15 vjece me fejuan familja se mendonin qe "Goca do t’i kishte kushtet e mira”, Ai jetonte jasht dhe... | Histori Të Jetës
15 vjece

15 vjece me fejuan familja se mendonin qe “Goca do t’i kishte kushtet e mira”, Ai jetonte jasht dhe…

15 vjece me fejuan familja se mendonin qe “Goca do t’i kishte kushtet e mira”, Ai jetonte jasht dhe… – Pershendetje doja te shkruaj edhe un historin jetes time jam nje vajz 25 vjece nga shqiperia po jetoj ne gr mua me fejuan familja qe 15 vjece me dike qe se doja ai jetonte ne gjermani ok mendimi prinderve se do rehatojm gocen meqe ishim dhe shum motra menduan prindrit do iki goca gjermani e cdo gje mir po nuk ndodhi kshu ishi im vetem me genjeshta e nisi kte fejes ai kishte qen ne burg ne gjermani e thoshte kam letra kam kte kam ate ok erdhi nga gjermania e skishte asgje nga ato qe kish then vetem genjeshtra dhe ishte 12 vite me i madh se un prinderve te mi u kishte then 5 vjet un isha e vogel sdia as ca esht burri ne ate koh po per hater te prinderve pranova ok erdhi ai e nuk mundej te shkonte me ne gjermani se kishte probleme atje po nuk tregonte prindrit e tij jetonin ne nje fshat te veriut te shqiperis un isha rritur ne qytet sdia ca esht fshati erdhi i mbushi mendjen prinderve te mi tme merte ne fshat atje filloj cdo vuajtje e jetes sime cdo dit me mbyllte brenda nga xhelozia e vet dilte luante bixhoz as ushqime nuk blente nese i thosha un pse luan bixhoz me maltretonte cdo dit shum her perfundoja ne spital nga gjuajtjet e tij prinderve nuk mundesha tu tregoja asgje me kercenonte do te lendoj familjen thoshte e ty do te le te jetosh te vuash gjith jeten e kshu kaluan gati 3 vite ferri ne jeten time as nuk punonte asgje kur shkoja te prindrit ne thonin prindrit nuk do ndahesh nga ai se na qeshin njerzit mentaliteti po me shkatrronte jeten u detyroja te rrija me te nga presjonet e tij e cdo gje nuk doja ti turproja dhe prindrit e nga frika mos ju ben gje ai isha e detyruar te rri me te shum her tentova te lendoj po nuk ja arrita dot thoja zoti esht i madh e do luftoj deri sa te jem e lir nga ai kur mbusha 18 vjece aty mora forc e thash un tani jam e zonja vetes tani me kur me maltretoj me beri per spital pa arsye aty e denoncova ne polici i thash un me ty nuk e kaloj jeten sikur tok e qell te behen bashk un te familja nuk doja te shkoja ne ate koh u thash policve se dua tme mbrojn familjen time asgje tjeter nuk du ai u kish then prinderve te mi nese e pranoni ne shpi ate do ju lendoj te gjithve u detyrova kerkova mbeshtetje ne shtet qendrova 3 muaj ne nje qender te grave aty kuptova se sjam vetem un qe vuaj ne ate menyr mora fuqi nga ato femra te maltretuara thash jeta vazhdon mbas 3 muaj vin prindrit me lusin hajde ne shpi u thash vi po me nje kusht un nuk kthehem me me ate ok than hajde se ste kthejm me mbas 1 muaji ai prap i merte prindrit e mi u thoshte thuaj te kthehet mbrapsht un aty me nuk durova kisha vetem 30ero ne xhep kam marr nji shoqe te femiris qe jetonte ne gr i kam then a me ndimon te vi ne greqi tek ti ajo me thot ok nisu ti del nje shoqe imja te merr sa te arrish atje po un sjam per momentin ne gr rri te shpia ime nji jav sa te vi un ok nisem me 25 ero paguaj bileten 5 ero me ngelin ne xhep as per buk e asgje arrij atje me pret shoqa shoqes. E me dergon te shpia shoqes sime mua me vinte turp ti thoja skam lek i them kam ok thot rri ktu deri sa te vi shoqa familja ime me kerkonte un nuk kthesha me mbrapsht me me kthy me ate ne moment kur arrij ne dogan me vjen mesazhi babit tim kthehu bij na fal nuk te kthejm pas ama un nuk kisha si me u kthy me mbrapsh arrij dhe qe thash arrij te shpia shoqes aty hy ne shpi vetem rroba te shoqes kishte as ushqime asgje vetem uj thash ok do blej vetem buk do bej disi nje jav ok bleva vetem buk e haja that me 3 dit ngela pastaj as buk asgje thoja o zot me ndimo un rrugve nuk dal as me lyp e as ku** nuk behem per lek thash me mir vdes nese esht shkru me vdek ngaqe skisha as me henger 3 dit vetem uj u shtriva ne krevat te vdekjes kur erdhi shoqja ime me gjen gati tu vdek me thot pse ske tregu se ske buk me henger e me con ne spital aty e marr veten kaluan muaj deri sa te ambjetohesha me jeten aty 4 muaj nuk mundesha te punoja shoqja me mbante me ushqime veshje e gjithcka deri sa msova pak gjuhen e fillova pun pastruse aty ne gr ok u ambjetova ishi im u largu nga shq u qetsuan disi gjerat dy vjet me kercenonte ne tel deri sa u martu prap ai u martu ok un u pajtova me familjen time cdo muaj ju dergoja lek i mbaja fillun familja me thonin martohu martohu se kemi turp me dal dhe ne der te shpis prej teje un kisha njoft nje grek e kisha si shok si vlla ai me thoshte martohemi bashk e bej letrat nuk du asgje prej teje se donte me me ndimu e un isha pa letra duhet gjeja nji menyr me shum te qetsoja familjen time tu thoja ja u martova me lini rehat tani ai cuni esht gej nuk esht burr per mu taman ama familja ime mendojn se jam martu taman jan rehatu as me thon gje me me lek e me cdo gje un i mbaj po tani thon bej fmi ato se din se un skam lidhje me ate njeri fare un e kam si moter me sakt thjesht per tu mbyll gojen njerzve dhe per te mar letrat u detyrova te martohen me te. Tani para nje viti un jam lidh me dike ai jeton ne zvicer e dua dhe me do e di historin time te gjithen me lut hajde jeto ktu me mua tregoji prinderve cdo gje ama si tu tregoj un prinderve ato do shkatrrohen komplet ai qe kam marr per letra e di i tregoj cdo gje me thot shko te dashuria jote nese te lendon un ktu prap jam te ndimoj ama ky ne zvicer me thot tregoji familjes e martohemi bashk nuk di cfar te bej si tu tregoj ju lutem se shum kam vujt tash si gjeta dashurin e jetes sime nuk di si te jem me te se sigurt prindrit skan per tme fol kurr e di kte nese un u them u ndava prap nga greku ato do me nxjerrin pergjithmon nga familja se babi im se di se un ate e kam thjesht per sy e faqe un ne ate skam fjet kurr sdu jam ne hall te madh ju Ju lutem postojeni anonim edhe ju lutem mos ofendoni e di ndoshta kam ber dhe un gabim ama sdi nje mendim kerkoj asgje me shum ju faleminderit shum!