Baba m'ka eduku qe nuk ka marre me fshi edhe WC, jom n'perfundim te masterit dhe do te me percjell amaneti... | Histori Të Jetës
masterit

Baba m’ka eduku qe nuk ka marre me fshi edhe WC, jom n’perfundim te masterit dhe do te me percjell amaneti…

Baba m’ka eduku qe nuk ka marre me fshi edhe WC, jom n’perfundim te masterit dhe do te me percjell amaneti… – Pershendetje lexues te Histori Jete.Po e shkruj ket histori sa ma thjesht pershkak se e di qe ka lexues t’mergimit qe kan problem me gramatik. Historia qe vendosa me nda me juve anonimisht ja vlen me lexu se nuk ju bjen me ni ksi raste e nuk ka t’boj as me tradhtia as me m’la e lash,po ka t’boj me lidhjen Bab-çik edhe per nji lloj problematike qe po m’intereson shum kendveshtrimi qe e keni ju per ket sen qe per mu osht me vler tmadhe po po e shoh se n’vendin ton osht bo shum normal. Un jom me ni lidhje t’gjat po nuk e kom bo shum publike perpos rrethit t’ngusht.Osht mashkulli i par qe e kom n’jet per t’cilin mu ka dasht koh me vendos, po perkunder moshes (23vjecare) un e kom pas problem shum mi tregu babit per lidhjen tem.Pse? Un vij prej ni fshati goxha t’prapambetun.Si e vogel kom pas sukseset ma t’mira n’shkoll e krejt shkollimi mka shku me bursa.Perkunder mentalitetit Babit nuk i ka interesu sen kur osht kan n’pytje shkollimi jem tu i perfshij edhe shum seminare jasht vendit e sod jom nperfundim t’studimev n’master.Ndoshta nuk kom arrit shum n’ket jet po kjo qe kom osht krejt fal respektit t’babes.Shpenzimet e mia gjith i kom hek vet(prej bursave) e babes I ka ra shum pak me shti dor n’xhep,ama per djerst qe aj punon,un ja fali edhe jeten.Un e kom ni lidhje shum t’cuditshme me bab,nuk jemi shum t’afert me fjal po shpirtnisht jemi t’lidht.Plot 23vjet nuk i ka rre n’der kush e me ja than ni fjal sado pak t’keqe per mu,e un i kam lan shum cefe qe shoqnija jem i ka ba,vec mos me afru veten drejt gabimev t’cilat mujn me ja thy krenarin babes e me mujt dikush me bo me gisht ka Aj. M’ka shku fminija tu mos e pas baben afer se gjithmon ka punu me shpirt per me pas ni t’ardhme sa ma t’mir per neve,jo qe jemi kan naj her keq,po sa t’jesh gjall kurr nuk ke me u ngi.Perkunder kushteve shum t’mira,Babi kurr nuk na ka llastu per asni sen,e kemi dit kur osht Boll edhe kur osht Jo,e mka eduku n’at mnyr qe un nuk di marre me fshi edhe WC e vec mos me nejt pa pun,me dhon sadak,me dit ku e harxhon dinarin e me i nihmu njerzve me krejt qenjen tem.Si fmija ma e madhe e familjes kom pas shum presion si prej Tij po edhe prej antarve tjer me iden qe duhet me qen perfekt n’krejta aspektet e jetes. Kur u lidha me t’dashurin tem cysh n’fillim I rash pishman se cka bona-jo qe nuk kalojsha mir po edhe pse isha me ni mosh ku jom e vetdijshme per hapat e mi,u ndjesha n’faj e n’marre qe po boj gabim.Lidhjen nuk e bona publike si do cifte qe n’rrjete sociale e jasht i sheh qe knaqen po kushedi sa problemin e kan n’mes vete,un besoj qe gjanat ma t’mira n’jet mbahen n’mbrendsi e n’privatsi. Problemi qendron se un nuk kom pranu me shku n’shpi te i dashuri e mu njoftu me familje t’tij pa dijenin e babit. E tash keni me thon po pse si kallxojshe edhe hajt a po?Un babes aq shum ja kam hatrin sa m’ka ardh shum rond e marre m’i tregu me friken se ka me lendu.E di qe osht dicka krejt normale,po per mu ka shum vler. Un jam femen e pashme,goxha e gjat e si shum cika t’reja I kushtoj rendsi pamjes jashtme edhe pse me ni stil ma ndryshe,ku jetoj mu mnjohin si me cehre shum t’rond e t’pa arritshme(kurr ska me dit pse edhe pse jom e shoqnushme )e per shkak se edhe pse e re kam udhtu(per pun) neper bot mendojn qe jam shum e ‘civilizume’,e edhe pse jam beku me gjith kto t’mira nuk dmth qe t’mirave i mshohet shkelmi.O njerz t’dashtun civilizimin cdo njeri e percepton ndryshe e me ja tregu dikujt kejt sen qe un nuk kom pranu me shku n’familje t’dashurit pa dijeni t’babit krejt m’keshin n’ftyr me pretekstin ‘aiiii hajt se nuk e kish mar vesh’. Nuk ka lidhje pse a e kisht mar vesh ose jo,per mu rendsi qe qenia e tij atënore n’brendsi me qen rehat. Familja e t’dashurit e ka pas shum problem me kuptu situaten tem,kurr nuk e kan kuptu qe un i kam principet e mia t’jetes,po nji dit kur un t’bana pjes e shpis t’tyne kto principe t’respektit e t’mirnjohjes kan mi pas edhe ata sikur cysh i kom per nan e bab tem. O ju cika t’reja e shoqe t’mija,un kom ni shum fraza si ‘shkova te t’shpis ttij mu njoftu me krejt po tash kom met vec mi tregu babit’.Un e di qe osht qef I madh me taku familjen qe ta kan rrit njerin e zemres e jon mundu per to,po a jeni nal naj her me mendu cysh e bon kto mas shpines babes tond?Po mundi familjes tande?Edhe ju keni me u bo prind n’t ardhme e kur fmija juj t’boj sene pa autorizimin e dijenin e juj,mos i deno se femija edukohet 20 para lindjes (cka mbjell korr). E di qe shum prind mendojn se fmijt e sodit nuk kan respekt per prindt,e ndoshta edhe baba jem i dashun kurr ska me ma dit per sene qe un jam rujt shum per to,po un ka me qen gjithmon shpirtnisht rehat. Un rrugtimin tem ka me vazhdu,po edhe sikur mi kalu 7 oqeane,ka mem percjell canta e shpines dhe amaneti i babes.