Baba jem shume her m'ka shtin me vjedh se e ka doren e keqe, kam provu me e bind me u fal por... | Histori Të Jetës

doren e keqe

Baba jem shume her m’ka shtin me vjedh se e ka doren e keqe, kam provu me e bind me u fal por…

Baba jem shume her m’ka shtin me vjedh se e ka doren e keqe, kam provu me e bind me u fal por… – Pershendetje anonim ju lutem. Jom ni vajz 17 vjeqare dashta me nda me ju ket historin time te hidhur. Jemi 7 antar te familjes 4 motra 1 vlla edhe 2 prinderit, po babi i cili na e ka shkatrru jeten pi ne vegjli por me se shumti nanès time gjithmon esht marr me fjal te hallkut, shpesh jemi mundu me ja fokusu ntru qe me ja nis me u fal aj thojke jo sdi sdi , mami ja bojke hajde se un tmsoj aj gjith ja kthejke me tkeq , shum her mka shtin me vjedh , se gjithh e ka pas at gjest at dore te keqe veq me maltretime un u tutsha prej tij. Po jo vetem mu po edhe motrav ma tmdhaja 18 vjet i kan gjith jav ka bo qishtu, motres tmadhe ka nis me iu formu diqka ntru krejt shkaku i trumhazjes per muri qe ja bojke babi edhe kerkush nuk e din per motren, po ashtu mamin shum her e ka maltretu. Por mami gjithe ka duruar sebep neve por ne u rritem edhe u banem te zot te vetes fillum punen por Babi edhe pse deri ne sot ja ka kup zemren nanes time. Babi qysh ne femijeri na ka maltretu gjithve po ashtu edhe mamin, edhe ende vazhdon me na maltretu, un isha vetem 16 vjet kur fillova punen nuk ishim keq nga kushtet ekonomike por vetem kisha deshir t’ju ndihmoja tpakten prinderve por babi sa her U kthejsha prej punes ma bojke jo ti je dal mu en rrugve e jo me punu, njojtat fjal perdit. Por qe 1 muaj gjendet ne gjermoni tash nje dit thirri ne telefon pa bo hiq sen amo bash sen po ja nis me i bertit mamit tuj e fy me fjal ku o ma e keqja, dhe ja mora telefonin un mamit nga dora dhe ju drejtova : I thash ma o baba jem se kurr drit me sy tu ski me pa qysh po mundohesh me naj nxi jeten 50 vjet i bone hale me njojtat mend je ndrysho pak se kur sknaqesh me familje tane me kon tjeter ki mu knaq … qashtu njojt vazhdonte mem fy mu tum thon ku** etj… Edhe pse e kom prind e ma i ngat se prindi stbohet kerkush por edhe prindi duhet me dit se qysh me u sill me fmi e jo me i perdor ato fjal ndaj neve… Para dy dite mtha ma mir dil hup se veq mos t ardhsha se ti ke ra ftyres tane, un i thash ma mir temes se tmamit… Po ashtu mamit i thot veq mos mujsha me ardh hiq se stkeni nejt mo qaty nuk di as qte bej sdisa her jom matur me e lajmru npolici po gjith tuj thon ajt se permisohet po jo gjith i njojti… Po ashtu kemi vendosur me motrat me dal me jetu vet me qira po knej pom dhimet mami qysh me lon vet nuk di se qka me bo. Thjesht aj per mu ska vend si prind aj per mu ka dek shpirtnisht, ndihem ne nje pozit shum tron jom met as anej as knej sipas jush qysh kishit vepru.