Burri e respektoj por nuk e du, cdo dit i shikoj dhuratat e atij, djalit kam vendosur t'ia le emrin e atij qe e du! | Histori Të Jetës
cdo dit

Burri e respektoj por nuk e du, cdo dit i shikoj dhuratat e atij, djalit kam vendosur t’ia le emrin e atij qe e du!

Burri e respektoj por nuk e du, cdo dit i shikoj dhuratat e atij, djalit kam vendosur t’ia le emrin e atij qe e du! – Pershendetje kam lexuar shum histori te ndryshme ne kete faqe dua dhe un ta shpalos nje histori nga jeta ime disa kujtime te bukura qe me mbajn gjall. Jam nje vajz 24 vjeqe jetoj ne Franc dhe jam e martuar. Kur isha adoleshente ne moshen 16 vjeq u njoftova me nje djal ai ishte 20 vjeq me mesoi shume gjera rreth jetes me mesoi si te jem e lumtur por un e lumtur isha vetem afer tij qdo dite me dergonte ne shkolle dhe me merrte me dergonte ne shtepi kujdesej me kend shoqerohesha me jepte shume dashuri u lidhem bashk kishim ndonjeher probleme te vogla te cillat i zgjidhnim me qetsi me zinte gjumi duke e enderruar buzeqeshjen e tij kaluan muaj e vite deri sa mbusha un 18 vjet isha ne mosh me te mire dhe vendosem tju tregonim familjeve per lidhjen ton ne fillim vendosa ti tregoja nenes i tregova qe nga dita e par qe e pash i tregova per dashurin qe kisha per te nena ime e priti shum mir u gezua qe isha e lumtur me te mendova qe dhe babi do te kishte te njejtin mendim por jo babi kur e kuptoi me tha njeher duhet ta kuptoj kush esht pastaj flasim mbas nje jave babi me thirri qe te flasim ishte i inatosur me tha qe asesi kjo lidhje nuk do te zgjat arsyja ishte vetem qe vinim nga i njejti fshat nuk kishim as mbiemer te njejt dhe as lidhje gjaku ishte arsyje koti un e kundershtova babin i thash qe per her te par jam kaq e lumtur dhe e dashuruar sa askush nuk mund te me ndaj nga ai babi me goditi ma mori telefonin dhe me mbylli ne dhome me tha do te qendrosh e mbyllur derisa do ta respektosh vendimin tim, nuk kisha ku te kontaktoja me te u merzita shum qaja qdo nat nena ime me ngushllonte. Nje dit babi nuk ishte ne shtepi nena ime me ndimo ta takoj te dashurin tim u takova me te i tregova gjithqka kishim ne mendim te me ikte nga shtepia dhe mbas nje kohe do te pajtohej babi im por kishim frik mos behet ndonje bela qdo gje mendonim por nuk kishim zgjidhje i premtuam njeri tjetrit qe qfar do qe te ndodh nuk do te ndahemi dhe do te luftojm deri ne fund nena ime me ndimoi shume sa her ishte babi ne pun me ndimonte ta takoja sepse nuk donte te me shinte te merzitur ajo me kuptonte dhe ne jepte shpres qe nje dit babi do te pajtohet me kete lidhje. Ishim kaq koh bashk dhe aq shum te dashuruar por ende nuk kishim ndonje mardhenje sepse gjithmon kemi enderruar qe ajo dite do te vi kur te jem e veshur me vello naten e marteses do te behem taman e tij por kjo dit nuk do te vinte leht menduam dhe vendosem te kishim mardhenje ma humbi virgjirin mbasi ma humbi u dashuruam dhe me shum nuk munt te rrinim larg njeri tjetrit dhuratat qe mi blinte i mbaja gjithmon ne nje pako qdo dit krijoheshim kujtime te bukura vendosem te flisim me babin perseri dhe ti tregonim qe nuk isha me e virgjer i thash babit te takohet me te por babi nuk pranoi u bera nervoz dhe i tregova qe sisha e virgjer babi u inatos keq dhe kuptoi qe nena me kishte ndimuar ta takoja ate nate me maltretoj dhe mua dhe nenen time u lodha nga kjo gjendja dhe zgjidhja e vetme ishte te ikja me te i tregova nenes por ajo mu lut qe te mos ikja sepse gjendja do te behej dhe me keq kaloi 1 vite keshtu e kuptova qe gjerat e mira nuk zgjasin shum babi ma kishte gjetur nje djal jasht vendit dhe me tha do te fejohem me te ne ver iu perula ne gjunj i qaja si femij babit duke iu lutur qe te me lejonte ta jetoja jeten e lumtur por nuk ishte ai njeru qe e quaja babi qe me nimonte ishte shendrruar ne njeri pa ndenja jeta ime u be ferr nuk kisha zgjidhje dhe u ndava me te dashurin ia sqarova te gjitha dhe ai perher te par qau para meje dhe mu luste te luftonim mos te ndahemi mos ti qojm gjith ato vite posht por kisha shum frik nga babi nuk doja ti kundershohesha me sepse gjendja u bente me keq babi me shum u inatoste nga ajo dit qe u ndava nga i dashuri e varrose dhe jeten time erdhi vera u fejova isha sikur dru para tij as nuk i flisja shum as nuk i afrohesha dhe pse nuk ishte njeri i keq ishte i pashem por vetem i dashuri im shkelqente ne syt e mi nuk me duhej me bukuria as e shpirtit as e fizikut babi me qortonte gjithmon me thoshte mos te sillem e ftoht me te shkuan disa muaj pas fejeses dhe ai me mori jasht largimi nga kosova ishte shum e veshtir per mua zemra mu coptua po largohesha nga kujtimet e bukura qe kisha me te ishte dhimbja me e madhe qe perjetova ne jet. Por me kaploi nje dhimbje me e madhe kur erdhi momenti qe te kem mardhenje me te trupi mu be gjenaze dhe dridhesha por duhej te pajtohesha me jet tani jetoi vetem me burrin ne banes ai punon kurse un shumicen e kohes jam vetem ne banes qe nga ndarja te dashurin nuk e kam par me thon qe koha sheron plaget por nuk ndodhi keshtu kan kaluar disa vite qe se kam par por ende me dhemb shpirti per qdo dit mar pakon i shikoj dhurat e tih dhe qaj nuk dua asgje nga jeta vetem ta di si esht dhe ta shoh kam dashur disa her ti shkruaj ta pyes se si esht por nuk pata asnjeheer guxim burri im e ka kuptuar qe nuk mundem ta du asnjeher me zemer por ai me dashuron kujdeset per mua dhe me respekton dhe un si grua e tij eh respektoi dhe pse nuk e dua mundohem te jem nje grua e denje per te mos tia shkatrroi dhe burrit tim jeten. Por zemra mal do te me behet vetem ta di a esht mir tani i ka 28 vjet ndoshta esht martuar ndoshta me ka harruar apo ndoshta me kujton ende kam shum pikpytje ne zemren time por kam nje hall shum shpesh e shoh ne enderr dhe qdo her e shoh duke qar me esht fiksuar kjo enderr ne koke shpresoj qe te jet mir nese zoti me fal ne jet nje djal kam vendosur tia le emrin e tih. Ju falenderoj shum qe lexuat historin time do te deshiroja te kisha nga ju me shum keshilla sesa ofendime respekt. Klm!