fbpx
Babai dhe Nena me moren nga burri dhe me derguan ne psikiatri, dokumentin e kishin bere fallc, nuk do ti fal kurre, ka nje vite qe nuk ju shkoj ne shtepi...

Babai dhe Nena me moren nga burri dhe me derguan ne psikiatri, dokumentin e kishin bere fallc, nuk do ti fal kurre, ka nje vite qe nuk ju shkoj ne shtepi…


Babai dhe Nena me moren nga burri dhe me derguan ne psikiatri, dokumentin e kishin bere fallc, nuk do ti fal kurre, ka nje vite qe nuk ju shkoj ne shtepi…-Jam nje grua rreth te 30 nga nje qytet i vogel i Shqiperise . Problemet me nisen qe ne gjimnaz jemi rritur me nje baba te alkolizuar qe na dhu nonte nena ime vjen nga nje familje e mire me mbeshtetje nga motrat e vllezerit por ajo gjithmone mbante anen e babait edhe pse na dhu nonte sistematikisht kur mbarova gjimnazin me dolen dy dege ne universitet por babai dhe nena nuk donin te me linin dhe gjyshi nga nena befte drite me qoj ne universitet me mi paguajti shpenzimet per nje vit pastaj vdiq nga nje semundje ne mushkeri dhe pas vdekjes se tij prinderit nuk me lejuan te shkoj me ne universitet ma nderprene pas disa vitesh u njoha me nje djale qe sot eshte bashkeshorti im i shkolluar ne europe u fejuam dhe vazhduam te benim shtepine tone nderkohe por babai vazhonte me alkolin na fyente dhe dhu nonte perseri dhe nje moment vendosa te iki nga shtepia se nuk duroja dot me bashke me te fejuarin tim morem ca para borgj dhe kredi ne banke per te mbaruar shtepine dhe u martuam ne gjendje civile pas ca kohesh fale zotit zoti na fali nje djale per pak kohe ishim qete me prinderit nuk i kisha marredheniet e mira as une as bashkeshorti dhe vazhdonin te na benin intriga duke na futur sherr ne shtepi nje dite u ngaterrova me burrin shkaku ata si gjithmone dhe mora nje kusherire ne tel dhe i thashe mund te vij pak nga ti se kam nevoje te qetesohem ok me tha por i thash te lutem mos i thuaj babait se jam ketu se ti e di si i kam punet ajo me preu ne bese dhe i tha babait se ku jam pastaj erdhi aty dhe nuk me lejoj te dal nga aty me mori dhe telefonin pastaj ky dhe nena me denoncuan ne polici dhe me quan ne spital psikiatrik pa deshiren time dhe nderkohe burri po me kerkonte gjithandej ky beri nje kartele sikur jam me skizofreni dhe jam e paafte menderisht te kujdesesha per vete dhe tim bir kaluan dy muaj mundime une e mbyllur ne shtepi her ne psikiatri ky po pergatiste letrat per divorcin tim dhe nje dite fale zotit qe lutesha cdo dite me vjen tezja nga italia dhe ajo me dergon te bashkeshorti babai na dergoi policine ne shtepi dhe e arrestuan tim shoq mora nje avokat dhe e nxoren pas 24 oresh pastaj u konsultova me te i thashe cte bej me kete njeri se do na perndjek gjith jeten me tha te bejme kallezim ne prokurori se ska tjeter me te i beme dhe kallezimin pas disa dit e thirin opgj dhe ky u kish thene eshte e cmendur ka dhe karyele genjen pastaj me moren opgj dhe me than qe rrezikon te mbyllet dosja se keshtu deklaron yt ate u thashe do bej drejtesi vete atehere por po ate dite ky ne gjendje te dehur perpjas nje njeri me makine dhe arrestojne dhe i sekuestrojne makinen celularin dhe dalin mesazhet dhe telefonatat me doktoreshen qe kishte komunikuar pa me shtruar mua dhe dhene rryshfet me therrasin ne prokurori dhe me thane a e di cte paska bere babai kjo qeshtje do shkoje ne gjykate ne rregull u thash une dhe prokuroria ka terhequr dhe kartelen time duke e deklaruar fallco sot jam ne proqes qyqesor me te dhe nuk me ka ngacmuar por besoj se sheh zoti sot jam me qete po presim dhe nje vajze kam gjetur nje pune te mire si une si bashkeshorti dhe kam vendosur te rifilloj universitetin burri me thote qe zoti na ka pare shihe shenjen qe po te dhuron dhe nje engjell tjeter pas gjith keture sot jam ne gjyq me tim ate dhe ai nuk del as nga shtepia gjith qyteti e ka marre vesh une kam vendosur qe te mos i fal kurre dhe kam nje vit qe nuk u shkoj ne shtepi qe kur dola shume me thojne qe gabim ben por nje jete kemi dhe nuk mund te vuaj me aj njeri nuk ndryshon uroj te marre ndeshkimin e merituar kam vendosur ti harroj te shikoj perpara femijet e mij se nuk mund te shikoj me dite te keqija..