Vjehrra me tha heke femijen se nuk du femij sakat,Une nuk e heka por u ndava nga burri,sot jetoj me vajzen time dhe... | Histori Të Jetës

Vjehrra me tha heke femijen se nuk du femij sakat,Une nuk e heka por u ndava nga burri,sot jetoj me vajzen time dhe…

Vjehrra me tha heke femijen se nuk du femij sakat,Une nuk e heka por u ndava nga burri,sot jetoj me vajzen time dhe…-Pershendetje Anonim desha me ju te ndaj historin time dhe te marr mendimin edhe te tjerve. Jam nje femer 35 vjecare po filloj historin pak nga jeta ime me heret per ta pasur me te leht dhe ju dhenjen e mendimit. Isha nje femij i lumtur shembullor ne mesime e pergdhelura e babit ngase mesoja tejmase deri ne moshen 18 vjecare nuk ka pas penges per mu lumturi ne maksimum deri sa nje nat Zoti me morri baben nga ai moment sikur mu shemb bota permbys me jeta ime ndryshoi cdo gje beja vetem se duhej dhe jo se kisha vullnet mbarova shkollen vetem per plotesimin se ai e donte vajza e tij te jet gjykatsja babit, perfundova studimet, mbarova dhe jurisprudencen, jam ne fund te masterit po luftuoj te perfundoj deshiren e tij te arrij akademin, punoj dhe kam suksese ne pun fillova ta marr veten deri sa prap nuk me ndodhi ngjarja tjeter. Ne vdekjen e tij u pata betur se nuk do te martohem nuk do te vesh fustan te bardh mbase ate se kam te me sheh. Por nenen e kam gjall ajo tan kohen me potencojke vetem ti me mbete te martoj dhe ty ti mbyll syt rehat me kerkuan me msit nuk e njihnin shume askush, ne takimin e par nuk isha e knaqur nuk mu duk dicka ne rregull erdha ne shptepi thash une nuk jam per ketu dhe dhash pergjigjen jo nena me iku per ne haxh puna mbet per jo kur ajo u kthy msiti merr ne telefon dhe nuk na len te qet nuk me linin dhe mua te qet pse mbase vend i mir i shkolluar blla blla u bezdisa nga fjalt e teperta thash mbase keni vendos te me nxirrni nga shtepija thoni po, u be fejsa por nuk dola shume me te sepsa ata nuk preferuan niqahin ne menyren fetare dhe une edhe pse jam e shkolluar ne nje nivel mjaft te lart respektoj rregullat fetar dhe per ket arsye nuk pata takime te shumta me te perpos se kafe ndonjeher. Fillova te verej se ai nuk eshte personi i duhur per mua dashuri nuk kisha se nuk e morra me dashuri vet por as nuk ishte ne gjendje te fitoj nje femer te filloj nje dashuri vereja mangesi te ai dhe e kuptova se nuk eshte ne rregull psiqikisht dhe se dallonim shume nga niveli i intelektit dhe niveli i pasuris per te cilin nuk e kisha problem e dija se gjitha do mi bejn familja vetem ai te jet ne rregull. Nje dite i thash nanes nuk me duket ne rregull me mire te ndahem po ajo si nan mendoi per mire sigurisht mos u ngut ka strese darsma ska te holla na te gjitha do ti bejm, mire degjov, por nje dite prej ditesh vendosa dhe vet i thash me mir te ndahemi filloi te qaj si femij nese me len bej vetv.r.asje aty verejta qe vertet ka probleme me erdh shume keq thash me vete po rri te i ndihmoj u be martesa por une nuk isha e lumtur e gezuar ishte dita me e keqe ne jeten time nga njera ane qe se kisha baben dhe tjetra se e dija ku do shkoja vetem nga gjynahu se nuk kishte dashuri aty, thashe kete paska caktu Zoti per mua do mundohem te ndertoj jeten.Familja tij nuk me pranuan ne shtepi nuk kemi vend ketu banes dilni ne banes tujen me than me qira edhe pse une insistoja te shkoj aty nuk pranuan qellimi tyr ishte qe une te bleja banesen vetem, u dakorduam ne fillim dolem me qira dhe dita dites e pash shum te veshtir jetesen me ta dhe cdo nate mendoja si ta lija po hy ne gjynah po vet.vr.itet do jam shkaktare per tan jeten do ndjehem fajtore. Ai nuk me tregonte asgje as per vete as per familje cdo gje mbante te fshehur ashtu si me gishin genjyer as fakultetin nuk kishte te mbaruar, kishte qen i fejuar . Tane kohen kontrollohej nga vellau i tij dhe nena permes tel dhe se une nuk kosha as casje ne teli te tij e mbante me pasword dhe une si gruaja e tij vetem njerin numer dija dhe jo tjetrin qe mbante tu telefona e pash qe eshte e pamundur ta permisoj ne asnje kusht ai nuk me degjonte mua por dirigjimet e tyre une i gjeja puna ai sapo fillonte largohej nga puna gjente ndonje arsye me mir