Vjehrra mendon qe mundet me qene bossi jem, per ata ja kam lene djalin me gishta ne goje... | Histori Të Jetës

Vjehrra mendon qe mundet me qene bossi jem, per ata ja kam lene djalin me gishta ne goje…

Vjehrra mendon qe mundet me qene bossi jem, per ata ja kam lene djalin me gishta ne goje…- Tè jesh njé vajze & grua e bukur e ndershme e sinqert e moralshme ,dhe shumè e respekuare por e pa fat…! Jam 31 vjece , Njè Nène beqare,sot qe me lidh jeta ime tè jetoj hatri vajzes nè Usa ,dhe pse jeta ime aspak nukè ashtè e leht si mendojnè tè tjeter, .Tè jetoshè vetem nè njè Shtet jo socialist pa asnjè ndihme ,por fatmirsishtè ja dali vet mbare sepse punojè.! Tani do e pershkruaj nga fillim ngjarjen e jete sime! Gjat njè ndeje tek dajt ,dmth motra e burri me pa kur isha tek kusherit nga ana familjare e Nanes dmth motra djalit nuse si kusherish nè familjen tek dajt,. me pa ajo dhe i pelqeja pèr vèllaun e saj .Dhe si qdo moter pèr vlla filloi me lavèdratat pér familjen e saj, normalisht si qdo moter dhe unè u besova,.! Pastaj dhe filluam tè bisedojme pèr reth 2-3 muaj nèpermjet telefonit, dhe me pas 3 muaji erdhi qè t’me takoje, nuk me pelqej aq shumè kumedit sa, por u duk njè qun i mir, mendja ime me rendesi me qen njeri i ndershme i respektuar ska gje pamja,. Por une dyshimt mendje, sikur diqka zemra ma ndjehu keq, por ai me pretendimet, lavdratat sikur me bani pèr vete mbas 4dite u fejuam ,pa me dhen shum kohe pèr ta njohur me tej, isha e re vitin 4 . Gjoja mbas jeton large nè Usa nuk ka koh me ardhe shpesh,dhe iku pèr 2jav pastaj gjat kohes fejeses, vjera duke me kshillu, qysh pa me pa akoma ajo nderhyej shumè nè jeten time, por isha e re e kaloja .Dhe me pas 1 vjete u martuam. Shkova ne Usa ngela shtatzen menjhere ,prap nderkohe vjera boss,dhe shumè gjeloze quni Nanes , nuk e kuptja pèr kend u martova pèr vjehren a pèr burrin ,ajo hynte naten nè dhome mes nates pa pritmas,,dhe zgjohej heret bente me dije sene qè qu oj nuse 6 am mengjesit kafen e donte., jetoja si njè skllav, mu zgjuar heret me pastru me ba gjithqka,.me buken gati, ajo vetem muhabet hallku pergojim naper telefona. Shtatzanin kaloja me vuajtje rash dhe ne depresion, qaja qdo dit nè dhome ,kisha friken se femis do i shkaktoj keq. Kur kuptoi vjehra se vajz ju prish qejfi,donte djal. Ja mora inati dhe burrit nderkoh as me to nuk folsha ,pse nuk ishte ai burr me dit vendin e gruas dhe Nenes ,por ai kishte frik qka thon nana bente. Po vjera pèr vajzat e saj tè martuar rahat,familje te mir, donte qè tè kenaqej ato, e une jo me dal as njè kafe me burr me pi, me njè par rroba kaloja, po nuk kishte rendesi shum veshja,vetem doja jeten pa fjal pa ofendime,. isha njè vajze e zoja e pastert e respektuar,nuk ktheja fjal, qdon tjeter ajo. Kur vet nuk i ka dashur familjen e burrit, nè ate kohen e saj, ajo vet jetonte pa vjeri ,kur burri vet nuk guzoje ze ti ben. Dhe me pas linda vajzen qè nuk dija ta gezoja ,shijoja ,gjithmon mbas pastrimit, mos tu guzuar me shiju momentin me femiun tim., kur e kapja nè dor ajo gjithmon gjejke diqka pèr tè ber une, dite e pèr dit duke u rrit