Burri dhe familja e tij me kan bere te vuaj jashte mase,fale prindereve te mij sot jetoj e lumtur dhe buzqeshi,faleminderit Nane dhe Babe... | Histori Të Jetës
Burri dhe familja e tij me kan bere te vuaj jashte mase,fale prindereve te mij sot jetoj e lumtur dhe buzqeshi,faleminderit Nane dhe Babe...

Burri dhe familja e tij me kan bere te vuaj jashte mase,fale prindereve te mij sot jetoj e lumtur dhe buzqeshi,faleminderit Nane dhe Babe…

Burri dhe familja e tij me kan bere te vuaj jashte mase,fale prindereve te mij sot jetoj e lumtur dhe buzqeshi,faleminderit Nane dhe Babe…-E gjithe historia ime filloi kur prinderit e nje djali qe as e njihja fare me kerkuan doren per nuse…. Isha 15 vj…Me vinin ne sholle me perrallisnin perdite…dhe une pa treguar ne shtepi u afrova me ta shume.Djali i tyre ishte ne Angli pa letra…dhe me dhane adrese te flisja me te.. Rashe nga mesimet dhe flisja mengjesi e darka…darka e mengjesi..pa pushim.. Rastis qe ai djali vjen dhe pa menduar fare une e coj ne familjen time..Aty plasi bomba…As babi as mami nuk donin …pergjigja qe i dhane ishte:Nuk ka moshe per martes vajza.Eshte femij dhe ka tjeter drejtim ne jete ,shkollen. Pasi u binden familja ime qe une nuk flisja me te …u qetesuan per pak kohe derisa une ika me ate djal.ne shtepi te tij… Ne fillim mu duk mire gjithcka…por ishin te tjere njerez ne krahasim me familjen time..Ketu plaste sherri pernate…vjehrri kish drejtim tjeter…vjehrra tjeter…e djali qe bashkjetoja une tjeter drejtim…Me zgjonin ne mengjes vetem duke berrtitur…Mengjesi per ta ishte rruga drejt lokaleve…kurse darka ishte mledhja e diskutime duke u zene e berrtitur… Po me mungonte zeri i embel i prinderve te mi …perkedhelite …Futesha ne dhome e qaja.. Pas 6 muajsh mezi u pajtua familja ime me familjen e tij…dhe prape me thane te kthehesha prane tyre… Kur shkonim per vizolite nga nena ime me conte perhere naten…dhe as gjysem ore e ngrihej per te ikur…nuk me linte te cmallesha e te flisja me njerezit e mi…. Me pas u semura …nuk me cuan ne spital por tek nje grua qe dic me kendoj e me lagte me uje trupin…Humbja ndjenjat her pas here… I kerkova te shkoja ne shtepine time dhe me bente presion rruges…thuaj qe kaq dua te rri…do ikim shpejt vetem gjysem ore…mos dil ne dhome tjeter…do rrish ulur prane meje… Sa shkuam nenes sime i ra ne sy menjehere qe une nuk isha mire… Pa u futir brenda i foli babit te nxorrte makinen e te me conte ne spital… U nisem…ne urgjence na thane shloni ne marernitet..Shkuam dhe aty mesuam se isha shtatzene… Me shtruan pak dite dhe bashkjetuesi erdhi me mori… Ai duhej te ikte prape…dhe keshtu beri…iku.. Vjehrra ose nena e tij me conte duke berrtitur …cohu se nuk je si tek jot eme ketu…ka pune shtepia…dhe cohesha duke qare…Me hoqen te drejten per te mbajtur telefon ..per te folur me familjen time… Jo tel se shkallon je e vogel akoma….. Kur me fluste ose me kerkonte ne tel djali i tyre ata i thoshin…shiko punen ti se gjen gje kete…hajt mbylle e mos harxho leke kot me tel. Kaluan muaj …po me nxihej jeta aty …ne muajin e tete isha prape semure… I dergoj babit me dike qe kisha aty …vjen me merr dhe me con ne maternitet…kisha albumine te shumte ..u enjta komplet ne tru e fytyre. U shtrova 15 dite…me vinte nena ime …me mua qeshte me gezonte me perkedhelte …me thosh do me besh gjyshe kaq shpejt…Por nje nate kur doli jashte ne lokal per nje kafe…une i shkova pas…ajo vetem qante….Ketu e kuptova cdo te thote te jesh nene e te kesh nje nene ne krah.. Femijen e linda me cezarian ..operim dhe i jati as qe erdhi ta merrte ne krah…ai kish dite qe ish kthyer sic iku pa nje leke ne xhep ….ne 12 e 45 doli bebja ..kurse une pata prob me placenrmten ..nuk ndalte hemorragjia…dola