then genjeshter verejta qe ne cdo hap me genjen. Une shkoja ne pune ai sapo dilja une nga banesa ai zgjehej menjeher mbas meje dhe shkonte te nena e tij nuk mund te qendronte as vetem. ne banes shkonte atje bente punt e shtepis se edhe kunata ishte ne pun kujdesej per femijt e sajt i dergonte ne shkoll se kunati nuk qendronte ne shtepi nuk ishte i rruges hajrit nga 2 muaj nuk vinte tek femijet e tij per ket arsye kete e shfrytezonin dhe e dirigjonin si donin ata as ne pun nuk e lejonin se ata kishin nevoj per sherbtorin e tyre. Ditet kalonin mendova se nuk do kem rezultat me mire eshte te largohem lutja Zotin te bente zgjidhjen time as nuk mund ta doja si do kaloj jeten me te ju luta Zotit shume dhe lash qeshtjen ne dor te tij. Nje dite shkova ne mjek gjinekolog kisha dhimbje barku me tha kam cist nga ajo dhe se njeher nuk. mund te mbes shtatzan pa pelcitur u gezova se nuk e doja shtatzanin njehe. Mirpo ndodhi e kunderta nje dit kuptova qe jam shtatzan fillova te qaj nuk e doja ate femij mendoja se nuk do mund te jetoj aty deri ne fund te jetes tregova nanes por ajo nuk me la te abo.rtoj joo je 30 vjet nuk eshte mire filloi periudh e rand e jetes me nje shtatzani shuume te rand me ngarkes psiqike nuk dija nga tja mbaja vendosa ta mbaj femijen e me pas do shohim me shkuan ditet neper spitale cdo dit keq e me keq ne vend te permisohesha une erdha ne fund dhe me shendetin me mbanin infuzionet.Atij i thash qe te shkonte ne psikolog te merrte ndonje tablet qetsimi shkoi i dha terapin por as qe me tregonte se cfar ishin i mabnte te vjerra te kunata tabletat shkonte atje i pinte prap kisha shpres mos ndoshta do permisohet. Nuk di nuk kishte permisim aty ishin familje e dredhive asgje nuk ishte siq me kishin than nuk me dul asgje ashtu siq me than ne fejes. Une kisha shtatzani kalonin ditet me veshtirsi arrita ne muajin e 6 te shtatzanis dhe ne nje kontroll mjeku me tha se femija nuk eshte mire ne kok ka nje lloj ciste me kapi paniku edhe me shume ndjehesha edhe me keq mos jam une fajtorja se nuk haja asgje vetem villja i tregova atij nuk me tha gje te keqe shko te nena jote pusho tha je stresu qetsoju. Familja me derguan tek mjeku me i mire privat ai me tha eshte rrezik aborimi je 30 vjec 6 muaj femija, duket normal dhe se po te ket ne tru i len anomali me preforon te mos abortoja dhe me tha qe me von do zhvillohet truri nuk ke ngren fare dhe vetem ke vjell provo vetem te fillosh me ngren ngapak dhe une besoj qe truri do te filloh ti zhvillohet me vones ka muaji i 8 i 9.Nuk dija nga tja mbaja mbeshtetje te burrit dhe familjes tij nuk kisha vetem familja ime. Me merr ne telefon dhe me pyet si jam a tregove ne shtepi thash vetem nanes dhe vellau nuk do tregoj une eshte vajz mos ndoshta lind mire dhe mos ti mbetet histori me tha mire, e une a te tregoj me pyti thash vendos ti per familjen tane ti e njeh me mire si te duash. Pas disa ore me merr vjerra ne telefon dhe me pyet thash po ashtu na than me degjo tha abo.rtoje ate femij nuk dua femij sakat thash po si ta ab.ortej jam muaji i 6 nuk mund te mbys nje shpirt ose abo.rtoje ose dil ne rrug une fmij sakat nuk rris ishte pergjigja saj, aty mu errsuan syt ne vend perkrahjes gjej kercnimet hera par qe ktheja vjeres fjalen kam pas shume repskt ndaj saj ne cdo rrog i kom ba dhurat thash me vete a pik respekti nuk paska per mua, me erdhi shum rand thash jo une nuk mund te mbys njeri as ne rrug nuk dal kam familje do ta lindi ta sjell ty ne der e ateher ti mby.te dhe ja mbylla tel. me keron prap dhe ishte ish burri me mir tha te ndahem ti rrugen tane une timen thash ne rregull do vij vllau sonte. Pyetem shume hoxhallar me ndaluan abo.rtin vellau shkoi te mirej vesh por nuk kish arrit te kuptoheshin dhe aty e kish verrejt qart qe vertet psiqikisht nuk eshte mire erdhi ne shtepi me tha cfar do bejsh jeta aty eshte e rand thash nuk dij ky femija tash do rritet pa baba se une nuk kthemem asnje sekond. Mbledha forcat u zgjova naten ju drejtova Zotit me namaz thash Zot cfardo qe te jet femija ime une me emrin tan do ta lindi dhe do kujdesem per te e me fal nese po e le pa baba vendosa me lind e mu nda ata nuk donin nje