problem ,se nuk kisha burr tè duhur mbas hastret, quni Nanes. Dhe kaluan 2vjet e gjysme pa shku tek familja ime, dhe me pas frik me bisedu nè telefon fshehtas saj,.Me pas 2 vite shkova nè KS kalova 4muaj me qe larg shum, mbase u ktheva u keqsu me shum dhe u detyrova njè dit me than nuk mundem me keshtu, .Por me mendimin se do behej njè zgjedhe. Dhe u ktheva nè KS, mas pak jave kishte ber preceduren e divorcit. OK qellimi faji ku o gjithmon tek une. Disa me thoshin kthehu nè Usa pèr njè jet me tè mir femis dhe time . Filluan gjonat u ndava por kur nuk e kisha mendu se femija do takoheh 50/50 mbase nuk dija as gjuhen nè ate kohe, por e kalova me veshtirsi,. Vajza qante naten nuk kishte qumsht e vogel 2 vjet e gjysme,. Mbas gjeta punen fillova me permisu me gjuhen, dhe me duhesh qè tè mbijetoja gjitha vet me qira gjitha nga 0 ,mbas 3vjete mora veten qdo gje nè vendin e duhur me jet.,po me mundim sakrific vet i tejkalova si mujta,.Por gjithmon fjalt e tyre nuk u ndalshin ti je katunare njè k..,sepse dilja kafe normale me shoqe femrash ,veshjen e bukur ,por sdo thot diqka keq si pretendonin ata, punoja dhe kisha nevoj me shiju lirin, me gjonat si ka hije, gjithmon me karakter tè mir., Por koken gjithmon lart, ,asnje her nuk dorzoja si donin ata,me pa duke vuajtur .Dhe kaluan 6-7 vite ,githè me thoshin duhet njè burr, por refuzoja nuk kisha mendjen do doja me shiju jeten me vajzen time, qè nuk kisha mall gjat kohes qè punoja nuk e shija ,me mungonte gjat javes, dhe mendoja pèr martes muk kisha. Dhe me pas …njè ver nè pushime nè Ks njè djal me kishte par, njè lokal bar cafe , por sja kam vendu mendjen,gjithje meshkujt gjikoje, por fytyra tij me kujtu si pamje kam par dikund, nè qytetit tim. Dhe me pas kishte dergu ftes nè Fcb..pranova biseduam me pelqeu pamja tij,. Dhe me pas shkova pèr 2 jav un nuk kisha mendu qè do dashuroja aq shume, dhe me shumè me lidhi se njejtin rast ai kishte njè vajz, i ndam nga gruja,.Gjoja kishe gruja kishte tradhtu ate, apo nuk e kishte respektu familjen e tij ( fatkeqsisht aspak jo e vertet) nuk e dija holl e mir po ne u fejuam ,por kush do bente fejesen dekorimet restorandi gjitha une, duke me ardhun gjyna se nuk ka mundesi ,kushte.por ai kishte punen shume te mir, nejse nuk disutoja ,e bera si doja vet, njè ceremoni familjare shumè mir kaluam ,ishte gjithqka perfect , . Shkuam nè Ulqin pushime pèr pak dit, dhe njè nat shohè njè mesazh, me vrau dhe fillova konfliktin, por prap me mashtrimet e tij i besova me bindi se nuk ashte e vertet, sikur ai jo por shoki tij ka perdor celularit. OK kaloi dhe kjo.Me pas do dite u ktheva ne Usa dhe filluan ankimet ,zemer shpirt ,kam borgje ,kredi se ish gruja me kerkon pèr me paguar femiun.Dhe unè pa diskutim dergoja me mija mija $.Nderkoh kishim konflikte dhe u hidheroshim mos pajtim,por gjithmon faji tij ishte e mohoje qdo gjoje, kur njè dit Fcb block , Po ja spjegoj familjes tij motrave ata asgje ,nuk ndermarshim ne sdim gko, por familja tij njeher vlersojshin sa e mir sa e respektuar e ndershme sa,per interested tyre, une respektoja pèr reth 9muaj, me dhurata