Vajza m'tha "Babi dua te shoh te lumtur, dua vella ose moter" por Une bera zgjedhjen e gabuar Ajo me... | Histori Të Jetës
Vajza m'tha

Vajza m’tha “Babi dua te shoh te lumtur, dua vella ose moter” por Une bera zgjedhjen e gabuar Ajo me…

Vajza m’tha “Babi dua te shoh te lumtur, dua vella ose moter” por Une bera zgjedhjen e gabuar Ajo me… – Përshendetje te nderuar , vendosa edhe une te tregoj nje Histori nga jeta ime , por ju kerkoj si shume te tjere te mbetet Anonim! Pas nje ndamje te dhimshme qe kisha nga nena e fmiut tim , me shume dhimbje per te nderruar kapitull , pas 3 viteve ndarje , vendosa te kerkoj per fat te ri , me shprese te nje rilidnje te re, qoft per mua apo per vajzen time qe edhe pse jetonte tek e ema e vet ,me thoshte shpesh , babi dua te shoh te lumtur dhe dua nje vella apo moter! Dikur u degradua edhe raporti ne mes nenes se vajzes time dhe meje , por une u perpoqa te vazhdoj dhe u njoftova me nje femer tjeter , permes internetit , dhe filluam krejt si shoke te flasim , pothuajse 1 vit flisnim si shoke , derisa ne menyre indirekete ne te dyja anet u shfaqen sinjale terheqse , krejt kjo shkaku i harmonise se raporteve qe kishim ne distance, ku pasoj edhe takimi ne Kosove , gjegjsisht ne Prishtine! U takuam me ne fund waaaooo , sikur t’njiheshim gjithmone , ate ndjenje e kisha , sikur ishim nda nje kohe me nje person qe e doja aq shume , aq ishte intensiteti i ndjenjave te takimit! Nuk e harroj ate moment kurr! Ajo ne ate kohe banonte ne Prishtine ne njeren banese te Babait te saj , meqe punonte si funksjonere e larte e shtetit , dhe kuptohet e kishte te veshtir te udhtonte çdo dit nga 20km deri ne shtepine e prinderve! Une kur u ktheva nga gurbeti , e lash punen perkohesisht per te , per 3 muaj , me qellim qe te njiheshim me mire , e bile edhe vajzen time e lash paksa anash nga pasioni qe kisha per te , e qe doja patjeter te investoja ne ate lidhje e t’i deshmoja gjith sakrificen per te e qe ishte vetem nga dashuria! Por me kohe ajo me tha , qe nuk e imagjinonte veten te jetonte jasht , dhe une fillova vertete te brengosem shkaku i vajzes time , te cilen se imagjinoja dot t’a kem aq larg , dhe mbi te gjitha ta leja larg kur e kisha si driten e syve! Ajo si duket me faktin qe nuk kishte femi , e kishte veshtir ta realizonte poziten time me femi , pamarrparasysh miresine e saj , e virtytet e saja te shendosha e dashurine! Por as une nuk kisha guxim t’i shprehja shume gjera te kaluares time dhe pasionin per femiun tim me frige se iritohet nga hapsira qe merr vendi i vajzes time ne zemren time! Por çe do , e doja shume , dhe me plot zemer luftoja ta mbaja afer vetes se e doja! Dikur kaluan dy muaj , dhe filloj etapa e sproves , meqe doja nje vendosje , ku fillova edhe te imagjinoj kthimin definitiv ne Kosove dhe ri-integrimin qe isha dap pas luftes me nja bagazh te rende lufte , e riintegrimi ishte i veshtir, por fillova te kerkoj pune , dhe ajo tregonte vullnet te mire per te me ndihmuar ne kete drejtim , por diçka sikur fshihej ne prapaskene , derisa zbulova se ajo nuk ishte e sigurt ne lidhjen tone , dhe mbante ne “standbay” nje kolege te saj te punes , qe simbas nje personi qe me informoj , thoshte se ai ishte ne gjendje ta le