Vjehrres e Kunates lot ju shkojshin si uji kur u ndava, m'kan uru ma t'miren n'jet se djalin e kan pas te... | Histori Të Jetës
lot

Vjehrres e Kunates lot ju shkojshin si uji kur u ndava, m’kan uru ma t’miren n’jet se djalin e kan pas te…

Vjehrres e Kunates lot ju shkojshin si uji kur u ndava, m’kan uru ma t’miren n’jet se djalin e kan pas te… – Tung Anonime te mbes! Dhe un deshiroj te shprehem per historin time te jetes npika me te shkurta dhe deshta te ju falenderoj per keshillat qe na jepni. Un jam nga Ks 25 vjeqe dhe pak muj i bej, para dy vite jam njoftuar me nje djal u lidha mbas dy muje u fejuam, familja tij as ai nuk na kan treguar qe ai po lunte bixhoz gje qe esht shkaterruse njete dhe u jam lenduar shum kur e kom kuptu mbas fejeses, prind e tij kishin dasht ta martojn djalin mos po largohet nga ajo rrug e keqe e mua sme menduan hiq qe mu merr nqaf e nese isha martu edhe fmijt i kishin marr nqaf kishin vujt shum ngjynah kan hi nmua, po un mbas fejeses kur kuptova qe ai lun bixhoz mu betu ai qe slun ma mos i trego prindve tu qajke, qajke nuk gaboj ma ajt i besova. Unaz ngisht nuk mka qit tha kur vij pranver qesim ,prap erdh ai ktu qfarti skish pare krejt qka ka punu i ka lujt thirri babi jem ma ski pun me qik tem. Ai erdh u perbeh i premtoj babit tem qe ma sndodh njet nuk ndahna un prej qikes tane krejt deshirat ka mja plotesu njet qysh e meriton ajt babi ni shanc fundit po ta japim po gabon dhe niher ti ma qiken tem se ki ,e kom duru shum unaz ngisht pa pas hiq veq fillim ai peshqiri qe u quh, kurrr per ni vit e gjys kurr ni cafe sma ka pagu kurr asni dhurat kurgja as sen mat vogel, i thojsha kthehu ks ma mir qetu puno jetojm punoj dhe un me ty veq mu rehatu, po shum dallavergji ai kurgja svlejke jeta per ta, mu as nuk me interesojke qe kish familje qe ska pas kushtet mir hiq kurgja veq mu ba rehat, un ma mir nfamilje kushtet punojsha per veten i thojsha ajde ktu punojm bajm shpi krejt kadale i bajm ,po badihava ai qe ish rruges keqe kurr spo ndryshojke kom duruu shum bile e kom shty gat fejesen tash kto dit ma kur tha skom asni cent mu kthy ks mra si bota mbi kry ateher vendosa thash ky njeri ma spo bahet jom mundu me ndryshu po jo as unaz skom as fundi botes sesht, se ajt thojsha marre mu nda folin kojshia po jo vendosa per jeten tem mnjohin mir rethina qfar jam un sa e sjellje jam qfar familje kom un e Allahut nalt ja kom lan tash krejt ,kur vendosa i thash mamit du mu nda tha qika jem mke gezu shum kem prit ti kur po thu se shum tkuptushem e kom familjen smbajshin presion stres me pas un mem than ata mu deri vendosi un, nesrit shkum nfamilje tij i sqarum krejt, qaq shum ju kom dhimt tani ish vjehrres tem tash ish kunatit e ish kunates lot ju shkojshin si uji mkan uru mat miren njet than peshqiri yt i fundit nket shpi esht djali jon ma nuk egziston per ne na ka marr ftyren me miqt mat mire qe sgjajm kurr edhe as nuse si ti skishim gjet kurr njet, besomni qe tash jom rahat se shum ma pat ftof jeten po ish kunati e ish vjehrra mthan ec perpara vazhdoje jeten qysh je ki me pas nafaken tane je mundu me ndryshu djalin tem po ky kurr sndryshon me ket bixhoz, e po tham pse pse zoti kaq sprov veshtir mka dhan mu pse bash mu mndodhi kshtu se nuk e kom meritu kurrr kurr njete, Mami mtha kurr qika jem mos thuj ska mu martu ti je re perpara vazhdon hin npun prap nafakes si dihet mat mir e meriton njet mos u merzit, shyqyr tha ke pshtu nfejes je nda, e kom perkrahjen e familjes shum tash inshallah Allahi e din ma mir aty ku duhet mem qit. Ju falenderoj juve qe do lexonit historin time, ju kisha than qdo femnes hiq mos mendoni folin kojshia a kush do vetem per veten mendoni jeta juj eshte Se Allahu e Drejton tmirin gjithmon aty ku duhet klm!