Une smundem te kem femije,i dashuri me la per kete arsye,e pyes publikisht qka nese Zoti ta...? | Histori Të Jetës

Une smundem te kem femije,i dashuri me la per kete arsye,e pyes publikisht qka nese Zoti ta…?

Une smundem te kem femije,i dashuri me la per kete arsye,e pyes publikisht qka nese Zoti ta…?-Pershendetje dua te tregoj per historin e ketes time.Un jam nje vajz nga shqiperia nga Tirana.Jam 27 vjecare historia ime ka shum dhimbje kjo dhimbje ka filluar kur un akom nuk i kisha mbushur 15 vite ,deri ne ate momente isha nje femi shum e lumtur por jo ghithcka ne jete shkon mire ndoshta ishte nje sprov per mua ashtu Allahu e kish vendos .Pra ketu fillojn dhe kalvaret e vuajtjeve un diaknostikohem me leucemi akute per shum vuajtje e dhimbjesh qe kaloj duke shku neper shum vende te europes per kurim te gjith mjeket nuk me jepnin shprese jetoja nje her me mir nje her me keq vitet kalonin edhe fillova te behesha mir mu rriten floket mora veten ngjyra e lekures mu kthy por semundja nuk po largohej nderkoh vazhdoja shkollen mbarova dhe ffakultetin nderkohe familja ime jetonte ne gjermani keshtu edhe un shkova perfundimisht prane tyre cdo dit behesha me mir nderrova doktorr nderrova mjekimet u permirsova goxha para 8 viteve hapa kete fb per te komunikuar me te afermit por kurr nuk ma kish mare mendja qe do arrija te njihja nje djal neper mjet fb gjithmon e mendoja rrjetin social si dicka te rrezikshme kaloi kaha par dy viteve e e pes muaj ne adresen time shikoj nje ftese ishte nje djal nga kosova pasi mendohem ta pranoj apo jo vendos ta pranoj por gjithmon mendoj thjesht si shok pasi ngase isha e semur nuk mendoja per nji lidhje pasi e pranova me pershendeti e pershendeta keshtu kaloi koh cdo dit flisnim me shum keshtu filloi te me shprehe ndenjat nderkoh qe un vendosa ti tregoja qe jam e semur dhe smundesha te lidhesha me askend kalonin ditet ne flismim cdo dit ishte nje njeri qe me jepte forc cdo dit mendoja qe do sherohem do mundem te filloj jeten cdo dit flisnim bibisedonim per cdo gje me dukej djal shum i mir u be shum i rendesishem per mua gjithmon me thoshte do sherohesh do jemi bashk ti do behesh nusja ime un nuk e besoja kete gje me dukej dicka e pamundur por fillova ta pelqej shum kete djal cdo dit po bej me i afert me mua ,cdo dit behesha me mir filluan te mi hekin mjekimet behesha me mir cdo dit keshtu nisa te punoj ku edhe mami im punonte punonim bashk cdo dit cdo or cdo mengjes cdo mbremje bisedoja me kete djalin filluam te benim plane per tu takuar per mua ky djal u be shum i rendesishem i njihnim te familjes un familjen e tij dhe ai familjen time nepermjet fotove sigurisht vendosem per tu takuar dhe ky me thot te diskutoj me familjen keshtu un vendos ti tregoj vellait tim te vogel e keshtu prisja pergjigje nga familja qe te tkoheshim prit e prit ky djali filloi te largohej sme fliste me embel kaloi nje jav keshtu nje mengjes kur un e pershendes embel ky ma ktheu troc ne dy nuk duhet te bisedojm me ne zdo jemi kurr bashk pasi familja jote nuk jan dakort pyet familjen tende per kete ndarje vellau yt me ka then qe ti nuk mundesh te lindesh femi edhe pse un ju luta e ju pergjeroja cdo dit nuk kishte fjal me sa qe nje dit me fshiu nga fb keshtu kaluan muaj un me lot ne sy e shikoja qe qendronte ne fb nuk me fliste por as un nuk i flisja fillova te mendoj qe zdot tkemi asgje me bashk kur e pyeta vellain per biseden dhe vendimin ai ma ktheu nese do te donte nuk do ish larguar pasi kaluan 3-4 muaj shikoj nje sms nga ai u habita zemra sa sme doli vendit nuk dija cte beja nga gezimi kam qar ne ato momente pas sms shokoj edhe ftesen vendos ti shkruaj e pranova edhe ne fb me pershendet me pyet si je mbasi biseduam pak me ftoi ne dasmen e vellait duke me then qe un ste kam harruar ne po e marim nje nuse ne tiran ndoshta marim dy keshtu cdo dit u shtua biseda vendosem serish te takohemi keshtu vendosa te flas me familjen fola me familjen kisha vendos te shkoja per ditelindjen e ti kisha bler edhe dhurata familja me than qe do bisedonin me te dhe do vendosnin cdo behej cdo gje ishte shum e bukur biseda jon kishte ngjyra dashurie isha shum e lumtur po te nermen mora lajmin me te keq dikush nga familja me thot qe smundem te krijoj nje familje keshtu ishte edhe fundi im kam qar shum kam vuajtur shum por prap ky djal nuk me la vetem me qendroj pran cdo dit kalonte edhe pse i thosha largohu nga un ky nuk largohej fillova te mendoj qe do rregullohet cdo gje ky ishte shum besimtar gjithmon me thonte Allahu e din se cfar do behet app jo kaluan dit filloi te largohej nga pak kur nje dit u grindem edhe me thot un nuk mundem te vazhdoj me ty un flas me ty ngase me vjen keq zdi si te largohem keshtu u largua pergjithmon nga un pasi kuptova qe nuk kishim te ardhme un e kam par nga afer pasi e di ku punon ndersa ai me ka par vetem nga fotot u trishtova shum qe me la kam vuajtur shum nje dit shikoj qe me kish ber bllok ne fb kish prer cdo komunikim me mua u bera shum keq sa vendosa ti jap fund jetes por gabova shum e lendova shum familjen time sidomos babin pasi me gjeti aii ne nje gjendje shum te keqe nuk di pse duhet te dashurohesha me nje djal nga nje rrjet social i bera keq vetes dhe familjes nuk po mundem ta harroj me esht fiksuar ne koke do doja ti thosha nese nji dit Allahu te ve ne vendin tim a do te vinte keq te linin ne mes te rruges mendoj qe per cdo njeri Allahu ka menduar nje zgjidhje ndoshta mua me dhuron femi e ty jo a do te dhemb zemra si mua me dhemb akoma me vjen keq per veten qe besova qe dashuria esht e pa mposhtur qe dashuria esht mbi gjithcka qe kur dashuron ska asnje forc per te ndar nje cift ka shum menyra per tu ber prind mjafton dashuria te jet e pa lekundur.Me falni qe u zgjata faleminderit.