femij sakat linda me 1 milion tor.tura por me fali Zoti nje vajz,shendosh e mire pa asnje behane si thuhet e bukur shume, e zgjuar shume eshte dhe jam e lumtur per ket gje e falendoroj Zotin ngado qe sillem tham Elhamdulilah eshte jeta ime, vullneti im, arsyja pse jetoj. Kam frig kur te rritet si do ja sqaroj kam frig mos kam hyr ne gjynah me ta por jeten po e vazhdoj e lumtur me vajzen. Edhe pse tash ata pan qe vajza eshte mire ska asnje te keqe nuk dinin cka te thonin filluan te perhapin fjal nuk na interesoni ai femij a eshte a nuk eshte i joni. Keto fjale me ran shume rand nuk i prisja nuk mendojsha qe jan te prishur deri ne ate pik se nuk ishim as te paret e as te fundit qe u ndam me lenduan. ato fjale edhe pse 3 vite une skam kerku asngje per vajzen dija qe ai nuk punon nuk kan thash shyqyr qe e kam. mir do e rris vet keto te paverteta me lenduan dhe thash deri ketu ishte meshira ime tash mo nuk do te ket. Une askuj nuk i pata tregu ne familjr qe ai ishte me tableta nuk isbte mire as torturat pas ndarej ju ndaliva te gjith familjes time te flitet keq per ta vetem per hater te vajzes dhe cdo kush qe oyste thosha ashtu kish qen i shkruar fati im, mirpo tash me nuk munda fillova proceduren per ADN jam ne fillim te procedures dua tja deshmoj asaj zonjes se cila eshte e verteta 30 vite isha me nder dhe se ajo nuk. mund te ma njollos nderin tim do e deshmoj dhe do kerkoj alimente per femijen 3 vite qe nuk ka ber pagesa do kerkoj dhe trashegimin do i prek aty ku me shume ju dhemb atyre se vetem. e vetem mos te paguajn e mos te kerkoj trashegimi vajza nuk e pranon si femija i tij dhe nxjerrin fjal te tilla, une do e nxjerr ne shesh pastertin time. Historia me ta ka mbetur ketu dhe si do vazhdoj mbas procedures as vet nuk di, porjeta ime vazhdoji nje dit prej ditesh takova nje djal i cili me ben me dije se me paska dashur qe nga shkolla e mesme dhe se me ka ndjekur pas e per kete e vertetojke me mbajtejen e rrobave te mija te ateherti edhe pse kishte 15 vite apo ma shume me tha se kom provu te ndali por skam pas fortc se e kam dit qe do me refuzoje ti ishe e njohur per mesim ne ate rrethin dhe une nuk e doja shkollen dhe per kete nuk pata guxim te ndaloj asnjeher vetem se nga larg te doja dhe te percillja. Fillova si shok ai me shprehte dashuri tan kohen nje dite tha te kam kerku por 2 vitet e fundit me humbe dhe nuk prisje me busin si cdo dit kur shkoje ne pun ishte periudha marteses dhe tha pasi me ste takoja kurr dhe une u fejova. Ne komunikonim per thash ne mund vetem shok te jemi neve na paska ikur shansi. Bisedat vazhdonin por ai vetem me shum dashurohej, dhe mua me pelqente edhe pse nuk ishim ne nivel te njejt shkollimi ishte djal i mire dhe shume punonte i drejt i sinqert ai cdo her thoshte do baj nje zgjidhje nuk do te humb me dhe keshtu kalun 3 vite dhe ai nuk ka be ndonje hap as qe dua te bej dicka te gabuar por thoshte se nuk e donte fejuaren as nuk e martoj ate ende. Une tani i thash se do ndeprejm cdo kontakt mu me humbet koha kot biseda me ty, kam oferta nuk eshte mire ti humb dhe as nuk dua te marr titillin shfalerk nuk jam femer e till tani kur te martohesh me mua me nuk do mund te komunikosh nuk eshte ne rregull keshtu me mire te ndepresim cdo kontakt sa eshte me heret. Une besova ne dashurin qe kishte ndaj meje dhe vertet ka dashuri te sinqert por nese ajo nuk mund te jet legale une nuk e dua nuk mund te bej dicka te till ai me thot mos shpejto une e kam menduar jeten nje dit me ty por mua me ikin vitet duke pritur dhe duke refuzuar ofertat qe mund ti kem dhe nuk dicka sigurt se pas 1vit 2 apo 3 do jemj bashk, sikur ai te me mirrte per grua do pranoja por ne ket menyr me vjen shume e rand nuk du te bie ne ate nivel te femres, nuk dua te prish familjen e askujt. Nuk. di si te veproj edhe pse kam frig martesen se kam vuajtur shume ne martesen e par por ky me dhake shume siguri si mashkull dhe e donte vajzen shume po te jet i lir ndoshta nuk do te kisha pas frig por tash nuk di si te veproj te ndepres cdo kontakt apo jo mos ndoshta po gaboj kam dyshime. Nese mundeni ju kisha lut ne pergjigje e sinqert sipas shpirtit tuaj…faleminderit