Zemra me ra ne toke kur ne shpi pash nje Gru tjeter, Baba na tha "Prej sot kjo asht Nana juv e re"! | Histori Të Jetës
Zemra me ra

Zemra me ra ne toke kur ne shpi pash nje Gru tjeter, Baba na tha “Prej sot kjo asht Nana juv e re”!

Zemra me ra ne toke kur ne shpi pash nje Gru tjeter, Baba na tha “Prej sot kjo asht Nana juv e re”! – Mirmbrama lexues te ksaj faqe dashta te tregoj perjetimet e mija dhe mu duk shum e pershtatshme te shprehna ktu jam nan jam moter qysh ne mosh te re u pjeka nga ndodhit qe vinin njera pas tjetres isha femiju i par dhe barra binte mbi mua ne klas te shtat u bera nan jo ne at menyr nan qe linda un po babi e deboi nanen nga shtepija posa e lindi vllaun tim mbas 7 dite nuk di problemet e tyre po di qe prej se me kujtohen gjerat nuk kishte qetsi ne shtepin ton nana ime ishte e urt po te thonte babi im tavolina e bardh asht e zez ajo ashtu do te thonte kur fliste babi im ajo dridhej keshtu na ishim 5 femij dy motra e tre vllezer motra ime ishte ne klas te 5 kurse tre vellezerit me te vegjel ne ne mengjes un e motra shkonim ne shkoll kurse babi punonte ter naten si rojtar kush te kujdesej per vllaun e vogel qdo dit qe kalonte ishte me e veshtir per ne na mungonte lumturija etek ne mbreteronte loti e dhimbja ter naten ishim zgjuar tu luhat ne qebe nje femij 7 ditesh qe kerkonte aromen e nanes dhe per qudi kisha gjith ato obligime dhe ne mesime isha me e mira zoti te ndihmon kaluan nje muaj dhe ishte 8 marsi at dit ishte dita me e zez ne jeten time o zot tgjith femijet zgjohen me nje peqafim per nanen e tyre e ne ne ishim strukur te 5 ne nje qoshe shkuam ne shkoll zemra me dilte nga kraharori te gjith nxenesit me lule ne dor un e motra shikonim kujt ti dhuronim lule ne si te kthehemi ne shtepi posa mbaruam mesimin duke lendupuar shkonim ne shtepi posa hynem ne rrugic kishte shum vetura zemra me ra te kembet o zot thash ka ndodhur diqka hym ne oborr e qeshura ndihej gjithandej hym mbrenda hallat me djem me burra ishin ardh qfar ka ndodh thash me vete halla e madhe me mori ne dhom dhe me tha nuk duhet te merziteni kshtu e ka shkru zoti qa u ba bertita eja tregoj kur hyra ne dhom nje grua me frizur e lyme kush asht kjo thash spo e njoh babai im u ngrit ne kemb vajzat e mija prej sod kjo asht nana juv e re o zot u shtanga mu mbyll goja lotet rridhnin pa e vrejt fare ne at moment fola asod e gjeta o bab sod e gjeta te bish grua tjeter ne kte shtepi po ju ku ishit qe nje muaj nuk erdhet as te me qelni deren tme pyesni se a di te kujdesem per nje femij apo si po ndihemi me ket dhimbje ne at moment kam ndjer doren e babait qe me goditi me sa fuqi kishte nuk ndjeva dhimbje sepse dhimbja me kishte kapuar shpirtin ika hyra ne dhom sdija qte mendoja mallkova diten kur linda mallkova oren e minutin kur erdha ne ket bot at dit ndryshoi gjithqka babi jon as nuk i interesonte per ne tash kishte gruan e vet nuk i interesonte a mund te kujdesemi per nje bebe e cila ishte nje muajshe si interesonte asgje ditet kalonin e secila kishte dhimbjen e vet u ben tre vite qe se pam nanen ton syt na u qorruan ja harruam edhe aromen ajo kishte problemet e veta vllezerit e vet se linin qe te na takonin ne e ne anen tjeter babi jon sna linte te shkonim pas tre viteve vuajtje edhimbje me ne fund shkuam ta shohim nanen ton o zot me dukej qe vetura ecte mbrapa me dukej qe sdo ta shoh kurr ja kisha harruar fytyren e vllau im i vogel kishte ber 3 vjet dhe se kishte takuar kur arritem o zot e qajtmja jon bertima jon i ngjante nje funerali nana doli ne oborr me dukej qe a sht anderr ajo humbi ndjenjat per nje koh nuk mundi te vinte ne vete qanim dhe sdinim te ndaheshim nga nana jon pjesen tjeter do ta shkruaj tjera dit sepse shum gjat faleminderit shum dhe nese ka mundsi anonim.