Familja e burrit te nenes nuk me dojne aspak,sdi pse njerezit jane kaq te prapambetur... | Histori Të Jetës

Familja e burrit te nenes nuk me dojne aspak,sdi pse njerezit jane kaq te prapambetur…

Familja e burrit te nenes nuk me dojne aspak,sdi pse njerezit jane kaq te prapambetur…-Ju pershendes faqja Histori Të Jetës dhe ju komentues ku do qe jeni . Anonim ju lutem: Si shume te tjere edhe une desha te shkruaj historin e jetës sime qe po me grryn permrenda.Jam nje vajzë 20 vjeqare, jetojm ne gurbet bashke me nënen time qe e dua shume. Kur isha 4 vjeqe prindrit e mi u ndane arsye pasi babi im jetonte ne gurbet dhe bashkejetojke me nje gjermane kurse ne në kosove me familjen e babit, pas nje kohe ai e pranoj qe sna done neve dhe u ndajtem, ne jetuam te dajt per nje kohe te gjate,dhe pas nje periudhe erdhem edhe ne ne Gjermani, sa e veshtire ishte ajo kohe per neve nuk do ta harroj kurrë!! Nena ime ishte 30 vjeqe sa e veshtir ishte te ja fillojm nga e para, Zoti na ndihmoi dhe pash shume vuajtje e malltretime nga babai i cili donte te na kthente ne kosove e fituam betejen Vizen, mami gjeti pune si pastruese ndersa une fillova te shkoj ne parashkollorë. Mami punonte shume pasi qe mua ma mundsun te rri pas shkolles ne (Hort) e paguante shteti pasi qe mami ishte e vetme. Pas qdo vuajtje qe e perjetuam se bashku, mami kishte edhe shume fjale qe na mundonin shume, je e re duhet te martohesh, jeta vete eshte e veshtir, qika rritet e martohet e shume fjale te tjera, por nena kishte shanca plote po fjala e pare ishte qoe qiken te baba nese done, por mami kurr nuk e pranoi kete gje. Pas nje kohe u bera 15 vjeqe dhe me mundonte shume vetmija dhe vuajtjet e nenes time, puna e shumet, punoi shume morem banes, e mobiluam dhe brenga ime shtohej perdite, nje dite vendosa ta pys mamin pse nuk e gjen diken sepse jeta eshte e gjate, dhe pleqeria vet eshte shume e zorshme thonin gjysherit e mij, tha nuk kam guxim!! pas nje kohe erdhi nje familjar dhe i tha mamit se e ka nje shoke qe ka qen i martuar edhte ndare dhe po kerkon grua dhe si tha se ja ka tregu rastin tone dhe ai ja thene qe sme pengon pasi qe edhe ai kishte fmije, nena e ime u shtang ne ven dhe tha qe smundet, pasi shkoj ai i thash te dilte te bisedonte se zemra me tha se do te jete nje njeri i mire. Pas nje kohe te gjate doli dhe qdo gje shkoj mire shyqyr Zotit, tash jetojm bashke ai eshte njeri shume i mire i ka fmin dhe te gjithe kalojm mire pasi fmija tij jane te rritur dhe jetojn vet ndersa ai ka ardh te ne pasi qe mami nuk donte te me ngushtonte as mua as familjen e tij, ne jemi shume mire te gjithe punojm fitojm edhe mami shihet qe eshte me mire, por ajo qe me brengos shume eshte se familja e burrit te nenes me urrejn mua shume, une nuk kam faj per asgje, jam nje viktim asgje me shume edhe mami jem i ka gjitha te mirat se ka punu shume edhe i kem te gjitha sna mungon kurgja se familjen e ka shume te pasure(dajt e mij) po ata tuten shume se di pse e bajn kete pasi qe mami e ka marre burrin nshpi e nuk jemi shku na te jetojm atje,edhe ne pushime kur shkojm mami shkon te burri e une te dajt e po merzitna shume pse jane njerzit aq te prapambetur per qka friksohen aq shume kur une skam nevoj per kurgja tynve, veq per nanen time, na jetojm jashte edhe veq dy tri jave pushime atje po shume mamit i bajn stres vjehrra e kunatat bija!! pyetja ime eshte se a kan drejt familja e burrit mi ba fjale mamit per mu kur ajo ma se pari u marr vesh me burre te vet e dyta mami jem i ka te gjitha te mirat ska nevoj per kurgja tjeter perveq respektit e dashuris qe se ka pas kurre!!! Qfare eshte mendimi i juaj a kane te drejt mi ba stres mamit a jo… Ju pershendes dhe ju uroj nje dite te mire te gjitheve