Vec ta kishit pa Babin e Mamin tem kur ju tregova qe t'dashuri e kam katolik, o Zot si mi pas ra tavani mbi... | Histori Të Jetës

Babin e Mamin

Vec ta kishit pa Babin e Mamin tem kur ju tregova qe t’dashuri e kam katolik, o Zot si mi pas ra tavani mbi…

Vec ta kishit pa Babin e Mamin tem kur ju tregova qe t’dashuri e kam katolik, o Zot si mi pas ra tavani mbi… – Pershendetje po du me kallxu edhe une historin tem e po du me mbet anonim… Ju lutem anonim sepse jam e shtreses se lart e spo du qe e mer vesh kerkush per mu dhe jeten tem. Kshtu une i kam 23 vjet edhe qe 3 vjet jam njoftu me nje djal ne stacion te autobusave, tash e di qe po mendoni qysh kjo e shtreses slart tu prit bus, ne fakt sjam kon tu prit bus po jam kon me kerr edhe ekam pa nje djal teper tbukur edhe u nala ne stacion i thash a po vjen hera e par njeten tem qe mka pelqy dikush se teper i bukur, eshte i gjate, syt e kaltert dhe flokt biond. Si me kon naj amerikan qaq i bukur. Edhe erdh ai hypi ne kerr e pyta ku me tqu ma kallxoj ni lagje qe skisha ni kurr per to po nejse e qova edhe ai ma mur kontaktin ja dhash fb. Edhe masanej qishtu tu fol me to cdo dit teper e dojsha, me te vertet u dashurova teper nto po edhe ai ne mu. Mbas 3 viteve vendosem me i tregu familjeve per lidhjen ton dhe dashtem me u feju po ky djali mtha kam me tkallxu diqka, na familjarisht jemi musliman por sjemi qaq predikues te fese dhe ky djali mtha qe eshte katolik un ja nisa me kesh dhe i thash qe nuk paraqet ndonje problem. Dhe nejse vendosa me i tregu familjes bash per ditlindje tvllaut tem, edhe i thash qe jam nlidhje me ni djal qe 3 vjet jemi tu kalu mir dhe ai eshte i duhuri per mu, familja pranoj e krejt edhe ju thash qe eshte katolik. Veq ta kishit pa babin dhe mamin tem ne qato momente o zot si mi pas ra naj tavan mbi kry teper teper jan ndje keq, ata mthan me katolik kurr nuk te lo mu martu, edhe un per veti u zhgenjeva teper se nuk e kisha prit kurr nje reagim prej tyne ata gjith mkan thon mjafton me kon djali i mir nuk i intereson per fe, e pse tash po bojn kshtu tash kta?! Tani ika ndhomen tem edhe fillova me kajt o zot mu dok qe kejt jeta jem qaty perfundoj, mu doke qe ska me pas dill mo njeten tem, edhe e thirra at djalin ne telefon tu kajt ai meniher e pa qe diqka seshte ne rregull dhe me pyti qka ka ndodh, i kallxova qe familja jem spo pranojn hiq me kon une me to per shkak te fes. Ai mtha ska lidhje ti munesh me ik te une edhe me ndrru fen me u bo katolike. Amo un ma heret se kisha mendu kurr qe muj me ndrru fen u ndjejsha shum keq, mu doke qe me ndrru fen dal prej rruges te Zotit e nuk muj me hi mo kurr, sdi qito mendime i kisha nkry nenstop edhe me nje an tjeter u frikesojsha se un jam msu ne pasuri e ky djali eshte i varfer nuk e di a muj me qu nje jet me to deri nfund po besoj qe qaty ku mbizoteron dashnia tejkalohet gjithqka amo po kam shum frik qika per shkak te fes. Cdo nat po e shoh anderr tu me than nje zo ne vesh mos e ndrro fen po nisja falu ka po ju kallxoj juve kejt trupi pom terqethet. Amo edhe i dashuri jem teper pom bon presion me ik prej shpis e ne shku te ai, edhe me u martu edhe man fund un i pranova kejt kushtet e tij edhe kam vendos me ik te ai me u martu pavarsisht krejtve. Qka mendoni qika a kishit vepru si une me ndrru fen per nje mashkull?