me vone..shume me vone… Ne 22 ne darke vjen i jati i femijes dhe me thote…Avash se nuk ke ber ti vetem femij…ben sikur ke vdekur.. Ato dite me ndenji nena serisht…bebi nuk kish cte pinte ..nuk kisha qumesht ..as per tre dite e as me vone…Nena e fuste tek nje grua qe kishim ne dhome e bebi pinte…pataj kur dola i filluam qumeshtin e farmacise…Mirepo nisen debatet aty tek te familjes se tij …Ne me qumesht lope i kemi rritur…kush eshte ky femij rrok feleri…qe dashka aumesht farmacie?!.. Me blinte babi im nje here ne jave e mi niste me ke te takonte.. Djali qe me mori iku serisht …mbeta me familjen e tij dhe me tim bir te vogel…nuk mi blinin nje kostum apo nje rrobe te re …gjithmone po te gapej kjo teme ..niste sherri.. Lidhe kopanec…keshtu i kemi lidhur ne e ja ku i kemi… Femija im po rritej …levizte neper shtepi …prekte gjithcka…luge pjata …karrike..bente rremuje si beb qe ish…. Mua me nisnin te punoja ne are … Jam kthyer nje dite se mu duk sikur qante djali….Ia dhash lendupit e kur arrita e gjeta lidhur me nje rrip ne kemb te tryezes…e zgjidha e mora ne krah e pushova se qari….e nderkoh ime vjehrre ishte per kafe nder gjitone… Vazhdonin te ma keqtrajtonin djalin …po ashtu edhe mua….kur i them ne tel te jatit te djalit keshtu eshte puna…ai me thote..mbyll gojen nese do te hash buke me ne…. Dhe mbyllja gojen e lotoja syte perdite… Ai u kthye qe andej nga kish shkuar ..se ashtu bridhte pa letra neper eu…dy muaj para se te mbushte femija 1 vj… Eponthash tani qe do i shikoj vete do kuptoj… Mirepo ai ish i lokaleve…as mblidhej ne shtepi…. Te vetmet tema qe flisnin ishin …ku te gjejme nje rumune te martohesh e besh letrar…apo nje angleze a cte jete.Per here te pare ngrita zerin e u thash… Po rregjistroni nje here kete femij se eshte 1 vj e ngeli keshtu… Kush ta dha te drejten te flasesh ty….filloj bashkjetuesi im…dhe ka vene dore mbi mua…dhe filloj perdite… U ankohej prinderve te tij.ju ma bet peshqesh kete se per mua mire isha andej … E ndjeva veten te tepert aty…po cte beja… I thash do marr femijen e do iki… Te kishe ikur se me ke prishur pune …me tha.. Kurse prinderit e tij …me thoshin.. A po ik se ja mbaruan nuset ketu…ja bjem ne brenda dites prap..Aty nuk hahej me buk …por lot… Aty nuk rrihej me asnje sek e jo me shume… Me kujtoheshin fjalet e nenes sime te babit e qaja…une isha nje femij qe solla ne jete nje femij dhe kisha nevoj per dashuri…per nje fjale te embel…por jo.. Keta nuk kishin fjal te embla por vetem vrer!! Kur kujtoja qe i kisha ngren ne bes prinderit e mij…vetem qaja… Kur kujtoja lotet e mamit qe kur ika une mblidhte librat fletoret lapsat neper dhome …e i mbulonte diku me shpresen se une do i kthehesha serisht shkolles.. Ca te them….kur qaja femija im me shihte ne sy …qante edhe ai… Shpesh here degjoja kur thoshin…tersene qe kjo nuse me gjithe ate qe polli… U stresova…u depresionova….flija pa ngren….dhe me e keqja ish se me vinte turp te ankohesha te familja ime… Nje nate marr tel e vjerrit e i nis mesazh mamit… Nuk dua ti kujtoj ato qe i shkrova se e di qe e lenduva shume….por sa gap e mbyll syte babi erdhi ne porte… Edhe mami…. Te vetmet fjale qe tha babi ishin .. Une nuk kam vdekur akoma te merret neper kembe ime bije… Hajde hip ne makine e te ikim ne shtepi… Une pashe nga mami….Ajo me tha.. Merre vogelushin tend …do rritet me nene dhe jo jetim.. Kur te mungon nena te mungon drita …kur te mungo babi te mungon keshilla…sa per keshilla do mundohi te gjithe por driten nuk ja zvendesojme dot… Dhe mora tim bir e ika….. Nuk ka si gjiri i familjes tende…si nena ..baba … Nuk ka si streha ku ke lindur e rritur…ketu edhe lulet edhe bari celin ndryshe…ketu dhe une u bera perseri me buzeqeshje… Flm nene dhe babe!