surprisa isha shumè e mir,por kur ja ndaloja ndryshuan gjerat.Shpejt dhe u ben dokumentat si i fejuar, dhe ishte dita fundit nuk erdhi,u skadoi afati, familja tij asnjè shpjegim ne nuk dim gje si nuk dini pèr djalin ,vllaun tuaj. Ai u shuh sikur ashje u zhduk me telefona mbull ndrim numri,. Mbete misterioz. Por nderkoh mbas disa dite jave nè fund hapi tel..,,bisededa fundit me tha nuk muj me ardhe se vajzen smund ta len Arsyja e tij,,tani ju kujtu, me tha larg shum,. por fmeiun e tij e mbaje gruja e vet. Me pas ndegjoja fjal tè pa kendshme se ai shumè luan bizhoz kafe,i pa bahun rahat i lazdruar djal hastret ishte mesuar me nderuar femra, gra nè shtepi, mer nje lesho nje , sikur normale dhe pèr familjen e tij.Kureshta ime do e zbuloj se vetem ka dikend qè nuk me erdhi, me pas shoh foton e njè vajze nè insa tè saj. Aty vertetova se ky ashtè interesgji genjeshtar kurvar i pa bes.! Mu dok i erdhi fundi botes, pse o zot qka bera, qè me provonè keshtu, brenga ime ishte si ti jap sqaroj gjithve opinionit nuk mè besojn askush .Dhe prap jeta po vazhdojke keq e mir ,, vetem me pas mendjen e shendosh pozitivitet forc mos mu dorzu kur se deshnoni knaqet. Por kur e shikoj vajzen time tham kam e gjithè boten, por prap 8vite ish burri familja tij dhe gruja tani Njerka femius tim ,me bezdis lidhje me vajzen time, po kush e don me shum se Nena vet, dhe asnje her nuk ndalen fjal, pergojimet ,mundohen me ma prish moralin, tè he cilen nuk ka asnje fakt se morali im mbi gjitha, por me shum me vret qe mè bejn probleme me gjygje me mar vajzen ,ton kohen nuk dojn ajo me u rrit dhe me mu. Po une jam betu se vajzen time ate dit qe kam pru ket jet , dhe vetem zoti mundet me ma mar dhe askush tjeter. Panvarshisht me dallaverat e tyre ketu Kosove nuk ashte me korupcione, por vetem qellimi tyre me ik nè Ks me lan vajzen tyre se gjaku tyre ,a haruan qe u maru nga trupi im, vetem mos me len rahat nè jèt.! Dhe me kurr nuk do martohem ,nuk do jap mundesi askujt nuk jam pron loder e askujt,. Vet di ti ja dal ,dhe pa burr, e jo njè mashkull qè i ka frik vetes, nuk njeh as veten e vet!! Qunat e Nanes hastreta bejn qte don qefi tyre, ler grua femi mer tjeter. Sepse nuk kan shpirt zemer lig, haruan qè nuk mund tè jet dhe motra vajza tyre. Me shkuan vietet me tè mira tè jetes ! por ai kishte punen shume te mir, nejse nuk disutoja ,e bera si doja vet, njè ceremoni familjare shumè mir kaluam ,ishte gjithqka perfect , . Shkuam nè Ulqin pushime pèr pak dit, dhe njè nat shohè njè mesazh, me vrau dhe fillova konfliktin, por prap me mashtrimet e tij i besova me bindi se nuk ashte e vertet, sikur ai jo por shoki tij ka perdor celularit. OK kaloi dhe kjo.Me pas do dite u ktheva ne Usa dhe filluan ankimet ,zemer shpirt ,kam borgje ,kredi se ish gruja me kerkon pèr me paguar femiun.Dhe unè pa diskutim dergoja me mija mija $.Nderkoh kishim konflikte dhe u hidheroshim mos pajtim,por gjithmon faji tij ishte e mohoje qdo gjoje, kur njè dit Fcb block , Po ja spjegoj familjes tij motrave ata asgje ,nuk ndermarshim ne sdim gko, por familja tij njeher vlersojshin sa e mir sa e