Un e dashuroj shume ate vajze, po emrin e ka Minire dhe shoket po keshin me mua sepse... | Histori Të Jetës

Un e dashuroj shume ate vajze, po emrin e ka Minire dhe shoket po keshin me mua sepse…

Un e dashuroj shume ate vajze, po emrin e ka Minire dhe shoket po keshin me mua sepse… – Ju lutem ta postoni kete historin time anonim sepse boll ke ma me kto talljet me mua sepse po mendojn njerzit qe nuk e kam permenjemend qe jam dashuru koke e kemb! Jam ne hall dhe nuk di a me ja nderru emrin a jo edhe pse me vjen shume keq qe jam i obligum tja nderroj por nuk muj me i duru shoket ma shume tu u tall me mua tu mthan a po shkon te Minirja.. ku met Minirushi e gjithqka tu mthan! Une jam nje djal nga Kosova dhe dua te shkruaj per dashurin time qe e kam ndaj nje vajze me emrin Minire. Ajo qika i ka vetem 20 vjet por e kan lan emrin e halles me shpresa qe mos me pas ma vajza pas saj por djem sepse i ka 5 motra. Ajo eshte shume e bukur dhe e du teper por eshte problemi i emrit saj qe pom shkakton telashe, krejt po keshin me mu kur po ju thom qe po shkruj me ni vajze emrin Minire. Po mendojn njerzt qe eshte plak apo naj far femen e keqe katunark kur ne te vertet nuk eshte ashtu siq mendojn njerzit. Ajo eshte nje vajze e shkollume me plot stil edhe klas, ajo aq mire e mban veten eshte zoje te gjitha i ka por si gjdo familje te na shqiptart, jan ato idejat qe nese ja pertrin dikujt emrin do te gjej diqka e mire, mu me duken kto krejt pallvara qe skan kur far vlere absolutisht dhe nuk besoj ne to hiq. Na jemi ne lidhje qe 2 vite gati edhe ajo mua me don shume por gjithmone me ben presion qe ta njoftoj me shokt e mij edhe me femrat e tyre por me tvertet me vjen keq sepse tutna po i thojn najsen ata ose po e ngucin per shkak te emrit tsaj edhe ajo lendohet e preket dhe largohet nga une. Nuk eshte leht me pas nje femer qe e don aq shume me kit emer sepse fillimisht emri kaniher e kish gerdit najkon tjeter por mua jo, mua me ka ba per vete me zemren e saj te pastert me kulturen dhe edukaten qe e ka. Familjes tem nuk po kom guxim mi kallxu sepse e di qe edhe ata kan me kesh me mu kan mem than a e ke gjet nkatun a nmal a nbjeshk a ku e ke gjet kit gru me kit emer se krejt femija te na i kem emrat moderno edhe kerkush te na nuk beson ne ksi lloj thash e theme qe nese ki shume vajza duhet me ja lan emrin e dikujt te moshuar qe ti nderprehet fati i vajzave. Une shpirtin edhe jeten e kisha jap per to sepse nuk po mundem ta theksoj se ne kurr nuk kemi problem mes vete, gjithmone e qojm mire, gjithmone dalim me pi kafe por gjithmone kur e kemi pa dikon te njofshem edhe e kan pyet si e ki emrin kam kcy edhe ju kam than Mira. Per veq se shokt e mij e kan marr vesh qe e ka emrin Minire krejt tjerve po ju tham se e kaa emrin Mira.. Nje dit dulem me pi kafe edhe i thash zemer pse nuk po mendon me nderru kit emer se normalisht e di qe edhe ty nuk tpelqen me pas emrin Minire. Tha jo sem pengon hiq se eshte emri halles tem rahmetlikes nuk eshte diqka tragjike thjesht fjal qe ja ngjesim vetes per me thirr dikon edhe une e kam te halles tem. Edhe ja bona une po kom qef me ta ndrru me ta bo Mira se ma shume tu kish pershtat Mira per ftyre se sa Minire, nuk je ti bre per Minire. Ajo u prek e u ofendu sepse mendojke qe emri Minire spom pelqen, nuk eshte qe mpelqen as qe nuk mpelqen po thjesht krejt po keshin me emer te saj edhe mu pom ngucin dhe me thojn ku e ki plaken me krroqe. Ku e ki minirushin? Spo di qysh me ja bo qe ajo mos mu lendu prej meje edhe mos me u largu por njekohesisht me ja nderru emrin edhe me ja bo jeten e saj ma leht edhe temes qe me mujt une mi tregu familjes haptazi per to sepse per momentin vetmin sen e din qe jam ne lidhje por nuk din as detaje per emer as kurgjo sepse sdua ta publikoj para se te vendosi nese po ja nderrojm emrin apo jo. Ajo me kundershton po me thot jo por nuk mund ta vazhdoj jeten gjithmone tu e mbrojt nga shokt edhe nga familja keshtu qe nuk di si tia bej qe ta shti me u pajtu qe me ndrru emrin ne Komun eshte zgjidhja e duhur dhe me e mira per neve. FLM faqja per mbeshtetjen te lutem mos ma qitni emrin se me vjen keq nga shokt e mij qe e din ata nese ndihem une keshtu…