fbpx

tjetren Gru ne shpi

Vshtir ish me ta sjell Burrin tjetren Gru ne shpi, me tha “Bo qka te dush se Une jam martu edhe me kete e…”!


Vshtir ish me ta sjell Burrin tjetren Gru ne shpi, me tha “Bo qka te dush se Une jam martu edhe me kete e…”! – Pershendetje per te gjithè e posaqèrisht pèr faqen Histori e Jetes : kisha dasht ti pèrshendes edhe komentusit qe shumica prej tyre jan pozitiv sepse un mendoj se nje fjal e mir prshon shumë ju kisha lutur vetem nje gje te jeni sa me te kujdesshèm qe te mundemi sado pak ti ndihmojm te tjeret ket e them nga provoja qe kam ..kisha dasht te shpalos dhe un historin time te tmershme mund te them me plot fjalen isha 16 vjeqare kur edhe u dashorova ne njeriun qe shum e doja e doja aq shum saqe nuk mundem ta pershkruaj por ishti viti 2000 diku dhe kisha frik sepse e dija se isha nga njee familje qe sdo ta pranonte ket por ne fund vendosa te ja them familjes dhe sapo ata e kuptuan me izoluan totalisht sepse isha e re dhe sipas tyre ishte familija qe nuk ben un me dit te tera vujta shum saqe nje dit u lodha dhe vendosa te humb familjen ose ata edhe pse isha vajza me e pergdhelur e familjes por nje gje njeriu I ri nuk din dhe nuk mendon gjat shpresoj qe te gjitha femrat te mendojn dhe te ndegjejojn njekosisht nejse nje dit familjes I thash se un vetem at e dua dhe ose do ta mar at ose do ta mbys vetem pas ksaj ata filluan te mendojn dhe ata mendojshin se un kam dal shum her me te por jo un u takojsha me te vetem me shoqri asgje me shum u fejova dhe me pas u martova menjher isha shum e lumtur sepse kisha njeriun qe doja deshti All-llahu dhe ne moshen 17 vjeqare u bera nen isha aq e lumtur saqe tashme kisha nje krijes aq te embel me pas burri im migroi jasht kosove per 2 vite vuajta aq shum saqe vetem Allahu e din mbas 2 viteve me tha bo qka te dush sepse un jam martu edhe me kete dhe kam frmij mu duk sikurse mu shemb bota mbi kok vall a thua kujt ti them ket gje te tnerrshme skisha guxim te bisedoja me askend e aq me pak nr familjen vetem gjdo dit e me shum u shkatrrova tashme dhe mendova gjat dhe vendosa se ket qe ma tha nos te ja them askujt per hir te femijes qe kisha doja qe derisa tr vedijsohet vajza te duroj por kisha dhe nene e burrit ajo qe mee beri gjithqka un tashme aty isha sikurse nje sherbetore familja ime nuk dinte asgje un per 8 vite durova pasha Allahun gjersa edhe durimi me humbi me kan rra me kan maltretu kur ka ardh aj me gru un jam detyru te dal nga shpija ime me te tashme ishim vetem dy te huaj familja mendojshin se un jam e lumtur sepse u mundojsha qe te jem mir ne sy te tyre se skisha forc ta le vajzen shum her kam then ti dhe fund jetes por ne mes te ati tmerri deshti Alllahu ne udhezoi Elhamdulilah tashme isha nje muslimane ju kisha mbeshtet Allhut kisha forc me luftu pas 8 viteve me ka than burri po kurorOhemi un si mendje let pranova budallaqe e di aj mi mori te drejtat per femijen subhaneallah por vajza tashme ishte 9 vite saqe ajo e kishte kuptu gjithqka dhe per asnje moment nuk hoqi dor nga un por ajo I tregoi babit dhe aj mori nje vendim pa me pyt mua se o me mua o me te dhe kshtu qe u largova nga ajo shtepi elhamdulilah me vete mora edhe vajzen time sepse ajo nuk e dojke askend duke e pa se qe me ben mua sot ajo esht 12 vjeqre dhe esht nxensja me e mor ne shkoll I din 3 gjuh dhe mbi te gjitha esht shum e mir ajo tashme e viziton edhe familjen e babit un masandej nuk dojsha me ja dit per martes edhe pse isha ende e re perunderit u shkatrun duke me pa mua per 5 vite te tjera qe kalun tashme vajza kishte 12 vjet dhe nje dit mori guximin dhe me tha te lutem nan mendo per vete ma bej hallall mua dhe un du te sho te lumtur sepse edhe un asmjnd te jem rahat duke te par ty deshti Allahu dhe pak forc qe me kishte mbetur te mendoj per vete dhe vendosa me u martu prap tash je vit jam martu Allahu ma shperbleu durimin qe bera jam shum e lumtur pran burrit tim ndihem si nje prices me don aq shum me respekton saqe me vje keq per vitet qe kam humbur kam harru gjithqka fal tij dhe fal Allahut qe me takoi me te me fal se ndoshta e zgjata shum por kjo ishte nje porosi per te gjitha ato vajza qe deshtoj qe te mendojn se di te jen te lumtura prap dhe nuk mendoj se ka nen qe hek dor nga femija I tij pa nje shkak shum te fort dhe ju them se nje vajz me moral te fort esht me e vleshme se sa e gjith bota keshtu qe keni kujdes nga njerzit qe sja vlejn ne fund ju pershendes te gjitheve dhe ju them se me durim dhe moral arrihet gjdo gje Allahu nje dit te gjithve jau kthen at siq e meriton me repsekt anonimja…

';