respektuar e ndershme sa,per interested tyre, une respektoja pèr reth 9muaj, me dhurata surprisa isha shumè e mir,por kur ja ndaloja ndryshuan gjerat.Shpejt dhe u ben dokumentat si i fejuar, dhe ishte dita fundit nuk erdhi,u skadoi afati, familja tij asnjè shpjegim ne nuk dim gje si nuk dini pèr djalin ,vllaun tuaj. Ai u shuh sikur ashje u zhduk me telefona mbull ndrim numri,. Mbete misterioz. Por nderkoh mbas disa dite jave nè fund hapi tel..,,bisededa fundit me tha nuk muj me ardhe se vajzen smund ta len Arsyja e tij,,tani ju kujtu, me tha larg shum,. por fmeiun e tij e mbaje gruja e vet. Me pas ndegjoja fjal tè pa kendshme se ai shumè luan bizhoz kafe,i pa bahun rahat i lazdruar djal hastret ishte mesuar me nderuar femra, gra nè shtepi, mer nje lesho nje , sikur normale dhe pèr familjen e tij.Kureshta ime do e zbuloj se vetem ka dikend qè nuk me erdhi, me pas shoh foton e njè vajze nè insa tè saj. Aty vertetova se ky ashtè interesgji genjeshtar kurvar i pa bes.! Mu dok i erdhi fundi botes, pse o zot qka bera, qè me provonè keshtu, brenga ime ishte si ti jap sqaroj gjithve opinionit nuk mè besojn askush .Dhe prap jeta po vazhdojke keq e mir ,, vetem me pas mendjen e shendosh pozitivitet forc mos mu dorzu kur se deshnoni knaqet. Por kur e shikoj vajzen time tham kam e gjithè boten, por prap 8vite ish burri familja tij dhe gruja tani Njerka femius tim ,me bezdis lidhje me vajzen time, po kush e don me shum se Nena vet, dhe asnje her nuk ndalen fjal, pergojimet ,mundohen me ma prish moralin, tè he cilen nuk ka asnje fakt se morali im mbi gjitha, por me shum me vret qe mè bejn probleme me gjygje me mar vajzen ,ton kohen nuk dojn ajo me u rrit dhe me mu. Po une jam betu se vajzen time ate dit qe kam pru ket jet , dhe vetem zoti mundet me ma mar dhe askush tjeter. Panvarshisht me dallaverat e tyre ketu Kosove nuk ashte me korupcione, por vetem qellimi tyre me ik nè Ks me lan vajzen tyre se gjaku tyre ,a haruan qe u maru nga trupi im, vetem mos me len rahat nè jèt.! Dhe me kurr nuk do martohem ,nuk do jap mundesi askujt nuk jam pron loder e askujt,. Vet di ti ja dal ,dhe pa burr, e jo njè mashkull qè i ka frik vetes, nuk njeh as veten e vet!! Qunat e Nanes hastreta bejn qte don qefi tyre, ler grua femi mer tjeter. Sepse nuk kan shpirt zemer lig, haruan qè mund tè jet dhe vajza apo motra tyre . Me shkuan vietet me tè mira tè jetes ! por ai kishte punen shume te mir, nejse nuk disutoja ,e bera si doja vet, njè ceremoni familjare shumè mir kaluam ,ishte gjithqka perfect , . Shkuam nè Ulqin pushime pèr pak dit, dhe njè nat shohè njè mesazh, me vrau dhe fillova konfliktin, por prap me mashtrimet e tij i besova me bindi se nuk ashte e vertet, sikur ai jo por shoki tij ka perdor celularit. OK kaloi dhe kjo.Me pas do dite u ktheva ne Usa dhe filluan ankimet ,zemer shpirt ,kam borgje ,kredi se ish gruja me kerkon pèr me paguar femiun.Dhe unè pa diskutim dergoja me mija mija $.Nderkoh kishim konflikte dhe u hidheroshim mos pajtim,por gjithmon faji tij ishte e mohoje qdo gjoje, kur njè dit Fcb block , Po ja spjegoj familjes tij motrave