Familjen time qe e qmojaa shume shume ..isha e zenë duke eduku fēmijet ..isha duke punuar poashtu shume e poashtu edhe ne shtëpi ..nuk e prisja fare fare ndryshimin e burrit ( i kishte ngjite dhembët fallse ishte operu ne gjunje e prej unazave kishe edhe akesa tjera shendesore ..perderisa une kisha keto brenga ) Ai filloi te vishej bukur e shkonte ne Kosove nga dy muaj kinse tek prinderit e moshuar ..E respektoja kete gje sepse sa mire ndihesha kur mua me donin e respektonin femijet e mi … Keto du vite ishin tmerr me maltretonte me ofendonte me injoronte dhe vinte ne shtepi vetem kur ishte i uritur hante ngopej e dilte prape .. Oh Zot e pyesnja qfare ke kete ndryshim ..asnje pergjigje ..Dikur dyshoja se une po bej gabim dikun pse martesa jonë kishte kaq tmerr dhe vendosa ti jap find jetes ..mora shume tableta por ne qastin e fundit djali i vogel me shpetoi duke qare nga dhoma ti qe me kishte pa anerr keq .. Vendosa te kerkoi ate ” shkakun” dhe nuk ishte e veshtire ..sepse me ndihmuan edhe femijet tashme te rritur permbi 18 vjeq ..Dhe zbulova se burri ne kosove kishte nje dashnore dhe 2 vite rresht i kishte dergu te holla me djersen time e ndoshtaa edhe paret e fmijve sepse kishte kohe qe nga mungesi shendetit ai nuk punonte .. Ky ishte kulmi … E pyeta ate dhe pa hezitu mu pergjigj ; Po kam nje tjeter 22 vjet me e re por me don edhe e du ..hmmmm .. E para qe beme ishte nje okay e jonja dhe kuferat e gaqem e larguam nga banesa .. Ai u kthy po ate nate duke u qirrur duke kerku falje ( sigurisht dashnorja i ka than jo o mjeran nuk te marr po paret e mira i ke pas ) E luta te dilte ..sepse une kisha me veshtire per 3 persona nje banes por joo Dikur edhe hatri prinderve te mi qe me luteshin me fal edhe lutjet e tij me bene te ja fali ..(kinse) Por po e mbajë tash e 7 vite pas asaj tradhetie ..jo qe e dua ..Por ti rikujtoi cdo dite sa i pavlerë dhe i mallkuar êshtë ..Tash ka pesu edhe nje semundje tjeter ..( Zoti po e denon keq keq çdo ditë ) Te femrat tjera ska as shanca se një gjys kafe ska me pagu .. Unē po vuaj ende pêr ato vitet e shkreta te rinise sime me tradhëtija e skllavëri por mirë qe po e mbajë siq thashë t’i kujtoi ati cfare cope e m*** ka qenë ..Pendimi i tij ishte i vonë ..zemra ime s’ ja falë kurrë ..por me siguri as Zoti sepse isha ajo qe me kishte zgjedhur vetë me kishte lutur vetë ..isha ajo që pata bukuri moral vyeshmëri e dashuri … Praa meshkuj te nderuar para se tê beni keso gjëra te flliqtaa ..ose ndajuni njeherë Jetojeni jetën e flliqt …por mos mbani skllave qe tu japin bukē sepse ata bukë t’ saj një ditë do e vjellni gjak … Kaloni mirë e zoti jept mend ku s’ka ..e Zoti i dēnoftë qelbēsirat çofshin meshkuj ose femra … ( ju lutem anonim )