Vajzen nuk e kemi lënë me fol as me qeshë,ajo është vajzë nuk i ka hije,sot është shumë e prapambetur dhe e merzitur... | Histori Të Jetës
Ajo eshte vajze nuk i ka hije

Vajzen nuk e kemi lënë me fol as me qeshë,ajo është vajzë nuk i ka hije,sot është shumë e prapambetur dhe e merzitur…

Vajzen nuk e kemi lënë me fol as me qeshë,ajo është vajzë nuk i ka hije,sot është shumë e prapambetur dhe e merzitur…-Pershendetje faqe dhe fansa te faqes,njeriu sa po jetojka nuk po msojka por po gabojka.Me duar te mija e pasna semur dhe shkaterru vajzen time.Kurr se kam leju te flas,as te ndjehet e pavarur.Nese ka buzqesh i kam then mos qesh se je femer trus aty. Mos i injoroni vajzat,mos i shkelni ato ka kalu koha e kanunit te lek dukagjinit.Eh ky mentalitet i shkret na shkaterroj neve shqiptareve edhe shumica qe jan ne gurbet veprojn keshtu.Po foli nga pervoja qe shoh e nij gjdo dite nga grat shqipetare.Un i kam dy femij djal dhe vajz.I kan vetem dy vite ndermjet,djali i madh dhe vajza me e vogel. Sjelljet e mija ndaj femijeve jan ndiku nga burri edhe nga baba im.Edhe une si vajz kam kalu momente te veshtira tek baba se gjithmon djali ka pas vler,dhe kam mendu se e kan pasur me te drejt por vone me ka ra ne mend se qfar paskam ber.Djalin tash e kom shum gjallnik esht i zoti i vetes per gjithqka ja del,i esht ardh koha per martes po ende ska gjet ndonje vajz qe po i pershtatet.Po ter jeten e vet ka pasur femra,i ka sjell ne shtepi ka dal me to ka shkuar ne pushime edhe shum femra me mi sjell ne shtepi mu nuk ma nijke se tek e fundi esht dja dhe shenje si mbet kerkun hiq.Po me vajzen jam sjell krejt ndryshe,19 vite i ka be kurr ne jet nuk e kam leju me dal ne mbramje me shoqet ose te shkoj dikun te buj.Nuk i kam leju rrjete sociale dhe as telefon bile deri nkohet e fundit i ka qe 1 vit qe ja kam leju me perdor telefonin.Kur kemi shku ne pushime te gjitha vajzat e motrave kan dal,kjo e imja nuk ka guxu as ne korz te dal sepse nuk e kam leju as edhe njeher.I kam then ti je vajz duhesh te qendrosh te shtepija.Burri e ka maltretu shum shpesh,ka pas raste qe nese nuk ja ka ndegju zerin kur e ka thirr ky u qu e ka maltretu ja ka be trupin pleh edhe gjithmon duke ja perserit fjalet kur do vjen dita qe te martohesh dhe te me heqesh nga shtepija.Mua deri vone keto sjellje mu kan duk normale.Deri sa nje dit e nxuan vajzen ne dhomen e vet duke qajt.E pyeta se qfar ke pse po qan.Me tha a nuk esht bo boll me me sjelljet e juve si te isha kafsh asnje ketu sme respekton as nuk me don.Te gjith me doni vetem kur keni ndonje interes ndaj meje a e shihni se me keni semur,a mendoni se ndoshta kur te plakeni do keni nevoj te ju vij dhe te ju dua?Por si mundem te vij dhe te ju dua kur ju sme keni dashur asnjeher!Ma thuaj nese njeher me ke marrur te dalim se bashku ne ndonje kafe,apo te me lejosh te dal te kenaqem si shoqet e mija ma thuaj njeher?Mbeta e habitun se krejt me te drejt e kish.Qe nga ajo dite kam fillu ti ndryshoj sjelljet ndaj vajzes,dhe i kam kerku te falur.Por po me duket qe esht von,ajo nuk din as dy fjal me ti fol me ndonje njeri te pa njohur,e kam semur vajzen me piken qe qellimit.Tash nuk ma qon mallin e nje njeri normal esht teper e dalllume nga moshataret e saja,duket se esht me e pa pervoja ne gjdo aspekt te jetes.E kjo e ben te ndihet e ngurafte dhe jo e dashur per njerez.Se di nese do ma fal ndonjeher apo se di nese do ja fali un vetes ndonjeher.Tash kam nderru qasje edhe ndaj burrit,sepse me tha mos te duket vejta ty komandant ketu.?Thash pse thu kshtu,tha se qe po e trajton ndryshe vajzen.Thash vajza ka mu trajtu ne menyren me te mire qe egziston boll me e kemi torturu boll me e kemi len mrapa qka qe esht vajz??Edhe kjo ka shpirt ka ndjenja kaa zemer njejt si une boll ma u bo boll maaaa.Ja filloj kishe po flas diqka por dikur e ndali.Vajzen du ta martoj por para se ta martoj dua ta kenaq.Ket ver i kam ber surpiz do te hskoj me shoqen e vet dikun ne spanje a po anatalya.Por deri ateher do ti jap liri ne maximum te dal dhe te njoftohet me boten.Me falni qe e zgjata ket histori timen por ju lutem me jepni kshilalt me te mira dhe me tregoni se si ti ndihmoj vajzes time per ta kaluar ket tortur qe ja kemi shkaketuar gjat gjithe jetes se saj.