ata asgje ,nuk ndermarshim ne sdim gko, por familja tij njeher vlersojshin sa e mir sa e respektuar e ndershme sa,per interested tyre, une respektoja pèr reth 9muaj, me dhurata surprisa isha shumè e mir,por kur ja ndaloja ndryshuan gjerat.Shpejt dhe u ben dokumentat si i fejuar, dhe ishte dita fundit nuk erdhi,u skadoi afati, familja tij asnjè shpjegim ne nuk dim gje si nuk dini pèr djalin ,vllaun tuaj. Ai u shuh sikur ashje u zhduk me telefona mbull ndrim numri,. Mbete misterioz. Por nderkoh mbas disa dite jave nè fund hapi tel..,,bisededa fundit me tha nuk muj me ardhe se vajzen smund ta len Arsyja e tij,,tani ju kujtu, me tha larg shum,. por fmeiun e tij e mbaje gruja e vet. Me pas ndegjoja fjal tè pa kendshme se ai shumè luan bizhoz kafe,i pa bahun rahat i lazdruar djal hastret ishte mesuar me nderuar femra, gra nè shtepi, mer nje lesho nje , sikur normale dhe pèr familjen e tij.Kureshta ime do e zbuloj se vetem ka dikend qè nuk me erdhi, me pas shoh foton e njè vajze nè insa tè saj. Aty vertetova se ky ashtè interesgji genjeshtar kurvar i pa bes.! Mu dok i erdhi fundi botes, pse o zot qka bera, qè me provonè keshtu, brenga ime ishte si ti jap sqaroj gjithve opinionit nuk mè besojn askush .Dhe prap jeta po vazhdojke keq e mir ,, vetem me pas mendjen e shendosh pozitivitet forc mos mu dorzu kur se deshnoni knaqet. Por kur e shikoj vajzen time tham kam e gjithè boten, por prap 8vite ish burri familja tij dhe gruja tani Njerka femius tim ,me bezdis lidhje me vajzen time, po kush e don me shum se Nena vet, dhe asnje her nuk ndalen fjal, pergojimet ,mundohen me ma prish moralin, tè he cilen nuk ka asnje fakt se morali im mbi gjitha, por me shum me vret qe mè bejn probleme me gjygje me mar vajzen ,ton kohen nuk dojn ajo me u rrit dhe me mu. Po une jam betu se vajzen time ate dit qe kam pru ket jet , dhe vetem zoti mundet me ma mar dhe askush tjeter. Panvarshisht me dallaverat e tyre ketu Kosove nuk ashte me korupcione, por vetem qellimi tyre me ik nè Ks me lan vajzen tyre se gjaku tyre ,a haruan qe u maru nga trupi im, vetem mos me len rahat nè jèt.! Dhe me kurr nuk do martohem ,nuk do jap mundesi askujt nuk jam pron loder e askujt,. Vet di ti ja dal ,dhe pa burr, e jo njè mashkull qè i ka frik vetes, nuk njeh as veten e vet!! Qunat e Nanes hastreta bejn qte don qefi tyre, ler grua femi mer tjeter. Sepse nuk kan shpirt zemer lig, haruan se mund tè jet dhe motra vajza tyre. Me shkuan 10 vietet me keto gjon mundime ,vuajtje ,sakrifica vitet me tè mira tè jetes sime!! Dhe kurr me familja ime nuk pati mundesi me pa qysh kur i kishte 2vjeq, pasi pa lejen nenshkrimin e prinderit nuk mund ta mer jasht shtetit .! Tani qdo dit e mè shumè, mè kap merzija njè frika brenge pèr vajzen time ,shoh dit e pèr dit tash ajo po rritet 11vjece. ! Dhe kurr me familja ime nuk pati mundesi me pa qysh kur i kishte 2vjeq, pasi pa lejen nenshkrimin e prinderit nuk mund ta mer jasht shtetit .! Tani qdo dit e mè shumè, mè kap merzija njè frika brenge pèr vajzen time ,shoh dit e pèr dit tash ajo po rritet 11vjece, po unè dua aq shumè ,me shumè se veten !