gruan e vet per te dhe i kishte premtuar asaj se do te martohen pas ndarjes! Kete gje une e mora vesh vone , por e ndjeja qe diçka nuk ecte lidhja qilter , dhe i bera nje test ku i thash se do te dal ngapak ne familje ne fshat , te hall , tek dajt etj pergjat 4 ditve , por une aty isha ne Prishtine , dhe e observova , ku te nesermen e thirra ne tel , dhe me tha jam ne banese , por une isha tek banesa e saj , dhe u ngjita tek dera per te verifiku nese ajo vertete ishte aty! Por e keqja ndodhi , ajo s’ishte aty , dhe nder pytje , u destabilizua , dhe filloj te dyshoj se e ndjeja genjeshtren e saj , po ishte e qete , edhe pse e ndjeja prezencen e dikujt tjeter , dhe dikur fillova te tallem me te , duke i thene se nuk eshte ne banesen e saj , dhe filloj te qeshet , dhe kur qeshi mendova se do te me thot se eshte em shoqen e saj te ngusht ne qytet , por jo , ajo vazhdoj me genjeshter , dhe une zbrita posht tek banesa , e nderpreva thirrjen , dhe mora veturen dhe u sjella rreth baneses se saj , ishte nate , kur e pash nje veture tjeter e ndalur , une kisha dritat drejt saj , ishte bore , e pash silueten e saj ne veture , dhe ata nuk me pane mua mire derisa u afrova , kur u afrova ajo e njohi veturen time dhe e vuri kapelen mbi koke duke i bertitur shoferit te ndizte veturen e te iknin ne panike te plote! Une mbeta ne timon , frenova , kur vetura ku ishte me kolegun e saj mezi kaloj ne te kunderten qe e kisha perballe dhe gati ma thyen retrovizorin ne ikje! Une u perpoqa ta kthej kerrin dhe te ju shkoj mbrapa , por e kot rreshqita ne bore dhe u vonova te kthehem , kurse turma e veturave ma beri te pamundun qe te vulosi para saj pabesine qe ma beri! Sidoqoft , e thirra disa her ne celular , por pa pergjigje, dhe i shkrujta me deshprimin ma te madh , isha edhe me lot , dhe i thyer , qe gjithçka perfundoi ne mes nesh me mesazhin : ” Te pash , dhe me pave ” Nuk e di ku shkon kshtu , po une e ti ma kurr! Dhe me mllef , ju afrova shokut tim te ngusht , me pa dhe u deshprua aq shume sa nuk i besohej , meqe kishte pershtypje teper te mire per te dashuren time , dhe kerkonte shpjegim! Derisa e kuptoj se puna ishte shume delikate , dhe me tha , heee ne Prishtine per femer nuk hek haver! Qu hajde dalim edhe ki me zgjedh ma t’miren! Une refuzova te dal diku tjeter , perpos ne kafenene e tij qe ishte pronar , dhe ndejtem per 2h te qete ne bisede , por papritmas nje telefonate e nje simpatie te flakte qe e kisha : Alo , S…… , a paske ardh a? i Thash po ( me ndjejne hakmarrje ) ! Auuu sa mire , a mujmi mu taku me pi kafe dikun ? I thash : pa me plot deshire! Te nesermen u takum , isha shume i tendosun , mendjen te e Dashura ime , por kjo sikur me magji , me q’perqendroj deri ne ate pike , ku po ate dite , e putha! Dhe ndjenja qe mu perçu ishte , sikur Zoti te me largonte gjith ate deshprim e mundim qe e kisha , dhe fillova te besoj ne vazhdimsi , dhe u takuam edhe me tutje , dhe kaluam momente plot magji bashk , edhe pse kohepaskohe e vritja mendjen per tash me ish te dashuren time per te cilen edhe shpirtin isha ne gjendja t’ja ipja , por kjo qe me ndodhi ne rradhe , rezultoj me nje ure magjie , qe ne ate moment me bani te besoj ,se jeta me dashuri vazhdon! Gjith te mirat